Utorok 13.05.2025
Dnes má meniny 
Servác
°C
14.04.2020 10:20

Kostolu sa rekonštrukciou prinavráti pôvodný románsky vzhľad


Kostol Narodenia Panny Márie v obci Krušovce. Snímka zdroj: (sk.wikipedia.org).


Kostol Narodenia Panny Márie v centre obce Krušovce v okrese Topoľčany mení svoj vzhľad. Kostol bol dlhé roky v očiach verejnosti vžitý ako barokový dvojvežový kostol s jednoduchými fasádami.


„Ide však o románsky kostol s bohatou históriou, ktorý bol v minulosti oveľa malebnejší. V písomných prameňoch vidno odkaz aj na stopy existencie kláštora a s poukázaním na dvojvežové priečelie sa otvorila otázka, či bol kostol v minulosti súčasťou kláštorného komplexu rádu disponujúceho kapacitami nemeckej stavebnej hute,“ uviedla Eva Gažiová z Krajského pamiatkového úradu v Nitre.

V roku 2012 pristúpil Farský úrad Krušovce k rozsiahlej obnove tejto národnej kultúrnej pamiatky. O dva roky neskôr bol vykonaný reštaurátorský výskum v interiéri kostola a v roku 2015 pokračoval reštaurátorský výskum v exteriéri na fasádach kostola paralelne s pamiatkovým architektonicko-historickým výskumom. Účelom výskumov bolo spresnenie datovania vývojových etáp kostola, spoznanie jeho technologickej a výtvarnej koncepcie, vyhodnotenie zachovaných starších omietok a dôkladnejšie preskúmanie architektonických prvkov objektu kostola v jeho jednotlivých stavebných etapách s cieľom stanoviť vhodnú metodiku jeho obnovy.

Výskum v exteriéri kostola identifikoval vzhľad kostola v románskej etape - okolo roku 1250, následne v dvoch gotických etapách a boli identifikované tri stavebné úpravy v renesancii, dve v baroku  a z novodobých úprav secesná stavebná úprava kostola na začiatku 20. storočia. Výtvarné a architektonické prvky odkryté vykonanými výskumami, ako nástenné maľby, architektonické prvky a omietky z románskeho obdobia, gotiky a renesancie, ktoré boli donedávna skryté pod novodobými vrstvami náterov a omietok, potvrdzujú výnimočnosť tohto kostola. „Románsky kostol v Krušovciach zostal vo svojej pôvodnej hmote zachovaný dodnes bez väčších stavebných zásahov do jeho primárneho románskeho pôdorysného a objemového riešenia. V kompaktnom rozsahu zachovania pôvodnej románskej stavby je tak výnimočný minimálne na území Slovenska a možno konštatovať, že zrejme ide o najsevernejšie položený tehlový kostol,“ skonštatovala Gažiová.

Po vyhodnotení reštaurátorských výskumov a pamiatkového výskumu kostola sa dospelo ku konečnej metodike obnovy, ktorou sa kostolu prinavráti jeho románsky vzhľad. Obnovou metódami reštaurovania budú kostolu prinavrátené nálezy najstarších architektonických článkov, ktoré preukázateľne dokladujú jeho románsky pôvod.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.01.2020
Rekonštrukcia expozície v kryptách pod františkánskym kostolom v Malackách
Krypty pod františkánskym kostolom sú po kaštieli druhou najnavštevovanejšou pamiatkou v Malackách. S obľubou ich spoznávajú všetky generácie, od najmenších škôlkarov až po seniorov.
viac
25.05.2020
Nová strecha nad bočnou loďou gotického kostola ochráni nástenné maľby
Potrebnú ochranu historických nástenných malieb v bočnej lodi gotického kostola v Štítniku v okrese Rožňava zabezpečí nová šindľová strecha, ktorá nahradila pôvodnú schátranú krytinu.
viac
28.12.2020
Chátrajúci kaštieľ vo Vysočanoch sa dočkal obnovy
Chátrajúci kaštieľ pravdepodobne z druhej polovice 16. storočia vo Vysočanoch (okres Bánovce nad Bebravou) sa dočkal obnovy. Pamiatku sa podujal zachrániť súkromný vlastník i s pomocou Ministerstva kultúry SR.
viac
08.02.2022
Trenčianska radnica zrekonštruuje ďalší vnútroblok na Sihoti
Trenčianska radnica chce na jar začať s rekonštrukciou vnútrobloku medzi ulicou Márie Turkovej a Hodžovou ulicou na Sihoti. Investičná akcia za 158 000 eur bude financovaná z eurofondov, piatimi percentami sa na nej bude podieľať mesto.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa