Pondelok 20.03.2023
Dnes má meniny 
Víťazoslav, Klaudius
°C
18.03.2023 04:30

Kozelník: Prepriahacia stanica chátra, pamiatkari chcú kontaktovať majiteľa


Prepriahacia poštová stanica v obci Kozelník v okrese Banská Štiavnica


Na historických objektoch národnej kultúrnej pamiatky, prepriahacej poštovej stanice v obci Kozelník v okrese Banská Štiavnica sa stále viac podpisuje chátranie.


Návštevník obce to vidí najmä na priečeliach budov, ktoré sú v tesnej blízkosti cesty do Banskej Štiavnice, a z ktorých najmä v zimnom období opadávajú kusy omietok a muriva.         

"Cesta je v zime posýpaná soľou a to devastáciu omietok a múrov iba zväčšuje," povedala TASR starostka Soňa Pallayová. Na jednom z objektov v havarijnom stave naposledy pred asi desiatimi rokmi vymenili strešnú krytinu.         

Vtedajšia majiteľka, žijúca v súčasnosti v Austrálii, dala objekty do správy obci, ktorá na to potom získala aj grant z ministerstva kultúry. So stanicou sa ale ani potom nič nové nedialo, vo výpise z katastra je však od decembra 2020 vedený ako nový vlastník slovenský občan z Veľkého Šariša.         

Ako pre TASR uviedla vedúca pracoviska Pamiatkového úradu v Banskej Štiavnici Viera Göndöčová, úrad chce v najbližšom možnom čase zvolať stretnutie s majiteľom, zistiť jeho zámery a upozorniť ho na stav pamiatky.         

Vzácny objekt slúžil v 18. storočí, v čase rozmachu okolitých banských miest, na prepriahanie koní poštových vozov i ako prícestný hostinec.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2016
Zámok dostali do prenájmu dobrovoľníci
Novým "pánom" na zámku v Hlohovci sa stalo občianske združenie (OZ), ktoré sa už dlhšie snaží o oživenie tejto národnej kultúrnej pamiatky.
viac
05.10.2016
Výskum na Vodnom hrade odkryl renesančné pivnice
Archeologický výskum v areáli gymnázia vo Vranove nad Topľou odkryl priestory renesančných pivníc. Odborní pracovníci v nich zachytili tiež pozostatky stredovekých murív pravdepodobne Vodného hradu, ktorý bol postavený v 15. storočí.
viac
28.03.2017
Pamätnú izbu pod hradom Šášov rekonštruujú
Pamätnú izbu pod hradom v Šášovskom Podhradí rekonštruujú. Na objekte menia strešnú krytinu, vytvárajú skladové priestory v podkroví, vďaka čomu sa expozícia v dolnej časti domu rozšíri.
viac
13.11.2021
Nabíjacia stanica pri pošte vo Svidníku a kompletne zrekonštruované parkovisko
Parkovisko v centre mesta Svidník si už neodkladne vyžadovalo rekonštrukciu. Areál pošty bol v zlom stave roky, samotná pošta je v centre Svidníka od roku 1977.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.35 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.00 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %