Piatok 03.07.2020
Dnes má meniny 
Miloslav
°C
25.10.2016 07:00

Krčmy musia mať uzatvorené zmluvy so zberovými spoločnosťami


Snímka zdroj: (red).


„Zrejme využívajú aj naše kontajnery,“ reagoval starosta Lovinobane Ing. Marián Lenhard na otázku, či krčmy, potraviny a ďalší podnikatelia v obci vynášajú odpad do kontajnerov určených len občanom. „Navyše si podľa mňa ani nie sú vedomí, že majú mať uzatvorené zmluvy so zberovými spoločnosťami.“


Podľa nového zákona o odpadoch, si majú podnikatelia platiť za triedený zber vo vlastnej réžii a nemajú využívať kontajnery, ktoré slúžia občanom. Komunálny odpad môžu buď platiť obci alebo, tak ako pri triedenom zbere, uzatvoriť zmluvu so zberovou spoločnosťou.

Jeho názor korešponduje s mienkou viacerých ďalších starostov. Na druhej strane však dôvodia, že obec nemôže kontrolovať a posudzovať zmluvy v súkromnom sektore, takže ťažko môže ktorýkoľvek starosta jednoznačne vyhlásiť, že ten alebo onen podnikateľ (prípadne zamestnanec na jeho pokyn) umiestňuje odpad z vlastného podnikania do komunálneho zberu obce a že sa tak chce vyhnúť vlastnej zodpovednosti . „Ak neplatí, zodpovie si to, kontroly chodia, my do toho nevstupujeme,“ konštatoval starosta Čaklova Andrej Dragula.

Zaujímavú cestu prezentovala prednostka Obecného úradu vo Veľkom Záluží Ing. Ivana Gecíková. „Naše podnikateľské subjekty majú uzatvorenú zmluvu s obcou,“ reagovala. „A my máme zase uzatvorenú zmluvu so spoločnosťou, ktorá realizuje odvoz komunálneho odpadu a zároveň aj s Ponitrianskym združením na separovaný zber.“

Ani jedna zo spomínaných obcí (Lovinobaňa, Čaklov, Veľké Zálužie) neumiestnila stojiská zberu pri krčmách. Teda tam, kde sa predpokladá najčastejšie vynášanie odpadu z podnikania do komunálneho odpadu obcí.

 

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.10.2016
V budovách NR SR separujú odpad upratovačky
Tlačové NR SR nám elektronickou poštou odpovedalo na otázky.
viac
10.10.2016
Čím viac turistov, tým horšie pre obec
„Ekonomika nakladania s odpadmi, vrátane ich triedenia, je pre nás ťažiskovou,“ hovorí starosta Donovál Miroslav Daňo.
viac
16.11.2016
Rada ZMOS riešila aj skládkovanie a zrušenú výzvu
Pripravovaná novela zákona, ktorá hovorí o tom, že by sa malo čo najmenej odpadov ukladať na skládky a viac separovať, bola jedným z predmetov rokovaní Rady Združenia miesta a obcí Slovenska v Štrbskom Plese, ktorá zasadala 7. a 8. novembra.
viac
06.03.2017
Vybudovaním zberného dvora ušetrí obec na vývoze komunálneho odpadu
Hornooravská obec Hruštín, ktorá je vstupnou bránou do námestovského okresu, vybuduje v tomto roku nový zberný dvor na separáciu odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %