Piatok 01.03.2024
Dnes má meniny 
Albín
°C
25.10.2016 07:00

Krčmy musia mať uzatvorené zmluvy so zberovými spoločnosťami


Snímka zdroj: (red).


„Zrejme využívajú aj naše kontajnery,“ reagoval starosta Lovinobane Ing. Marián Lenhard na otázku, či krčmy, potraviny a ďalší podnikatelia v obci vynášajú odpad do kontajnerov určených len občanom. „Navyše si podľa mňa ani nie sú vedomí, že majú mať uzatvorené zmluvy so zberovými spoločnosťami.“


Podľa nového zákona o odpadoch, si majú podnikatelia platiť za triedený zber vo vlastnej réžii a nemajú využívať kontajnery, ktoré slúžia občanom. Komunálny odpad môžu buď platiť obci alebo, tak ako pri triedenom zbere, uzatvoriť zmluvu so zberovou spoločnosťou.

Jeho názor korešponduje s mienkou viacerých ďalších starostov. Na druhej strane však dôvodia, že obec nemôže kontrolovať a posudzovať zmluvy v súkromnom sektore, takže ťažko môže ktorýkoľvek starosta jednoznačne vyhlásiť, že ten alebo onen podnikateľ (prípadne zamestnanec na jeho pokyn) umiestňuje odpad z vlastného podnikania do komunálneho zberu obce a že sa tak chce vyhnúť vlastnej zodpovednosti . „Ak neplatí, zodpovie si to, kontroly chodia, my do toho nevstupujeme,“ konštatoval starosta Čaklova Andrej Dragula.

Zaujímavú cestu prezentovala prednostka Obecného úradu vo Veľkom Záluží Ing. Ivana Gecíková. „Naše podnikateľské subjekty majú uzatvorenú zmluvu s obcou,“ reagovala. „A my máme zase uzatvorenú zmluvu so spoločnosťou, ktorá realizuje odvoz komunálneho odpadu a zároveň aj s Ponitrianskym združením na separovaný zber.“

Ani jedna zo spomínaných obcí (Lovinobaňa, Čaklov, Veľké Zálužie) neumiestnila stojiská zberu pri krčmách. Teda tam, kde sa predpokladá najčastejšie vynášanie odpadu z podnikania do komunálneho odpadu obcí.

 

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.05.2016
Ministerstvo a mestá podporujú princíp ,,jedna obec – jedna OZV“
Zákon o odpadoch postupne vchádza do svojej druhej fázy. Zmluvy o budúcich zmluvách s obcami sú podpísané a trh sa tým rozdelil medzi viaceré OZV.
viac
14.06.2016
Zvolenské deti vymaľovali kontajnery na odpad
V týchto dňoch sa vo Zvolene objavili tzv. ilustrované kontajnery. Vytvorili ich žiaci tamojších základných škôl na základe podnetu spoločnosti, ktorá v meste likviduje odpad.
viac
10.10.2016
Čím viac turistov, tým horšie pre obec
„Ekonomika nakladania s odpadmi, vrátane ich triedenia, je pre nás ťažiskovou,“ hovorí starosta Donovál Miroslav Daňo.
viac
28.02.2017
OLO začalo s distribúciou hnedých kontajnerov na bioodpad
Bratislavská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) začala v hlavnom meste s distribúciou hnedých kontajnerov na biologicky rozložiteľný komunálny odpad zo záhrad. Distribúcia kompostérov sa začne v marci.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %