Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
18.12.2023 07:50

Kreatívne centrum na Hlavnej ulici je už otvorené


Ilustračná snímka (TASR)


Po 19 mesiacoch stavebných prác odovzdali do užívania nové Kreatívne centrum Trnava (KCT). Sídli na Hlavnej ulici a je otvorené ľuďom činným v kreatívnom a inovatívnom priemysle, v oblasti kultúry, vzdelávania a ďalších.


 Po piatkovom (15. 12.) slávnostnom pomyselnom prestrihnutí pásky je na sobotu pripravený Deň otvorených ateliérov s programom a komentovanými prehliadkami.         

Prebudovanie rozsiahleho meštianskeho domu so základmi zo 14. storočia a následnými dostavbami a prestavbami si vzal na plecia Trnavský samosprávny kraj (TTSK), stavebné práce boli vyčíslené na osem miliónov eur, z nich 7,7 milióna získal z prostriedkov Európskej únie z Integrovaného regionálneho inovačného programu (IROP). Obnova podľa predsedu TTSK Jozefa Viskupiča zahrnula komplexnú modernizáciu priestorov pri sfunkčnení podkroví objektu. Autorom projektu prestavby je architekt Pavol Ďurko, historický prieskum realizoval historik umenia Adrián Kobetič. "Nebola to ľahká cesta, v procese sa niekoľko desiatok raz menili podmienky. Podaril sa nám zrealizovať spočiatku sen a v závere projekt, a to aj preto, že sme spojili sily s mestom Trnava," doplnil Viskupič.         

Vlastníkom objektu je trnavská radnica, ktorá ho prenajala na daný účel najmenej do roku 2034. Primátor Peter Bročka vyjadril potešenie, že mestská budova sa takýmto spôsobom zhodnotila, forma spolupráce je podľa jeho slov pre mesto veľmi vhodná.         

KCT ponúka 4600 štvorcových metrov na inovačné a kreatívne iniciatívy. Viskupič vyzdvihol skutočnosť, že trnavské KCT bolo Ministerstvom kultúry (MK) SR dávané ako vzorový projekt pre vznikajúce kreatívne centrá na Slovensku. To potvrdila aj generálna riaditeľka sekcie fondov EÚ MK Jana Minarovičová. "Pre nás je odmenou, že umenie a kreativita bude mať v Trnave takýto krásny priestor," uviedla.         

Riaditeľka centra Zuzana Bezáková povedala, že okrem zázemia a podpory poskytne KCT kreatívcom rôzne vzdelávacie programy a aktivity. "Etablovaných je už 18 podnikateľských a 11 nepodnikateľských subjektov," uviedla. Medzi nimi sú ateliér animovaného filmu, architektonické ateliéry, požičovňa krojov, dielňa tradičných remesiel, umelecká škola a ďalšie. KCT pripravuje aj podujatia pre verejnosť, vhodným miestom je aj nové zastrešené nádvorie.         

Otvárací program pre verejnosť v sobotu potrvá do 17.00 h, najzaujímavejšou časťou sú komentované prehliadky. Zavedú návštevníkov aj na miesta, ktoré nie sú inak prístupné. Premenu budovy dokumentuje výstava fotografií, ktoré vznikli počas obnovy projektu.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.06.2020
Bicykle a elektrické kolobežky po pešej zóne v Trnave už nesmú jazdiť
Infokampaň #PešiPoPešej má za úlohu dostať do povedomia Trnavčanov, že na pešej zóne je vydaný zákaz vjazdu bicyklov.
viac
09.11.2020
Na vybudovanie kreatívneho centra získal KSK takmer 18 miliónov eur
Takmer 18 miliónov eur získal Košický samosprávny kraj (KSK) na vybudovanie kreatívneho centra.
viac
23.12.2020
Kraj podpísal s MK zmluvu na 7,7 milióna eur na kreatívne centrum
V Trnave vznikne nové Kreatívne centrum, na ktorého vybudovanie podpísal Trnavský samosprávny kraj (TTSK) s Ministerstvom kultúry (MK) SR zmluvu. Informoval o tom predseda TTSK Jozef Viskupič.
viac
08.02.2021
V Trnave začína vznikať kreatívne centrum
Trnavská župa vyhlásila verejné obstarávanie na stavebné práce s odhadovaným nákladom vyše 4,7 milióna eur bez DPH a trvaním 17 mesiacov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %