Streda 21.10.2020
Dnes má meniny 
Uršuľa
°C
17.10.2020 03:25

Kremnicskí poslanci poplatky za odpad nezvýšili, mesto to môže stáť 188-tis. eur


Ilustračná snímka


Obyvatelia Kremnice nebudú za odpad platiť viac ako doposiaľ, poslanci mesta na štvrtkovom (15. 10.) mestskom zastupiteľstve neschválili všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zvýšení miestneho poplatku za odpady.


Mesto však v dôsledku toho môže v budúcom roku v rozpočte evidovať stratu až 188.000 eur. Pre TASR situáciu bližšie popísal primátor Kremnice Alexander Ferenčík.       

“Za potrebou zvýšiť miestny poplatok za odpady stoja legislatívne dôvody na strane zákonodarcu a technické podmienky, ktorými sa Slovenská republika zaviazala,” prezradil Ferenčík. Dodal, že ide najmä o mechanicko-biologickú úpravu odpadu a zavedenie povinnosti zberu kuchynského odpadu zo strany samospráv.      

 Vedúca oddelenia technických služieb mesta Lucia Királyová pripomenula, že Kremničania platia rovnaké poplatky už od roku 2016. V dôsledku zvyšujúcich sa nákladov mesto už v minulom roku na odpadoch vyčíslilo stratu viac ako 41.000 eur. Királyová predpokladá, že tento rok sa deficit vyšplhá cez 72.000 eur.       

“V prípade, že žiarska skládka, kde odpad vozíme, zavedie úpravu odpadu pred skládkovaním, tak ako bolo naplánované, bude mesto Kremnica v roku 2021 podľa odhadov evidovať stratu až 188.000 eur,” informovala Királyová. Kremničania aktuálne platia za odpad ročne takmer 21 eur na jednu osobu, neschválené VZN navrhovalo zvýšenie tejto sumy o deväť eur.       

"Ľudia, ktorí sú pôvodcom nákladov, na tieto náklady paradoxne neprispievajú,” komentoval primátor. Podľa jeho slov mesto už v súčasnosti na odpady dopláca nemalé financie, v budúcom roku pritom strata môže vzrásť oproti aktuálnemu stavu o viac ako 100 %. Finančné prostriedky z rozpočtu mesta by pritom mohli investovať do rekonštrukcie miestnych komunikácií či iných projektov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.07.2017
Kremnickí poslanci prerozdelili ďalšie dotácie na kultúru a šport
Celkom siedmich žiadateľov podporili mestskí poslanci v druhom termíne prerozdeľovania dotácií z rozpočtu mesta Kremnica na rok 2017.
viac
27.12.2018
Za vývoz komunálneho odpadu si obyvatelia v budúcom roku priplatia
Za odvoz komunálneho odpadu si obyvatelia Žiaru nad Hronom v budúcom roku priplatia. Žiarski poslanci odsúhlasili 22-percentné navýšenie poplatku za zmesový komunálny odpad.
viac
29.11.2019
Poslanci budú hlasovať o zvyšovaní poplatkov za komunálny odpad
Na poslednom tohtoročnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Senici budú poslanci hlasovať aj o zmene všeobecného záväzného nariadenia, v ktorom sa upravia poplatky za odvoz komunálneho odpadu. Informovala hovorkyňa mesta Viera Barošková.
viac
19.06.2020
Porastú ceny za odvoz odpadov? Riešením je dôsledné separovanie
Mestá a obce budú pravdepodobne od budúceho roka opäť zvyšovať ceny za odvoz komunálneho odpadu. Samosprávy pritom majú možnosť, ako poplatky nezvyšovať – stačí začať dôkladne separovať odpad, ktorý končí v smetných nádobách.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.81 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.32 %