Sobota 09.12.2023
Dnes má meniny 
Izabela
°C
13.02.2023 01:30

Krňačky prilákali pod Krížnu vyše 1000 ľudí


Snímka zdroj: (tasr).


Vyše 1000 divákov prilákali v sobotu pod Krížnu pri obci Turecká krňačkové preteky O cenu Krížnej. Najstaršie podujatie svojho druhu na Slovensku, ktoré sa s prestávkami organizuje od roku 1957, sa opäť konalo po dvoch rokoch, keď malo prestávku z dôvodu pandémie.


"Nielen diváci sú pre nás veľmi dôležití, ale aj samotní pretekári, ktorí majú tú odvahu pustiť sa dolu strmým svahom s prevýšením 400 metrov a vyše 1,5 kilometra držať v stope v hlbokom snehu svoje krňačky," povedal predseda občianskeho združenia Krňačky Turecká a starosta obce Ivan Janovec.

Tento rok bolo odvážnych posádok pomenej. Súťažilo ich len 11, z toho jedna mala čisto ženské osadenstvo – Marianna Cisáriková a Andrea Grečová. Podľa Janovca boli však roky, keď sa na štart postavilo aj 40 či 50 dvojíc.

Podľa neho v posledných rokoch trochu stagnuje záujem ľudí o výrobu samotných krňačiek. Aktuálne sa tým zaoberá len niekoľko zanietených jednotlivcov. "Naším záujmom je však osloviť mladých ľudí, aby sa tomu venovali, a spolupracovať aj s tými, ktorí majú odvahu súťažiť," dodal.

Krňačky sa v jednotlivých slovenských dedinách, kde sa organizujú preteky na týchto starobylých saniach, volajú rôzne. Niekde sú krnohy, inde krnohe či krnaky, alebo krnačky či krne. Názov zjednocuje krivé drevo samorast - krnáč.

Krňačky na Slovensko priniesli pred stáročiami drevorubači z rakúskeho Tirolska. Krňačky boli aj sánkami minulých detských generácií. V lete sa využívali na sťahovanie sena z ťažko dostupných terénov. Dnes sa na dopravu materiálu používajú len ojedinele, zato sa však stali vhodným náradím folklórno-športových podujatí v rámci krňačkových pretekov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.01.2019
Víťazi prvých krňačkových pretekov slovenského pohára sú z Brezna
Posádka v zložení Pavol Zlúky a Peter Stieranka z Brezna zvíťazila na prvom podujatí v rámci tohtoročného Slovenského pohára v krňačkových pretekoch. Súťaž sa konala počas príjemného zimného počasia vo Valaskej v okrese Brezno. Celkovo pretekalo 40 posádok.
viac
13.12.2022
Na Horehroní chystajú vo februári medzinárodné krňačkové preteky
Tradičné medzinárodné krňačkové preteky každoročne prilákajú na Horehronie množstvo domácich i zahraničných pretekárov a návštevníkov. V tejto zimnej sezóne sa majú uskutočniť 24. a 25. februára budúceho roka. Informovala o tom Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie.
viac
30.01.2023
Furmani s ťažnými koňmi po prestávke opäť súťažili o Hriňovskú fujarku
Zimná furmanská súťaž ťažných koní o Hriňovskú fujarku, ktorej 18. ročník sa uskutočnil v sobotu v Hriňovej, pozná svojich víťazov.
viac
23.02.2023
Na južných svahoch Chopku v sobotu opäť odštartujú krňačkové preteky
Po dvojročnej pauze sa na južných svahoch lyžiarskeho strediska Jasná v Nízkych Tatrách uskutočnia v sobotu (25. 2.) tradičné preteky na krňačkách.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %