Sobota 30.05.2020
Dnes má meniny 
Ferdinand
°C
04.04.2020 12:05

Kultúrne dedičstvo sa vďaka digitalizácii môže dostať do každej domácnosti


Ilustračná snímka - Digitálna galéria SNG. Snímka zdroj: (sng.sk).


Digitalizácia kultúrneho dedičstva je jedným z projektov, ktoré Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR považuje za príklad dobrej praxe využitia eurofondov. Zdigitalizované pamiatky a diela sa tak môžu dostať do každej domácnosti.


Šesť skontrolovaných kultúrnych inštitúcií zdigitalizovalo doposiaľ štyri milióny objektov a časť z nich je dnes voľne prístupná na portáli www.slovakiana.sk. Informoval o tom hovorca NKÚ Marek Papajčík.       

Národní kontrolóri vidia výzvu do budúcna v nastavení dlhodobo udržateľnej podpory projektov smerujúcich k digitalizácii národného kultúrneho dedičstva zo štátneho rozpočtu. Druhé systémové opatrenie by malo vyústiť do úpravy legislatívy. Tá by podľa nich mala odstrániť prekážky spojené s uplatňovaním autorských práv, ktoré sú v súčasnosti bariérou pri online sprístupňovaní pamiatok prostredníctvom verejných portálov.        

Kontrola národných projektov z rokov 2011 – 2015 ukázala, že aj pri čerpaní eurofondov je možné dodržiavať pravidlá a splniť či dokonca prekročiť nastavené ciele. Národná autorita pre oblasť externej kontroly však upozorňuje na potrebu vypracovať strednodobú rezortnú stratégiu, ktorá by okrem cieľov digitalizácie ponúkla opatrenia naviazané na finančné krytie už zrealizovaných, ale aj nových projektov.      

„Rozmanité a bohaté kultúrne dedičstvo Slovenska je sústredené v sústave pamiatkových a fondových inštitúcií, ktorú tvorí 106 múzeí, 25 galérií, 6485 knižníc, 72 archívov a 14 577 pamiatkových objektov. V rokoch 2011 – 2015 deväť organizácií rezortu kultúry zrealizovalo 12 národných projektov za 205 miliónov eur z Operačného programu Informatizácia spoločnosti,” priblížil Papajčík.      

K najrozsiahlejším patrili projekt Digitálna knižnica a digitálny archív v Slovenskej národnej galérii takmer za 50 miliónov eur a projekt Digitálne múzeum v Múzeu SNP za 27,5 milióna eur. Kontrolóri na základe záverov z kontroly konštatujú, že aj pri čerpaní eurofondov je možné dodržiavať jasné pravidlá, splniť nastavené ciele a merateľné ukazovatele. Napríklad pri pohľade na počet zdigitalizovaných objektov bolo oproti plánovanému počtu 3,8 milióna objektov zdigitalizovaných viac ako štyri milióny diel.       

Vďaka digitalizácii architektonických, muzeálnych, výtvarných, grafických či literárnych diel bolo možné sprístupniť kultúrne dedičstvo verejnosti a zverejniť pamiatkové predmety i umelecké diela na internete. Na portáli Slovakiana sú verejne prístupné len autorskoprávne voľné diela, teda ide približne len o päť percent z asi 1,7 milióna zverejnených zdigitalizovaných objektov.       

Papajčík tvrdí, že do roku 2021 musí rezort kultúry vyčleniť z vlastných zdrojov na udržanie projektov, realizáciu služieb spojených s ich prevádzkou, ale aj modernizáciou softvérov či rozširovanie dátových úložísk takmer 65 miliónov eur. Po tomto období, od roku 2022, bude musieť ročne vynakladať ďalších 13 miliónov eur, z ktorých viac ako polovica bude smerovať do technickej infraštruktúry.       

Kontrolná akcia sa uskutočnila na prelome rokov 2019 a 2020. Počas nej boli preverené projekty v Múzeu SNP, Pamiatkovom úrade, Slovenskej národnej galérii, Slovenskej národnej knižnici v Martine, Štátnej vedeckej knižnici v Prešove a Národnom osvetovom centre v Bratislave.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.09.2016
Projekt obnovy hradov zamestnal v tomto roku 602 uchádzačov o prácu
Do národného projektu "Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva“ sa v tomto roku zapojilo 39 zamestnávateľov, ktorí vytvorili 602 pracovných miest. Informovala o tom hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR ) Jana Lukáčová.
viac
17.01.2017
Prešov získal financie na kúpu techniky na zvoz a spracovanie bioodpadu
Prešovská spoločnosť Technické služby mesta Prešov, a. s. (TSmP, a.s.) bola úspešná pri podávaní projektu zo zdrojov EÚ. Z operačného programu Kvalita životného prostredia tak mesto získalo finančné prostriedky vo výške takmer 830 000 eur.
viac
30.01.2017
Chýbajúci vodovod v Suchodolskej doline by mal zabezpečiť projekt vodárov
Dlhodobý nedostatok a prívod vody do obcí v rámci takzvanej Suchodolskej doliny v okrese Bánovce nad Bebravou by mohol vyriešiť projekt, ktorý pripravuje Západoslovenská vodárenská spoločnosť (ZSVS).
viac
17.02.2020
Nové Zámky začali s výstavbou interaktívneho ihriska Cultplay
Mesto Nové Zámky začalo s výstavbou interaktívneho detského ihriska Cultplay. Ihrisko vznikne revitalizáciou verejného priestranstva na časti pozemku v povodí rieky Nitra na sídlisku Nábrežie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %