Pondelok 27.05.2024
Dnes má meniny 
Iveta
°C
12.06.2019 08:05

Kultúrne leto sa začne dňami mesta a ukončí ho Radvanský jarmok


Ilustračný výrez plagátu. (Zdroj: kamdomesta)


Dni mesta Banská Bystrica, ako už býva zvykom, odštartujú kultúrne leto. Obyvateľom a návštevníkom prinesú vystúpenia miestnych kultúrnych inštitúcií, nádejných domácich kapiel, módnu šou, divadlo i poznatky o banskej histórii.


Dni mesta sa uskutočnia 14. a 15. júna. TASR o tom informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Mojžišová.       

"V Banskej Bystrici sa počas roka koná veľa rôznych podujatí. Sú zamerané na šport, kultúru, históriu i rozmanité hudobné štýly pre všetky vekové kategórie. Dni mesta sú však prvou predzvesťou slnečného leta, ktoré bude opäť pestré. Program vyvrcholí v septembri, keď budeme žiť obľúbeným Radvanským jarmokom," reagoval primátor Ján Nosko.

Banskobystrické kultúrne inštitúcie sa so svojím programom predstavia 14. júna a nebude chýbať ani veľtrh týchto inštitúcií a mimovládnych organizácií. Novinkou budú tanečné vstupy v exteriéroch mesta v podaní Divadla Štúdio tanca. Program spestrí aj známa srbská kapela Boban Markovic Orkestar.       

"Po minuloročnom úspechu bude program 15. júna opäť zameraný na banské historické tradície a spracovanie medi. Návštevníci sa môžu prejsť tzv. Medenou cestou, ktorú v tomto roku obohatí aj tradičná kováčska vyhňa s mechmi. Animačný program je určený pre všetkých, ktorí chcú vedieť viac o starobylom procese získavania a spracovania medi," priblížila Zuzana Chrenková Srncová z odboru kultúry, športu a cestovného ruchu magistrátu.       

Podľa Mojžišovej ani tento rok nebudú chýbať tradičné Banícke festivácie. Starohorský banícky spevokol a ich hostia z Banskej Štiavnice a Novej Bane povodia záujemcov významnými miestami. Zaspievajú tradičné banícke piesne a porozprávajú vtipy.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.06.2016
V Michalovciach dnes začínajú dni mesta
Vystúpením detí michalovských základných škôl sa začínajú dnes popoludní Dni mesta Michalovce. Séria podujatí bude prebiehať až do nedele (26. 6.).
viac
04.06.2018
Čoskoro odštartujeme Banskobystrické kultúrne leto 2018
Kultúrne leto je charakteristické pestrou paletou programov pre všetky vekové kategórie. Aj tento rok ponúkne plejádu hudobných, tanečných či divadelných podujatí. Banská Bystrica otvorí brány do Kultúrneho leta 2018 Dňami mesta 15. a 16. júna na Námestí SNP a priblížia aj banícku históriu mesta.
viac
29.06.2018
Jedinečná nočná prehliadka históriou mesta Banská Bystrica
Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko v spolupráci s partnermi pre vás pripravili originálne podujatie, ktoré sa uskutoční v stredu 4. 7. 2018 vo večerných hodinách v historickom centre mesta. Budete sa báť, budete sa smiať, niečo nové sa dozviete a najmä sa výborne zabavíte.
viac
02.08.2019
Kraj zabezpečuje kyvadlovú dopravu na podujatí SIAF, autobusy budú nízkopodlažné
Najväčšie podujatie svojho druhu v kraji, Medzinárodné letecké dni SIAF 2019 na Sliači, otvorí svoje brány už túto sobotu, 3. augusta. BBSK ako partner podujatia pripravil pre návštevníkov bezplatnú kyvadlovú dopravu zo záchytného parkoviska III.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %