Štvrtok 25.04.2024
Dnes má meniny 
Marek
°C
05.04.2019 04:55

László Sólymos: Zbytočnému plastu na Slovensku odzvonilo


László Sólymos, podpredseda vlády a minister životného prostredia SR


Ročne sa na slovenský trh uvedie až 14-tisíc ton neobalových plastových výrobkov, z ktorých sa časom stane odpad.


Minister životného prostredia dnes predstavil takzvané protiplastové opatrenie. Novú legislatívu, ktorá zakáže uvádzať na slovenský trh jednorazovéplastové výrobky ako napríklad jednorazové plastové príbory, taniere, miešadlá či slamky (spolu deväť druhov jednorazových plastových výrobkov). Protiplastové opatrenie začne platiť už 1. januára 2021. Teda minimálne pol roka pred návrhom Európskej únie.

„Som presvedčený, že v boji proti odpadom sa Slovensko už musí vymaniť z pozície večného dobiehania európskych krajín. A dvojnásobne to platí pri plastoch. Preto som rád, že sa nám v rámci nášho regiónu darí byť lídrami zmien k lepšiemu,“ vyhlásil podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos.

Podľa analytikov z ministerstva životného prostredia sa ročne na Slovensko dovezie 14-tisíc ton neobalových plastových výrobkov, pričom významnú časť z tohto objemu predstavujú práve plastové slamky, taniere, príbory a ďalšie produkty. Pritom na rozdiel od iných plastových výrobkov je jednoduché ich nahradiť ekologickejšími alternatívami napríklad z papiera alebo výrobkami na viacnásobné použitie.

„Protiplastové opatrenie sme zapracovali do novely zákona o odpadoch. Legislatíva prešla interným pripomienkovým konaním a v najbližších dňoch vstúpi do medzirezortného pripomienkové konanie. Ak bude postup tak ako sme ho nastavili v rámci harmonogramu, tak novela sa dostane na vládu na jeseň tohto roku, pretože materiál predtým musí prejsť vnútrokomunitárnym pripomienkovým konaním, teda na úrovni Európskej únie,“ doplnil Peter Šimurka, riaditeľ odboru odpadového hospodárstva a integrovanej prevencie MŽP.

Antiplastové opatrenie sa bude týkať jednorazových plastových tanierov, príborov, miešadiel na nápoje, slamiek, paličiek od balónov, vatových tyčiniek do uší, nádob na potraviny vyrobených z expandovaného polystyrénu, nápojových obalov vyrobených z expandovaného polystyrénu a pohárov na nápoje vyrobených z expandovaného polystyrénu.

Ministerstvo životného prostredia za posledné tri roky spravilo viacero krokov v boji proti zbytočným plastom. Okrem spoplatnenia ľahkých plastových tašky, slovenský zelený rezort ako prvý v strednej Európe úspešne zavádza zálohovanie PET fliaš. Pričom samotná analýza ministerstva životného prostredia, na ktorej legislatíva stojí, si získala pozornosť aj za hranicami. O jej preklad prejavili záujem viaceré európske krajiny, vrátane Rakúska. Zákon o zálohovaní už úspešne prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním.

Ministerstvo vo februári presadilo na vláde aj Program predchádzania odpadu. V rámci programu si rezort kladie za cieľ v dohľadnej vytvoriť metodiku podpory pre bezobalové obchody na Slovensku a spoplatniť už všetky druhy plastových tašiek.

Autor: (ts-mžpsr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.06.2016
Kam s použitým olejom z kuchyne?
Olej používame často v našich domácnostiach na prípravu rôznych chutných jedál. Po varení sa nám však naskytá otázka – Čo s použitým olejom? Kto je za jeho zber zodpovedný?
viac
20.07.2019
L. Sólymos: Najbližšie mesiace sú pre budúcnosť národných parkov kľúčové
Minister životného prostredia požiadal štátnych ochrancov prírody, aby znásobili svoje úsilie, kým nevstúpi do platnosti novela zákona o ochrane prírody a krajiny.
viac
07.08.2019
L. Sólymos verí, že v roku 2020 bude SR blízko cieľa recyklovať 50 percent odpad
Minister László Sólymos verí, že v roku 2020 bude Slovensko "veľmi blízko" k európskemu cieľu 50-percentnej recyklácie odpadu. Povedal to v rozhovore pre TASR s tým, že to bude závisieť napríklad od podpory budovania recyklačných kapacít alebo úpravy započítavania bioodpadu do triedeného zberu.
viac
07.02.2024
Kraby pustovníky začali namiesto ulít využívať umelé vrchnáky
Nedávna štúdia zverejnená v Science of The Total Environment poukázala na to, že kraby pustovníky, ktoré bežne ako pancier využívajú opustené schránky mäkkýšov, začínajú vo zvýšenej miere na tento účel používať kusy plastového odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %