Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
26.04.2019 11:05

Lesnícke dni chcú živou učebňou čo najviac priblížiť ľudí k lesu


Ilustračný výrez plagátu


Les ako živá učebňa je témou piatkového otvorenia Lesníckych dní vo Zvolene. Organizátori každoročne prichádzajú s novou témou, tohtoročnou sú Lesy a vzdelávanie, ktorú vyhlásila Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) ako nosnú pre tohtoročný Medzinárodný deň lesov.


Ako uviedla Dana Chlpošová z Národného lesníckeho centra vo Zvolene, odovzdávanie odborných informácií o lesných ekosystémoch na jednej strane a budovanie vzťahu ku všetkému živému na strane druhej je dnes aktuálnou spoločenskou otázkou.       

„Pre vytváranie vzťahu k lesom je dôležitý bezprostredný kontakt so živým prostredím. Tento náš námet umocní aj živá učebňa priamo na zvolenskom námestí, ktorá jemne archaicky navodí atmosféru minulých čias, keď pobyt a hry vonku boli úplnou samozrejmosťou. Prisadnúť si do lavice bude môcť každý návštevník. Učiteľmi budú lesníci a les vo všetkých svojich podobách bude vyučovacím predmetom," priblížila.       

"Symbolickým vyjadrením vzťahu človeka k lesu a zároveň jeho poďakovaním za všetky produkty a služby, ktoré lesy ľuďom poskytujú, bude aj výzva Živé srdce pre les. Dlane prepojené zelenými vetvičkami stromov a tvar srdca budú obrazom spätosti a lásky ku všetkému živému," doplnila.       

Ako vníma verejnosť hospodárenie v lesoch? Čo pre človeka znamená les? Prečo je potrebné viesť dialóg s verejnosťou? - aj na tieto otázky sa pokúsia odpovedať diskutujúci počas verejnej diskusie s názvom Lesné otázniky.      

 Lesnícke dni ponúkajú pre návštevníkov množstvo aktivít. Deti sa budú môcť zahrať na poľovníkov a vyskúšať si laserovú hru, ale aj ozajstnú lukostreľbu. K dispozícii sú ukážky sokoliarstva s rozličnými dravcami. Nechýbajú ani poľovné psy, ukážky ich poslušnosti a predstavenie poľovníckej kynológie. Lesníci predstavia aj dôležitú prácu včiel a prinesú ukážku praktického včelárstva alebo výrobu drevených ceruziek.       

Podujatie zavŕšia večerné koncerty hudobných skupín Slovak Tango a The Backwards.       

Novinkou tohtoročných Lesníckych dní vo Zvolene bude aj fakt, že sa po prvý raz prenesú priamo do srdca lesa pod Pustý hrad. V sobotu 27. apríla je pre všetkých milovníkov prírody pripravený program s názvom Deň pre rodiny s deťmi pod Pustým hradom spojený s lesníckym sprevádzaním, lesnou pedagogikou, čistením lesa a piknikom.        

Šnúra podujatí pod hlavičkou Lesníckych dní sa zo Zvolena prenesie do ďalších miest – Bratislavy, Kežmarku, Košíc a iných. Podujatie pod gesciou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR organizačne zabezpečuje Národné lesnícke centrum spolu s partnermi zo štátneho a neštátneho lesníckeho sektora. V poradí už 13. ročník podujatia sa koná pod záštitou ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.05.2019
Dni mesta Zvolen odštartujú spevom, hudbou a tancom letnú kultúrnu sezónu
Na zvolenskom námestí to bude koncom mája opäť poriadne žiť. Prípravy na Dni mesta Zvolen sú v plnom prúde. Vystúpia aj Noc a deň, Le Payaco či Elán Revival.
viac
23.07.2019
Jánošíkove dni otvoria sprístupnením domu v jeho rodnej osade Jánošovia
Symbolické sprístupnenie Jánošíkovho domu v jeho rodnej osade Jánošovia v Terchovej otvorí v stredu 31. júla večer 57. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej.
viac
21.03.2020
Medzinárodný deň lesov pripomína význam biodiverzity
Sobotný Medzinárodný deň lesov pripomína, že lesy sú biologicky najviac diverzifikovanými ekosystémami na Zemi. Vyskytuje sa v nich viac ako 80 percent druhov rastlín, živočíchov, hmyzu, húb, baktérií a viac ako 60 000 druhov drevín.
viac
19.04.2023
Lesnícke dni sa vracajú do Zvolena, ich témou je zdravie lesa a ľudí
Lesnícke dni sa po troch rokoch vracajú do Zvolena, mesta lesníctva. Uskutočnia sa 21. apríla na Námestí SNP a ich témou bude zdravý les pre zdravých ľudí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %