Nedeľa 24.09.2023
Dnes má meniny 
Ľuboš, Ľubor
°C
03.02.2019 08:59

Levoča má v pláne v tomto roku zrealizovať viacero investícií


Levoča. Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Levoča chce aj v tomto roku pokračovať v rekonštrukcii Námestia Majstra Pavla. Vlani sa začalo s prestavbou v rámci druhej etapy časťou A s rozpočtom na úrovni 510.000 eur.


„Ukončenie výstavby je plánované v mesiaci apríl tohto kalendárneho roka, pričom na dokončenie tejto časti je v tomto roku vyčlenených takmer 375.000 eur,“ priblížil jednu z najväčších investícií primátor Levoče Miroslav Vilkovský.

Samospráva plánuje kontinuálne pokračovať v priebehu roka s obnovou námestia a to časťou B v rámci druhej etapy. Rozpočet stavby je 839.000 eur. „Cieľom prestavby je prinavrátiť pôvodnú autenticitu námestia so zohľadnením súčasných nárokov na jeho funkcie v zmysle podstaty trvalého udržateľného rozvoja,“ zdôraznil Vilkovský. Obnova by mala byť podľa neho akceptovateľná domácim obyvateľstvom, majiteľmi miestnych objektov, ale aj návštevníkmi historickej Levoče ako centra turistického ruchu v regióne. Stavebné práce súvisiace s námestím spočívajú v úplnej rekonštrukcii spevnených plôch, inžinierskych sietí, verejného osvetlenia a sadových úprav.

Pokračovať sa bude aj v rekonštrukcii kostola sv. Jakuba. Takmer 535.000 eur je vyčlenených na reštaurovanie kamenných prvkov dolnej časti veže na západnej strane objektu, obnovu interiéru veže s opravou vnútorných omietok, a tiež na vymaľovanie a umelecko-remeselnú opravu dreveného schodiska. Okrem toho sa obnovia architektonické a dekoratívne kamenné prvky južnej fasády, južnej predsiene a nadväzujúce omietky. „Začiatok prác bol v roku 2017 a ich ukončenie je plánované do konca novembra,“ doplnil primátor.

V tomto roku by sa okrem toho malo vybudovať aj nové záchytné parkovisko na trase bývalej hradnej priekopy. Objekt sa bude skladať z prístupovej komunikácie, samotných parkovacích miest a z chodníka. Celkovo je navrhnutých 72 klasických kolmých parkovacích miest a tri státia pre telesne postihnutých. V priestoroch parkoviska je navrhnutá taktiež oddychová zóna. „Parkovisko bude napojené na miestnu komunikáciu pred Košickou bránou. Bude slúžiť jednak pre návštevníkov mesta, respektíve centra, ale aj pre pútnikov smerujúcich na Mariánsku horu,“ ozrejmil Vilkovský s tým, že celkové náklady sa budú pohybovať na úrovni 362.000 eur.

Súčasťou najväčších investičných plánov na tento rok je aj rekonštrukcia verejného osvetlenia na uliciach Probstnerová cesta a M. R. Štefánika za 250.000 eur. V rámci nej sa zrealizujú zemné práce, uloží sa elektrický kábel, osadí sa 48 osvetľovacích stožiarov so svietidlami a zároveň dôjde k osvetleniu priechodov pre chodcov. Dĺžka trasy verejného osvetlenia je takmer 1400 metrov. „Okrem toho chceme v tomto roku zrekonštruovať aj Sadovú ulicu, na čo sme získali dotáciu vo výške 230.000 eur od vlády SR,“ uzavrel Vilkovský.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.07.2016
Malacky budú pokračovať v modernizácii verejného osvetlenia
Druhá etapa modernizácie verejného osvetlenia v Malackách by mala mesto podľa odhadov stáť približne 1 300 000 eur.
viac
13.05.2021
Levoča pokračuje v rekonštrukcii Námestia Majstra Pavla
Slávnostným poklepaním základného kameňa stavby v stredu (12. 5.) v popoludňajších hodinách spustilo mesto Levoča druhú etapu prestavby Námestia Majstra Pavla.
viac
02.08.2021
Hurbanovo ukončilo rekonštrukciu verejného osvetlenia
Mesto Hurbanovo ukončilo rekonštrukciu verejného osvetlenia v časti štátnej cesty 1/64. Projekt bol financovaný z prostriedkov spoločnosti Vodárne a kanalizácie mesta Hurbanovo, informovala radnica.
viac
27.01.2022
Ďalšiu časť Námestia Majstra Pavla zrekonštruovali, je z nej pešia zóna
Primátor mesta Miroslav Vilkovský pri príležitosti slávnostného otvorenia obnovenej časti uviedol, že rekonštrukciou prešla východná strana námestia od komunikácie medzi Bazilikou sv. Jakuba a mestským úradom po severnú časť vrátane chodníka na Košickej ulici po križovatku s Mäsiarskou ulicou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.07 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.00 %