Štvrtok 21.11.2019
Dnes má meniny 
Elvíra
°C
03.02.2019 08:59

Levoča má v pláne v tomto roku zrealizovať viacero investícií


Levoča. Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Levoča chce aj v tomto roku pokračovať v rekonštrukcii Námestia Majstra Pavla. Vlani sa začalo s prestavbou v rámci druhej etapy časťou A s rozpočtom na úrovni 510.000 eur.


„Ukončenie výstavby je plánované v mesiaci apríl tohto kalendárneho roka, pričom na dokončenie tejto časti je v tomto roku vyčlenených takmer 375.000 eur,“ priblížil jednu z najväčších investícií primátor Levoče Miroslav Vilkovský.

Samospráva plánuje kontinuálne pokračovať v priebehu roka s obnovou námestia a to časťou B v rámci druhej etapy. Rozpočet stavby je 839.000 eur. „Cieľom prestavby je prinavrátiť pôvodnú autenticitu námestia so zohľadnením súčasných nárokov na jeho funkcie v zmysle podstaty trvalého udržateľného rozvoja,“ zdôraznil Vilkovský. Obnova by mala byť podľa neho akceptovateľná domácim obyvateľstvom, majiteľmi miestnych objektov, ale aj návštevníkmi historickej Levoče ako centra turistického ruchu v regióne. Stavebné práce súvisiace s námestím spočívajú v úplnej rekonštrukcii spevnených plôch, inžinierskych sietí, verejného osvetlenia a sadových úprav.

Pokračovať sa bude aj v rekonštrukcii kostola sv. Jakuba. Takmer 535.000 eur je vyčlenených na reštaurovanie kamenných prvkov dolnej časti veže na západnej strane objektu, obnovu interiéru veže s opravou vnútorných omietok, a tiež na vymaľovanie a umelecko-remeselnú opravu dreveného schodiska. Okrem toho sa obnovia architektonické a dekoratívne kamenné prvky južnej fasády, južnej predsiene a nadväzujúce omietky. „Začiatok prác bol v roku 2017 a ich ukončenie je plánované do konca novembra,“ doplnil primátor.

V tomto roku by sa okrem toho malo vybudovať aj nové záchytné parkovisko na trase bývalej hradnej priekopy. Objekt sa bude skladať z prístupovej komunikácie, samotných parkovacích miest a z chodníka. Celkovo je navrhnutých 72 klasických kolmých parkovacích miest a tri státia pre telesne postihnutých. V priestoroch parkoviska je navrhnutá taktiež oddychová zóna. „Parkovisko bude napojené na miestnu komunikáciu pred Košickou bránou. Bude slúžiť jednak pre návštevníkov mesta, respektíve centra, ale aj pre pútnikov smerujúcich na Mariánsku horu,“ ozrejmil Vilkovský s tým, že celkové náklady sa budú pohybovať na úrovni 362.000 eur.

Súčasťou najväčších investičných plánov na tento rok je aj rekonštrukcia verejného osvetlenia na uliciach Probstnerová cesta a M. R. Štefánika za 250.000 eur. V rámci nej sa zrealizujú zemné práce, uloží sa elektrický kábel, osadí sa 48 osvetľovacích stožiarov so svietidlami a zároveň dôjde k osvetleniu priechodov pre chodcov. Dĺžka trasy verejného osvetlenia je takmer 1400 metrov. „Okrem toho chceme v tomto roku zrekonštruovať aj Sadovú ulicu, na čo sme získali dotáciu vo výške 230.000 eur od vlády SR,“ uzavrel Vilkovský.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.07.2016
Malacky budú pokračovať v modernizácii verejného osvetlenia
Druhá etapa modernizácie verejného osvetlenia v Malackách by mala mesto podľa odhadov stáť približne 1 300 000 eur.
viac
24.07.2017
Bratislava pokračuje v obnove historických pamiatok a objektov
Hlavné mesto prostredníctvom svojej mestskej organizácie GIB ako správcu mestských kultúrno-historických pamiatok zabezpečilo pamiatkovú obnovu troch historických objektov v rámci postupnej obnovy dôležitých mestských kultúrnych pamiatok.
viac
22.12.2017
V Lamači otvorili zrekonštruovanú hornú časť námestia
V bratislavskom Lamači vo štvrtok (21. 12.) pre verejnosť oficiálne sprístupnili zrekonštruovanú hornú časť Malokarpatského námestia.
viac
13.01.2018
Snina bude aj v tomto roku rekonštruovať osvetlenie
Sninská samospráva bude aj v tomto roku investovať do rekonštrukcie osvetlenia v meste. Týkať sa má ulíc Vihorlatská a Budovateľská. Zákazku bude realizovať spoločnosť Verejnoprospešné služby Snina.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.32 %