Snímka zdroj: mesto Liptovský Mikuláš
Na svete je zatiaľ len 18 miest, ktoré nesú označenie Authenticity – originálne mesto, výnimoční ľudia. Liptovský Mikuláš sa stal devätnástym, na Slovensku tretím.
Podpisom memoranda to potvrdili primátor Ján Blcháč, predseda Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR Pavol Gregorčok a námestník riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Štefan Ondrej. Prestížnu iniciatívu zastrešuje Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo.
„Liptovský Mikuláš vždy stál na pevných základoch remeselných tradícií, poctivej práce a úcty k hodnotám. V minulosti naše mesto nazývali vďaka veľkej produkcii a výnimočnej kvalite garbiarskych výrobkov aj uhorským Manchestrom. V podobnom tempe pokračujú mikulášski výrobcovia aj dnes a kožené produkty z nášho mesta sa vyvážajú do celého sveta, či už ide o kabelky alebo kože do lietadiel a áut. Hovoriť môžeme aj o ďalších silných odvetviach, ako je liehovarníctvo či mliekarenstvo. Veď okúsiť chuť a vôňu pravej bryndze alebo jedinečných Liptovských drobov chodia ľudia práve k nám, na Liptov. Azda aj pre naozaj autentickú atmosféru sme druhým najnavštevovanejším regiónom na Slovensku. Vďaka projektu Authenticity len potvrdíme, že návštevníkom máme čo ponúknuť,“ skonštatoval primátor Ján Blcháč.
Zažite pravý a poctivý Liptovský Mikuláš
Cieľom európskej iniciatívy Authenticity je ochrana historických, ale aj nových hodnôt a produktov. Naše mesto sa tak pripája k európskym metropolám – k Parížu, Rímu, Madridu, či Lisabonu, aby mohlo ešte efektívnejšie chrániť svoje dedičstvo, originalitu a čestné podnikanie. Za cieľ si kladie ponúknuť turistom nefalšovaný Liptov, aby každý, kto zavíta do Liptovského Mikuláša získal poctivé produkty, kvalitu a autentický zážitok.
„Projekt Authenticity má ambíciu posilniť nielen ochranu tradičných výrobkov a špecifických regionálnych značiek, ale aj podporiť miestnych podnikateľov v efektívnejšom využívaní práv duševného vlastníctva. Pre Liptovský Mikuláš to predstavuje príležitosť zviditeľniť lokálnu tvorbu a zvýšiť konkurencieschopnosť regiónu nielen na slovenskom, ale aj na európskom trhu,“ priblížil predseda ÚPV Pavol Gregorčok.
Vážia si remeselníkov aj intelektuálov
O rôznych výrobcov a remeselníkov nie je v Liptovskom Mikuláši núdza. Ich prácu a odhodlanie si predstavitelia radnice vážia, vlani im preto vzdali hold a prvým piatim odovzdali ocenenie Majster remesla. Vyrástli tu však aj mnohé osobnosti, ktoré vynikali svojím intelektom, napríklad vynálezca turbíny Aurel Stodola či vynálezca pera Eduard Penkala.
„Výskum, vývoj a inovácie vždy hnali ľudstvo vpred a naše mesto má takýchto ľudí vo svojej DNA. Chceme chrániť nielen pravosť mikulášskych produktov, ale aj skvelé myšlienky a nápady, ktoré prispievajú k rastu ekonomiky a tiež k originalite a jedinečnosti Liptovského Mikuláša. Naša samospráva má tiež ambíciu vyrovnať sa európskym metropolám prostredníctvom prístupov v oblasti inovácie a znalostnej ekonomiky. To všetko v súlade s princípmi ochrany duševného vlastníctva. Sme pripravení chrániť to, čo je naše, liptovské, mikulášske. Jednoducho hodnoty, na ktoré sme ako Mikulášania hrdí,“ zdôraznil primátor.
Riešenia pre celý svet
Ako ďalej uviedol, v spolupráci s Liptov Hubom, Novými Čemicami, Inovačným centrom INOVIA a ďalšími partnermi pracujú na založení Liptovského inovačného centra. Jeho cieľom bude podporovať novátorské zmýšľanie širokej verejnosti, stimulovať inovačné snahy podnikateľov poradenstvom a prístupom k širokej sieti odborníkov a výmenou know-how v rámci regiónu.
„V Mikuláši sídlia firmy, ktoré sú špičkou vo svojom odvetví a možno ani mnohí domáci celkom nepoznajú ich výrobu. Pritom sa máme čím chváliť. Systémy z Liptovského Mikuláša strážia námorné hranice rôznych krajín vo svete, vďaka lepiacim riešeniam jednej z firiem v našom meste sa môžu v autách bezpečne voziť ľudia v mnohých štátoch, ďalšia dodáva modulárne batériové systémy a technologické riešenia pre celosvetovo známe značky, praží sa u nás káva či vyrába jedinečné nealkoholické pivo,“ vymenoval šéf mikulášskej radnice rôzne unikátne výrobky, ktoré vznikajú v srdci Liptova.
Po droboch chcú chrániť bryndzu a šialence
Spolu s partnermi bude radnica počas roka šíriť v meste osvetu a význam ochranných známok a patentov. Mikulášania už ochranné známky majú a nie hocijaké. Prvú získali od Európskej únie v roku 2021 pre Liptovské droby, keď ich zapísali do Registra chránených zemepisných označení. Liptovská paličkovaná čipka sa zas od roku 2023 nachádza v zozname Úradu priemyselného vlastníctva SR. Teraz sa od Európskej únie snažia získať Chránené označenie pôvodu pre Liptovskú bryndzu a tiež pre tenších súrodencov drobov – šialence.
Začali rokovaním s podnikateľmi
Prvou spoločnou aktivitou troch strán memoranda bolo dnešné stretnutie s miestnymi podnikateľmi na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši, kde im okrem iného predstavili význam a prínosy projektu. Nechýbala panelová diskusia a prednášky o ochrane inovácií a loga, vymožiteľnosti práv duševného vlastníctva či systéme ochrany proti falšovaniu.
Súčasťou spoločných aktivít budú aj školenia a vzdelávacie podujatia pre miestne malé a stredné podniky a miestne organizácie, ako aj edukačné programy určené pre verejnosť, školy a mládež.
Liptovský Mikuláš sa nachádza v krásnom regióne v obklopení hôr, vody, zelenej prírody a je známy svojou pohostinnosťou. Má viacero prívlastkov, ktoré tieto špecifiká zachytávajú. Či už je to Mesto medzi horami, Mesto olympijských víťazov, Mesto pre všetkých, alebo tiež zaužívané Mesto, ktoré žije a kde sa dobre žije.