Pondelok 27.05.2024
Dnes má meniny 
Iveta
°C
07.03.2019 02:30

Liptovu to spočítali


Ilustračná snímka


Štatistický úrad SR zverejnil údaje o výsledkoch v cestovnom ruchu na Slovensku. Liptovu vyšli čísla opäť veľmi pozitívne. Počet prenocovaní za rok 2018 v regióne medziročne podrástol až o 6,67 percent na 1 719 368 a počet návštevníkov vyskočil až o 7,75 percent.


Mierne vyššie nárasty boli zaznamenané u zahraničných návštevníkov. Najvyšší podiel návštevníkov stále zaznamenávajú domáci Slováci. Liptov síce nedosahuje obsadenosť a návštevnosť Vysokých Tatier, ale trend rastu má Liptov vyšší.

Región Liptov takto pred rokom oslavoval štyri a pol percentný nárast obsadenosti. Čísla za minulý rok potešili ešte viac, rast záujmu o región je dlhodobý a stále dokáže prekračovať svoje maximá z minulých rokov. „Nechcem, aby to vyznievalo ako klišé, ale ja som skutočne hrdý Lipták. Náš región je úžasný domov pre tisíce Liptákov, aj ten prechodný pre viac ako pol milióna ubytovaných hostí či státisíce denných návštevníkov. Nádhernú prírodu dopĺňa kvalitná infraštruktúra cestovného ruchu a výborné služby, čo prináša do regiónu skvelú návštevnosť. Podľa údajov zo štatistického úradu sme si medziročne polepšili až o 6,67 percent, prenocovania dosiahli za rok 2018 až 1 719 368, pričom takto pred rokom to bolo 1 611 920. Najviac hostí sa ubytovalo v okrese Liptovský Mikuláš, kde návštevníci nájdu termálny akvapark Tatralandia, stredisko Jasná, navštevované jaskyne či obľúbený Liptovský Ján," povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč. Podľa údajov Štatistického úradu SR rastie záujem zahraničnej klientely. Najviac rástli susedia z Česka, medziročne o 12,2 a Maďari o 10,9 percent. Výrazný medziročný pokles však región zaznamenal pri klientoch z Veľkej Británie o 20,5 % a Ruska o 15,5%. Avšak návštevnosť z týchto krajín nepredstavuje z celkových čísiel veľký podiel. Najväčší, viac ako 65 percentný podiel hostí na Liptove, stále predstavujú domáci Slováci. Napriek krásnym výsledkom musia Liptáci analyzovať aj dôvody čiastkových poklesov. Pokles počtu prenocovaní zaznamenali v meste Liptovský Mikuláš o 10 713, čo predstavuje pokles 4,5 percenta, a v obci Liptovský Ján o 1 316 prenocovaní, čo predstavuje pokles o 0,6 percent.

Ďalší horský región Vysoké Tatry v roku 2018 dosiahol nárasty v obsadenosti, ale medziročne si polepšil o menšie percento ako Liptov. Išlo o rovné štyri percentá a trend rastu obsadenosti bol pozitívny aj v prípade celej SR a dosiahol 3,87 percenta. Najsilnejšie mesiace v roku boli štandardne dva mesiace počas letných prázdnin a zimná sezóna. Prím hral mesiac august, kedy už Liptov atakuje kapacitný strop. Realizujú sa viaceré projekty apartmánových domov, ktoré by mohli postupne situáciu v silných mesiacoch zlepšovať. Rastúci dopyt región zaznamenáva aj o ubytovanie v hoteloch vyšších kategórií.

Zaujímavé je, že čísla nerástli len v hlavných sezónach, rástli aj v mimosezónnych mesiacoch. Najviac prekvapil október 2018. Čísla prenocovaní podľa Štatistického úradu SR dosiali v tento mesiac medziročný nárast až o 23,1 percenta na 108 536. Veľmi silný bol aj máj a jún minulého roku. „Priemerný počet prenocovaní na Liptove je už dlhšiu dobu stabilný a dosahuje 2,8 dňa. Aj keď potenciál rastu počtu dní strávených na Liptove tu je, moderné je v tejto dobe najmä tráviť viacero kratších dovoleniek v roku. Aj preto sa budeme snažiť najmä o to, aby sa k nám dovolenkári pravidelne vracali. Pomáhajú tomu nielen marketingové aktivity, ale aj kvalitné služby, atraktívny program, zaujímavé podujatia pre rôzne vekové a záujmové skupiny. V lete sa opäť zameriame najmä na rodiny s deťmi, letné projekty plánujeme spustiť tento rok o niečo skôr, keďže aj trend naznačuje, že sa nám leto začína včaššie. V zime sa sústreďujeme najmä na lyžiarov,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Štatistiky nezachytávajú denných návštevníkov regiónu či hostí prebývajúcich povedzme u rodiny a známych, ktorí tiež v hojnom počte navštevujú Liptov.

Autor: (ts-region Liptov)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.09.2016
Dovolenka na Slovensku je tento rok dobrý nápad
Počet návštevníkov na Slovensku stále rastie. Za prvý polrok využilo služby slovenských ubytovacích zariadení takmer 2,3 milióna návštevníkov, čo je o 18,9 % viac ako za rovnaké obdobie minulého roku.
viac
29.11.2016
Košický kraj je skokanom roka v návštevnosti
Košický kraj sa stal skokanom roka v návštevnosti. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR).
viac
15.09.2017
Návštevnosť Trenčianskeho kraja rastie
Záujem o Trenčiansky kraj z roka na rok stúpa. Potvrdzujú to štatistické údaje a porovnania návštevnosti z predchádzajúcich rokov. Rozlohou síce malý, ale turistickým potenciálom veľký Trenčiansky kraj navštívilo v prvom polroku 2017 o 19 % viac turistov ako v rovnakom období minulého roku. 
viac
11.03.2020
Do Turca vlani zavítalo 81 385 návštevníkov
Turiec navštívilo v minulom roku o 12 037 ľudí viac ako v roku 2018. Podľa výkonného riaditeľa Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Turiec Dalibora Steindla evidovali celkovo 81 385 návštevníkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %