Nedeľa 21.07.2024
Dnes má meniny 
Daniel
°C
25.08.2020 10:30

Ľudia proti rozšíreniu ťažby andezitu v Malej Lehote spisujú petíciu


Ťažba andezitu.


Časť obyvateľov Lehoty pod Vtáčnikom, Podhradia a Cigľa v okrese Prievidza sa postavila proti plánovanému rozšíreniu ťažby andezitu v Malej Lehote.


Argumentujú nielen zvýšenou prašnosťou a hlučnosťou, ale i veľkým zásahom do prírody. Proti zámeru súkromnej spoločnosti spisujú petíciu. Spoločnosť sa bráni, že je povinná ťažiť, rovnako mala prijať celý rad opatrení na zníženie dosahov na životné prostredie.      

Podľa iniciátorky petície Lucie Ďurinovej v súčasnosti prebiehajú povoľovacie procesy na banskú činnosť, ktorá môže poškodiť až 30 hektárov lesa. „Lokalita, ktorú má zabrať ťažba, je významná aj z environmentálneho pohľadu. Žije tu rys ostrovid, ktorý je chráneným živočíchom európskeho významu. Lokalitu využíva na brloženie a vyvádzanie mláďat, čo je kľúčové v rámci medzinárodného projektu Life lynx,” uviedol člen petičného výboru Jozef Šnirc z Podhradia.      

Petičiari informovali, že ide o tretiu etapu rozšírenia lomu, pričom v každej etape je schválených približne 100.000 ton ročne. Investor momentálne zabezpečuje prvú etapu. „Ťaží sa približne od roku 2008. Aj členovia našej iniciatívy mnohokrát vyzývali firmu, aby vyriešila problém s prašnosťou a hlukom, avšak tieto naše snahy neboli nijako úspešné,” tvrdí Šnirc.      

Poukázal na to, že obec Podhradie, ktorú by mala ťažba najviac zasiahnuť, nie je zaradená do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie. „Rovnako má ťažba zamedziť prístup k viacerým pozemkom a zasiahnuť ochranné pásmo prírodnej pamiatky Sivý Kameň. Horninu plánujú oddeľovať malými alebo veľkými odstrelmi. Je to niekoľko sto metrov od obývaného územia Podhradia, ktoré je zaradené medzi lokality s aktívnymi svahovými deformáciami,” doplnil.      

Petíciu proti rozšíreniu ťažby andezitu podpísalo od konca júla už takmer 3000 ľudí, petičný výbor ju plánuje v septembri odovzdať na banskom úrade i na obecnom úrade v Lehote pod Vtáčnikom. „Žiadame ňou postupný útlm a konečné zastavenie ťažby andezitu v našej lokalite,” dodala Ďurinová s tým, že petičiari sa zapojili i do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.      

S rozšírením ťažby nesúhlasí ani obec Lehota pod Vtáčnikom a pripomienky zaslala na okresný úrad. „Obec je podľa zákona povinná chrániť životné prostredie a vytvárať také podmienky života, aby boli ochránení aj obyvatelia. Preto v záujme ochrany životného prostredia a zdravia občanov vyjadrila nesúhlas so zámerom obnovy ťažby v ložisku Malá Lehota,” vysvetlil starosta Ján Daňo s tým, že kameňolom bude zakreslený až v pripravovanom územnom pláne, keďže dobývací priestor je súčasťou územného plánu Trenčianskeho samosprávneho kraja.      

Dobývací priestor v Malej Lehote určil štát už v roku 1965, v roku 1988 ho vyhlásil za chránené ložiskové územie. Spoločnosti Kameňolomy SR ho pridelili vlani na základe výberového konania. „Firma má povinnosť obnoviť ťažbu andezitu v tomto dobývacom priestore v zmysle platnej banskej legislatívy. Oprávnenie k ťažbe udeľuje štát, ktorý má prirodzený záujem na maximálnej sebestačnosti pri získavaní kameniva potrebného na stavbách,” reagovala Edita Novotná, hovorkyňa skupiny Strabag, pod ktorú firma patrí.      

Vylúčila, že by malo v Malej Lehote dôjsť k razantnému navýšeniu ťažby. Podľa nej ho firma ani neplánuje a obnovením ťažby len nahradí tú, ktorú realizuje momentálne, pričom objem ťažby zostane rovnaký. „Náš zámer sa týka územia s rozlohou štyri hektáre, kde sa už v minulosti ťažil andezit a porast je tu tvorený náletovými drevinami. Výskytom rysa ostrovida v oblasti Vtáčnik, ktorá má približne 10.000 hektárov, sa zaoberalo i posudzovanie v rámci EIA, a to so záverom, že obnovenie ťažby nebude mať vplyv na výskyt ani pohyb tejto šelmy. Chránená oblasť Sivý kameň je od dobývacieho priestoru vzdialená približne 800 metrov vzdušnou čiarou a nebude tak činnosťou lomu dotknutá,” ozrejmila.      

Spoločnosť prostredníctvom hovorkyne deklarovala, že s obcami v blízkosti kameňolomu priebežne komunikuje a snaží sa o to, aby ťažba zaťažovala obyvateľov a životné prostredie čo najmenej. „Sme si vedomí, že prevádzka lomu je spojená s dosahmi na životné prostredie. V uplynulých rokoch sme investovali do celého radu opatrení, ktorých cieľom je záťaž prevádzky lomu eliminovať,” doplnila Novotná. Konkretizovala, že ide o spracovateľskú linku s odsávacími vežami, pravidelné kropenie ciest, vodnú nádrž a plánovaný box na zníženie prašnosti. Hlučnosť prevádzky v kameňolome podľa nej neprekračuje platné normy, čo potvrdili i merania hygienikov. Firma rovnako vybudovala príjazdovú komunikáciu k lomu, dodala Novotná.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.03.2017
Petíciu Za živé rieky odovzdali envirorezortu
Legislatívne zmeny, prepracovanie strategických dokumentov týkajúcich sa ochrany vôd či obmedzenie výstavby elektrární na riekach požaduje od envirorezortu, vlády a parlamentu petičná akcia "Za živé rieky a čistú vodu".
viac
24.11.2017
Plány na výstavbu v centre mesta sa Nitranom nepáčia, spisujú petície
Obyvateľom Nitry sa nepáčia plány súkromných investorov na zástavbu posledných zelených plôch v centre mesta. Spisujú petície a žiadajú mestských poslancov, aby zasiahli.
viac
04.09.2020
IRBK žiada J. Budaja, aby nepovolil rozšírenie skládky na Záhorí
Spoločnosť FCC Zohor, prevádzkujúca skládku na Záhorí, podala žiadosť o rozšírenie skládky o 245.000 kubických metrov, tvrdí Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja (IRBK). Obyvatelia obce Zohor aj IRBK žiadajú ministra životného prostredia Jána Budaja, aby rozšírenie skládky nepovolil.
viac
02.03.2021
Odmietame vývoj, v ktorom sa slovenský vidiek postupne stáva skanzenom!
Slovenská lesnícka komora so znepokojením pozoruje sociálne dopady uplatňovania novely zákona o ochrane prírody a krajiny na vidiecke obyvateľstvo najmä v horských a podhorských oblastiach Slovenska.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %