Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
24.10.2018 11:37

Ľudia v núdzi už môžu žiadať pomoc od Nadácie ŽSK


Ilustračná snímka


Podmienky pre žiadateľov o finančnú pomoc sú zverejnené na stránke žilinskej župy. Uzávierka prvého kola žiadostí je 6.novembra 2018.


Nadácia ŽSK pre podporu rodiny začína pomáhať rodinám. Založením Nadácie ŽSK pre podporu rodiny vytvorila župa nástroj komplexnej pomoci ľuďom v núdzi. Pomoc je určená tým, ktorých posihne živelná pohroma alebo závažné ochorenie člena rodiny, kedy je znížená pracovná schopnosť a tým aj obmedzený príjem pre rodinu. Prostredníctvom nadácie bude župa podporovať aj dobrovoľnícke aktivity v kraji a pomocnú ruku podá aj talentovaným deťom zo sociálne slabších podmienok.

,,Jednotlivci, ale aj celé rodiny sa často vplyvom rôznych okolností ocitnú v ťažkej životnej situácii. Naším cieľom je poskytovať týmto ľuďom rýchlu, transparentnú a cielenú pomoc,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová.

Finančné zdroje bude nadácia získavať z rôznych dobročinných aktivít, od sponzorov a darcov, z vlastnej činnosti i z grantov iných nadácií, združení a  tiež z rozpočtu ŽSK. ,,V týchto dňoch sa konalo prvé stretnutie správnej rady, kde sme si stanovili podmienky pre žiadateľov a dohodli sa na ďalších krokoch. Na účte nadácie je aktuálne 20-tisíc eur, ktoré sú pripravené na pomoc ľuďom v našom kraji,“ uviedla Gabriela Podolanová z Nadácie ŽSK pre podporu rodiny.

Žiadosť o príspevok z nadácie je dostupný na webe www.zilinskazupa.sk. Žiadateľ musí mať bydlisko v Žilinskom kraji. Posúdenie situácie odborníkmi priamo v teréne urýchli proces a nestranne pomôže vybrať tých, ktorí pomoc nemôžu dostať z iných štátnych zdrojov.

Udelením finančnej pomoci župa nekončí. ,,So žiadateľom zostaneme v kontakte aj po vyúčtovaní pridelenej pomoci a v rámci sieťovania organizácií a služieb kraja mu budeme poskytovať poradenstvo alebo konkrétnu pomoc pri riešení problémov,“ uzavrela G. Podolanová.

Už vo svojej stratégii Žilinský kraj 22+ deklarovalo nové vedenie župy záujem vytvoriť kraj priateľský k rodinám. A v tomto duchu aj napreduje. ,,Našou prioritou je poskytovať kvalitné služby. Chceme vytvoriť vhodné nástroje pre zmiernenie nepriaznivého demografického vývoja, aj preto prijímame rôzne prorodinné opatrenia. Tým chceme motivovať ľudí k prirodzenému sťahovaniu a návratu rodín do nášho kraja. Napríklad zavádzame rodinné vstupné do knižníc či kultúrnych inštitúcií, pripravujeme budovanie detských kútikov. Popri nadácii vzniká v každom regióne aj Centrum pre rodinu, ktoré bude slúžiť na prevenciu patologických javov a krízy v rodine a zároveň bude pôsobiť ako poradenské centrum,“ uzavrela E. Jurinová. Sídlo nadácie aj centra sa pripravuje v priestoroch Považskej galérie na prízemí.

Autor: (žsk-mr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.10.2017
Ružinov aj tento rok pomôže rodinám v núdzi vianočným príspevkom
Rodiny s nezaopatrenými deťmi v hmotnej alebo náhlej núdzi, ktoré majú trvalý pobyt v bratislavskom Ružinove, môžu mať aj tento rok o čosi pokojnejšie vianočné sviatky. Miestna samospráva im opäť pomôže vianočným finančným príspevkom, ktorý je od 140 do 190 eur, a to v závislosti od počtu detí.
viac
27.08.2019
Krízové centrá pre matky s deťmi môžu požiadať o grant
Krízové centrá pre matky s deťmi môžu požiadať o grant. Maximálna výška podpory pre jedno centrum je 3500 eur. Ľudia v núdzi môžu požiadať o grant do 31. augusta.
viac
02.09.2019
Centrálny krízový fond prispel obciam na preventívne opatrenia
Trnavská župa prostredníctvom Centrálneho krízového fondu (CKF) podporila projekty zamerané na predchádzanie živelných udalostí a katastrof na území kraja sumou 15-tisíc eur.
viac
11.03.2020
Žilinská župa podporí dobré projekty v kraji
Žilinská župa predstavila ďalšiu formu podpory významných projektov v kraji. Ide o Dotácie predsedníčky ŽSK, ktoré sú zacielené na podporu aktivít nadregionálneho charakteru. Zároveň o necelý týždeň uplynie lehota na prihlasovanie žiadostí o participatívne dotácie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %