Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
28.02.2016 09:00

Ľudové zvyky a tradície ožili v Sučanoch aj v Kultúrnom dome vo Valči


Predstavenie fašiangových zvyklostí, na ktoré by sme nemali zabúdať. (Foto: Jaromír Meriac)


Naši predkovia nám zanechali vzácne dedičstvo – ľudové tradície a zvyky, na ktorých čaro by sme nemali zabúdať, ale mali by sme sa snažiť o ich uchovávanie a oživovanie. K takýmto tradíciám patria aj fašiangové zvyky.


A práve fašiangy a ich neopakovateľnú atmosféru veselosti, zábavy a hodovania priblížili klientom Domu Dobrého Pastiera v Sučanoch odborné metodičky Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká a Mgr. Monika Ondrušová.

Na podujatí s názvom „Fašiangové zvyky a tradície“ seniorom ozrejmili aj názvoslovie fašiangov v minulosti - podľa prameňov z obdobia Veľkej Moravy sa na našom území v 9. storočí nazývali mjasopust alebo carne vale, ako označenie konca jedenia mäsa pred pôstom. V Česku sa mierne pozmenené označenie masopust používa dodnes. My sme však prebrali slovo fašiangy z nemeckého pomenovania Fasching, ktoré sa vyvinulo zo slova vast-schant, čo znamená výčap alebo posledný nápoj (podávaný pred pôstom). V niektorých obciach Slovenska sa nazývali Bakchusove dni podľa boha Bakcha alebo Dionýza, starogréckeho a starorímskeho boha vína, vinohradníctva, úrody, plodnosti a nespútaného hodovania a zábavy.

Čítajte v Obecných novinách 7-8/2016 na str . 26.

Autor: (tks)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.07.2024
Historické a retro kočíky s retro-piknikom a výtvarníci v uliciach mesta
Trenčianske Teplice, obľúbená destinácia cestovného ruchu, sa pripravujú na IV. ročník jedinečnej prehliadky retro a historických kočíkov. Toto podujatie, ktoré sa uskutoční v sobotu 20. júla 2024, prináša tento rok novinku v podobe popoludňajšieho retro-pikniku v Kúpeľnom parku.
viac
19.07.2024
Prezident: Samosprávy môžu využiť pozemky od štátu v prospech občanov
Stáva sa, že o niektoré pozemky sa štát nevie zmysluplne postarať. Po novom ich bude môcť bezodplatne previesť na príslušné mesto alebo obec. Primátori a starostovia pritom najlepšie vedia, ako novonadobudnutý majetok využiť v prospech občanov.
viac
19.07.2024
Revitalizácia pešej zóny v Trenčíne sa predraží o viac ako pol milióna eur
Revitalizácia pešej zóny v Trenčíne ohraničenej ulicami Hviezdoslavova, Jaselská, Vajanského, Sládkovičova sa predraží o viac ako pol milióna eur. Dôvodom sú zvýšené náklady súvisiace s archeologickým výskumom.
viac
19.07.2024
ÚVZ: Deti a mládež - letné tábory a zotavovacie podujatia
Letná sezóna býva spájaná s účasťou detí na zotavovacích podujatiach, ku ktorým patria rôzne letné tábory a školy v prírode, ktorých trvanie je dlhšie ako štyri dni s účasťou najmenej piatich detí a mládeže do 18 rokov veku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %