Pondelok 20.01.2020
Dnes má meniny 
Dalibor
°C
06.12.2017 02:20

Lyžovačku v Lomnickom sedle si lyžiari tento rok užijú skôr


Pohľad z Lomnického sedla.


Vo Vysokých Tatrách v posledných dňoch napadlo dostatok prírodného snehu, a preto si už od soboty 9. decembra užijú milovníci lyžovania prvú lyžovačku premiérovo z Lomnického sedla.


„Na 1240 metrov dlhej zjazdovke v Lomnickom sedle je 150 centimetrov snehu a podmienky na lyžovanie sú veľmi dobré. Z výšky 2190 metrov nad morom si lyžiari užijú spolu 5,5 kilometra dlhú trať až do Tatranskej Lomnice,“ informovala hovorkyňa Tatry Mountain Resorts Zuzana Fabianová.       

Otvorené budú v Tatranskej Lomnici aj zjazdovky zo Skalnatého plesa - Esíčka, Generál, Čučoriedky Východ, Čučoriedky Západ a Štart Západ. V Tatranskej Lomnici tak štartuje sezóna na piatich zjazdovkách, pre lyžiarov bude otvorených spolu 7,7 kilometra tratí, na ktorých je od 40 do 50 centimetrov snehu.       

Lyžovačka v Lomnickom sedle sa oproti minulým rokom posunula o čosi skôr. V minulej sezóne sa otváralo až 1. januára. „Na lanovke, ktorej trasa vedie popri najatraktívnejšej zjazdovke, pracujem už 50 rokov a spomínam si na dátum 20. november začiatkom 80. rokov, kedy sa tu začalo najskôr lyžovať. V minulosti sa otváralo Lomnické sedlo zvyčajne začiatkom decembra. Boli aj zimy v rokoch 1983 a 1984, kedy sa tam nelyžovalo vôbec, pretože sneh síce napadol, ale strhli ho silné víchrice. V roku 2014 sme Lomnické sedlo sprevádzkovali len na dva týždne, a to až na jar 22. marca. Vždy sa s kolegami, ktorí upravujú zjazdovku, snažíme zachovať z toho prírodného snehu čo najviac,“ spomína na otvorenie najťažšej a najstrmšej tatranskej zjazdovky najstarší lanovkár Juraj Jancík.       

Zjazdovka je podľa neho špecifická tým, že sa nachádza v lavínovom teréne a pred oficiálnym spustením ju testuje Horská záchranná služba – stredisko lavínovej prevencie. Samotná úprava zjazdovky v tak exponovanom teréne, kde je miestami sklon aj viac ako 40 stupňov, sa robí ukotvením ratraku na kotviaci bod. Ratrak sa pri nočnej úprave navíja vyše kilometrovým lanom o kotviaci bod a postupne sa vyťahuje po zjazdovke.       

Nadšenci voľného terénu si užijú aj tzv. Francúzsku muldu, ktorá je jednou z možností, ako zlyžovať Lomnické sedlo, je obľúbenou oficiálnou freeridovou zónou s dĺžkou 1380 a prevýšením 408 metrov.        

Vo Vysokých Tatrách sa od uplynulého víkendu lyžuje už aj na Štrbskom Plese, kde je na zjazdovkách 40 centimetrov snehu a podmienky na lyžovanie sú dobré. Ostatné menšie lyžiarske strediská sa na novú zimnú sezónu ešte len pripravujú. "Tento víkend ešte otvárať určite nebudeme, stále pracujeme na zasnežovaní zjazdoviek. Reálne budeme spúšťať sezónu pravdepodobne v polovici decembra, pokiaľ nám to počasie neprekazí," priblížila Martina Múdra zo strediska Ski Bachledova dolina. Podobná situácia je momentálne aj v stredisku Ždiar - Strednica, kde čakajú na vývoj počasia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.11.2016
Prvá lyžovačka bude na Štrbskom Plese už v sobotu 26. novembra
Na Štrbskom Plese v sobotu 26. novembra odštartujú lyžiarsku sezónu. Hoci to podľa počasia aktuálne vyzerá v Tatrách na jarnú lyžovačku, Tatranci ako prví ponúkajú lyžiarom testovanie snehu.
viac
13.03.2017
Tatranské doliny sa stanú centrom náročných skialpinistických pretekov
Najnáročnejšie skialpinistické preteky pritiahnu na Liptov a Oravu 23. až 26. marca viac ako 200 pretekárov z rôznych kútov Európy.
viac
01.12.2017
Na Štrbskom Plese už spustili tri zjazdovky
Keďže sa v Nízkych aj Vysokých Tatrách v piatok začala lyžiarska sezóna, prvý decembrový deň sa pre mnohých športových nadšencov nesie v znamení zimných radovánok. Pre návštevníkov prichádzajúcich do lyžiarskeho strediska na Štrbskom Plese sú pripravené tri zjazdovky aj viacero noviniek.
viac
12.01.2019
Lyžovať sa dá už aj z Lomnického sedla
Keďže je v slovenských veľhorách bohatá nádielka prírodného snehu, záujemcovia môžu od soboty lyžovať premiérovo už aj z Lomnického sedla. Na 1240 metrov dlhej zjazdovke v Lomnickom sedle je aktuálne 150 centimetrov snehu a podmienky na lyžovanie sú veľmi dobré.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.37 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.79 %