Sobota 28.11.2020
Dnes má meniny 
Henrieta
°C
24.10.2020 11:10

M. Vallo: Električky do Karlovej Vsi a Dúbravky budú lepšie, tichšie, rýchlejšie


Snímka z tlačovej konferencie k Dúbravsko-karloveskej električkovej radiále, ktorá bude pre cestujúcich otvorená od pondelka 26. októbra. FOTO TASR - Jaroslav Novák


Električková doprava na Karlovesko-dúbravskej radiále bude kvalitnejšia, komfortnejšia a bezpečnejšia. Primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo to vyhlásil pri slávnostnom otvorení modernizovanej električkovej trate, ktorá bude do prevádzky pre verejnosť spustená v pondelok (26. 10.) ráno.


"Mnohé veci v pôvodnom projekte sme zmenili, či sa týkali napríklad zeleného podložia trate, mobiliáru na zastávkach, ale aj technického riešenia. Aj za chodu stavby sme sa ešte snažili nájsť riešenia, ktoré električkovú dopravu urobia lepšou, tichšou a rýchlejšou," uviedol Vallo. Primátor si od zmodernizovaného úseku a komfortného spojenia sľubuje nárast preferencie verejnej dopravy a zníženie počtu osobných áut v uliciach.       

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme Rodina) upozornil, že práve koľajová doprava je prostriedkom pre dlhodobo udržateľný mestský rozvoj. "I preto otvorenie tohto úseku, aj ako Bratislavčan, veľmi vítam," povedal.       

Podľa predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraja Drobu bude koľajová doprava ešte dlho najlepším dopravným riešením pre verejnú dopravu v metropole Slovenska. "Pre mňa je teda dokončenie tejto modernizácie veľmi dobrou správou, poďme touto cestou ďalej," vyzval.       

Starostka Karlovej Vsi, rekonštrukciou najviac dotknutej mestskej časti, označila dokončenie modernizácie a koniec dopravných obmedzení za veľkú úľavu. "Rada by som sa poďakovala všetkým, ktorí sa o realizáciu postarali, ale aj tým, ktorí svojou ohľaduplnosťou a tolerantnosťou prispeli k tomu, že počas takých veľkých stavebných úprav v tomto frekventovanom úseku nedošlo k väčšiemu nešťastiu, ktoré sa mohlo stať," zvýraznila Dana Čahojová. Ocenila i to, že magistrát v ťažkej dobe našiel zdroje aj na rekonštrukciu cestných ťahov popri trati.       

Starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová si myslí, že v súčasnom zložitom období je potrebné oceniť aj termíny dokončenia takej rozsiahlej stavby. Osobne sa teší zo zelenej výplne koľajovej trate, ktorú tvorí rozchodník. "Aj takýto detail posúva Bratislavu medzi moderné európske metropoly," upozornila.       

Starosta Dúbravky Martin Zaťovič verí, že znovuobnovenie električkovej dopravy do Karlovej Vsi a Dúbravky je znamením, že sa život vracia do normálu. "A dúfam, že tak čoskoro bude aj v súvislosti s koronou," dodal.       

V rámci obnovenej električkovej dopravy na Karlovesko-dúbravskej radiále budú môcť cestujúci rátať s vyššou frekvenciou spojov a vyššou prepravnou kapacitou. Linky 4 a 9 na tejto trati budú mať intervaly štyri minúty v rannej špičke, päť minút v ostatných obdobiach dňa, sedem až osem minút cez víkend. V pracovných dňoch budú všetky električky veľkokapacitné.

Rekonštrukcia Karlovesko-dúbravskej električkovej radiály za 65,1 milióna eur s DPH sa začala 22. júna 2019. Realizuje ju vysúťažené konzorcium firiem DK Radiála. Modernizáciu zaplatia z európskych peňazí. Okrem kompletnej výmeny koľají a trakčného vedenia pribudnú bezbariérové zástavky, mobiliár či elektronické tabule, zásadnou zmenou je tiež vybudovanie dvoch prestupných uzlov Molecova a Damborského.   

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.05.2017
Modernizáciu Karloveskej radiály chcú urobiť rýchlo a kvalitne
Modernizáciu Karloveskej radiály chce hlavné mesto urobiť čo najrýchlejšie, zároveň však spôsobom, ktorý bude minimalizovať riziko reklamácií a vynútených opráv chvatne a nekvalitne vykonanej práce. Vo vysielaní relácie spravodajskej televízie Tablet.TV to uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.
viac
23.11.2019
Kolaudácia električkovej trate v Karlovej Vsi a Dúbravke je v plnom prúde
Bratislavský samosprávny kraj spustil kolaudačné konanie na predčasné užívanie Karlovesko-dúbravskej električkovej radiály. Po doručení všetkých podkladov a vykonaní skúšok vydá župa povolenie na predčasné užívanie čo najskôr.
viac
17.02.2020
V tomto týždni by mali spustiť premávku električiek do Dúbravky
V Bratislave by mali v tomto týždni začať jazdiť električky po zrekonštruovanej časti Karlovesko-dúbravskej radiály až do mestskej časti Dúbravka. Predpokladá to hlavné mesto i Dopravný podnik Bratislava (DPB) presný termín spustenia premávky však zatiaľ neuviedli.
viac
20.10.2020
Od pondelka obnovia premávku električiek do Karlovej Vsi a Dúbravky
Do Karlovej Vsi a Dúbravky budú od pondelka 26. októbra opäť premávať električky. Dopravný podnik Bratislava (DPB) obnovuje ich premávku v úseku Chatam Sófer – Pri kríži.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.18 %