Pondelok 25.05.2020
Dnes má meniny 
Urban
°C
03.10.2019 11:10

Malý kaštieľ v Snine zrekonštruujú


Mesto Snina zrekonštruuje takzvaný malý kaštieľ. Snímka zdroj: Jana Otriová.


Mesto Snina zrekonštruuje takzvaný malý kaštieľ. Stane sa tak vďaka programu cezhraničnej spolupráce ENI HU-SK-RO-UA 2014 - 2020. Zmluvu o projekte s názvom Obnova historických pamiatok v Snine podpísala v pondelok (30. 9.) primátorka mesta Daniela Galandová na Úrade Prešovského samosprávneho kraja.


Projekt zahŕňa rekonštrukciu budovy malého kaštieľa spolu s priľahlými chodníkmi, zakúpenie veľkokapacitného stanu, ktorý bude slúžiť kaštieľu na rôzne aktivity, stretnutia, konferencie, kováčske dielne či propagáciu projektu.       

V rámci rekonštrukčných prác sa na prvom nadzemnom podlaží vybudujú depozitár, konzervátorská dielňa, depozitár knižnice a sociálne zariadenie. Na druhom podlaží vzniknú priestory na realizáciu tvorivých dielní a tiež polyfunkčný priestor na kultúrno-osvetovú činnosť vrátane sociálneho zázemia. Pivničné priestory majú byť v budúcnosti využívané ako sklad a technické miestnosti. Bude sa tam tiež nachádzať spoločenská časť, ktorá bude slúžiť na prezentáciu regionálnych produktov.       

Partnerom projektu, ktorého cieľom je ochrana a propagácia kultúrneho dedičstva a vytváranie nových kultúrnych produktov a produktov cestovného ruchu, podpora spoločnej kultúry a výmena skúseností, je ukrajinské mesto Chust. Celkový rozpočet predstavuje 899.157,68 eura, hodnota projektu mesta Snina je vo výške 587.315,59 eura. Sninská samospráva sa bude na spolufinancovaní podieľať piatimi percentami, čo predstavuje sumu 29.365,78 eura. Ako mesto upozornilo, "všetky položky rozpočtu podliehajú procesu verejného obstarávania, takže v konečnom dôsledku sa táto suma môže zmeniť".       

Takzvaný malý kaštieľ bol v minulosti využívaný ako dom pre služobníctvo. Ako uvádza webové sídlo mesta, pochádza z 19. storočia a je národnou kultúrnou pamiatkou.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.10.2016
Projekt na rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach vyjde na viac ako milión eur
Kaštieľ v Rusovciach bude mať nový projekt na jeho rekonštrukciu. Vypracovať ho má Združenie NKP Rusovce za viac ako jeden milión eur s DPH.
viac
19.12.2016
Bývalí nezamestnaní vyrábajú úžitkové predmety z odpadového dreva
Drevené stolčeky a debničky na náradie vyrábajú z odpadového dreva bývalí nezamestnaní, ktorí počas tohto roka pracovali na údržbe a záchranných prácach v coburgovskom kaštieli v Jelšave v Revúckom okrese.
viac
30.06.2017
Kaštieľ v Modre je bližšie k rekonštrukcii
V priebehu dvoch rokov by sa súčasné Malokarpatské osvetové stredisko v Modre malo zmeniť na moderné Kultúrno-kreatívne centrum.
viac
31.01.2020
Malý kaštieľ má pomôcť prispieť k prezentácii regiónu
Rekonštrukcia takzvaného malého kaštieľa, jednej zo štyroch národných kultúrnych pamiatok (NKP) nachádzajúcich sa v historickom areáli mesta Snina, by podľa slov primátorky mesta Daniely Galandovej mohla prispieť k prezentácii regiónu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %