Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
20.12.2021 03:20

MAS Dolný Liptov nesúhlasí s menším balíkom eurofondov pre región


Ilustračná snímka.


Miestna akčná skupina (MAS) Dolný Liptov nesúhlasí s návrhom prerozdelenia eurofondového balíka do regiónov na najbližších sedem rokov.


Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR plánuje dať v novom operačnom období do regiónov 12 percent, čo je približne 1,5 miliardy eur. Takéto prerozdelenie sa podľa dolnoliptovskej MAS vymyká iným európskym krajinám, ktoré do regiónov dávajú oveľa viac finančných prostriedkov. Ako príklad uvádzajú Poľsko.

"Dnes cestujeme kvôli pandémii oveľa menej. Ale kto prekročí hranice, si určite všimne, ako Poľsko za posledné roky urobilo veľký pokrok vo svojej infraštruktúre. Dôvodom je práve to, že eurofondy sú u nich postavené správne, teda rozhoduje sa o nich zdola nahor a regióny si o nich rozhodujú samy," povedal štatutárny zástupca MAS Dolný Liptov Rastislav Horvát.

Ministerstvo podľa nich nielenže chce dať menej peňazí regiónom, ale uťahuje opasky aj miestnym akčným skupinám a hovorí o znížení ich počtu zo súčasných 107 na 65. "Súčasná situácia ukazuje, že štát, žiaľ, nepochopil, veľkú úlohu a veľký význam miestnych akčných skupín, ktoré má v územiach, a pomocou ktorých môže dobre pomáhať občanom," povedal Horvát.

MAS mohli doteraz financovať svoje projekty z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka. V najbližšom programovacom období môžu podľa Horváta čerpať iba z jedného - z fondu pre rozvoj vidieka. Horvát poukázal na to, že kým Európa nabehla na multifondové financovanie MAS, Slovensko ide do monofondového. "MAS a najmä obce, ktoré sú združené v MAS a prípadne aj podnikatelia, si nebudú môcť siahnuť na reálne eurofondy. Hodnotíme to ako absurdný hazard zo strany štátu voči ľuďom žijúcim na vidieku a regiónom a územiam ako takým," dodal.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.11.2020
Online národná konzultácia k eurofondom sa už začala
K návrhu priorít Partnerskej dohody, podľa ktorej sa bude rozdeľovať 13 miliárd eur, dostáva teraz možnosť vyjadriť sa široká odborná aj laická verejnosť v Národnej konzultácii.
viac
10.03.2021
Samosprávy sú pre MIRRI kľúčovým partnerom
Vicepremiérka Veronika Remišová včera rokovala so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska o spôsoboch, ako čo najefektívnejšie nasmerovať eurofondy do regiónov.
viac
07.10.2021
Eurofondy: Malé obce môžu zabudnúť na rozvoj
Národná sieť miestnych akčných skupín SR rozhodne nesúhlasí s navrhovaným rozdelením európskych zdrojov v nadchádzajúcom programovom období 2021-2027.
viac
15.11.2021
Ako spravodlivo rozdeliť eurofondy samosprávam
Portál EURACTIV Slovensko informuje, že samosprávy nie sú spokojné so sumou, ktorú im z budúcich eurofondov plánuje vyčleniť rezort regionálneho rozvoja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %