Utorok 20.10.2020
Dnes má meniny 
Vendelín
°C
24.08.2020 10:20

Memoriál Stopami ukrývaných detí pripomenie príbeh cesty za slobodou


Snímka zdroj: (tasr).


Občianske združenie Post Bellum pripravilo po vzore memoriálu Vrba – Wetzler týždňové podujatie pripomínajúce príbeh Pavla Eliho Vaga, jeho staršej sestry Ester a ďalšej rodiny, ktorí počas druhej svetovej vojny unikli pred transportom do koncentračného tábora.


Na memoriáli pod názvom Stopami ukrývaných detí prejdú účastníci od pondelka 24. augusta viac ako 100 kilometrov z Vrútok do Čierneho Balogu miestami, kadiaľ putovali súrodenci pri ceste za slobodou.

„Našou ambíciou je vytvoriť tradíciu a komunitu, ktorá sa bude stretávať na memoriáli každoročne a pripomínať si aj osudy ľudí, ktorí sa stali obeťami krutých udalostí vojny,” uviedla riaditeľka Post Bellum Sandra Polovková.      

Informovala o tom, že prvý ročník memoriálu sa svojou aktívnou účasťou rozhodla podporiť aj veľvyslankyňa Spojených štátov amerických na Slovensku Bridget Brinková, ktorá sa pripojí na piatkovej (28. 8.) časti trasy v oblasti Kamenistej doliny.      

Memoriál vyvrcholí 29. augusta, v deň výročia Slovenského národného povstania. Pri tejto príležitosti Post Bellum organizuje spomienkové podujatie, ktoré sa uskutoční od 18.00 h v Kultúrnom dome v Čiernom Balogu. Účasť prisľúbili aj podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga a verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.07.2020
Baťovianska galuska opäť prevedie cyklistov troma okresmi
Okresmi Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Topoľčany opäť prevedie cyklistov spoločná cyklojazda pod názvom Baťovianska galuska. Tretí ročník podujatia bude v nedeľu 2. augusta a začne na Námestí SNP v Partizánskom, informoval v utorok za organizátorov Martin Znášik.
viac
01.08.2020
Centrum voľného času v Nitre pripravilo pre deti zaujímavý program
V denných letných táboroch sa počas dvoch mesiacov prázdnin vystrieda približne 260 detí, ďalších 70 trávi prázdniny v letných monotematických školách.
viac
21.08.2020
Stredovek v Petržalke ukáže dobových šermiarov
Na Stredoveku v Petržalke vás prevedú obdobiami od Veľkej Moravy až po obdobie vlády Karola Róberta.
viac
08.09.2020
Týždeň dobrovoľníctva sa blíži
12. ročník celoslovenskej kampane sa uskutoční od 16. septembra a potrvá do 22. septembra 2020. Súčasťou tohtoročného Týždňa dobrovoľníctva bude aj podujatie Naše mesto.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.81 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.32 %