Štvrtok 02.04.2020
Dnes má meniny 
Zita
°C
24.03.2020 02:18

Mestá pomáhajú riešiť dôsledky koronakrízy


Prázdne ulice aj MHD. Snímka zdroj: ( Facebook/Zuzička Stefke/Dušan Lovich).


Prezident Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček požiadal ministra vnútra, aby zvážil možnosť prizvať zástupcov stavovskej organizácie miest do Ústredného krízového štábu, keďže prijímané opatrenia majú zásadný vplyv na život obyvateľov, ale aj na povinnosti a činnosť samosprávy.


Zároveň sa obrátil na predsedu vlády SR Igora Matoviča a ministrov financií a hospodárstva so žiadosťou, aby mali zástupcovia miest možnosť podieľať sa na tvorbe opatrení na zmiernenie ekonomických dopadov súčasnej krízy a aby boli pri ich tvorbe zohľadnené aj dopady na samosprávu.

„Ocitli sme sa spoločne v nepredvídateľnej situácii, ktorú priniesla do krajiny epidémia. Predstavitelia samospráv boli prví, ktorí prijímali opatrenia, konali aj bez pokynov štátu. Každodenne riešime zložité situácie v sociálnej a ľudskej oblasti, nakoľko každý z nás je v dennodennom kontakte s občanmi, obyvateľmi našich miest. Sme si vedomí aj toho, že táto situácia bude mať aj zásadné ekonomické dôsledky. Ako volení predstavitelia našich miest sme si plne vedomí našej spoluzodpovednosti za zvládnutie situácie, ale aj za riešenie jej následkov. Robíme, a urobíme preto všetko, čo je v našich silách” uviedol v listoch prezident UMS R. Rybníček.  

R. Rybníček zároveň upozornil, že úlohou primátorov miest aj v tomto náročnom období je zabezpečiť riadny výkon samosprávnych kompetencií miest a riadne plnenie ich úloh a povinností, vrátane realizácie zasadnutí mestských zastupiteľstiev. Odklad zasadnutí môže znamenať riziko vzniku škôd, ujmy na právach a právom chránených záujmoch osôb, prípadne nemožnosť prijať nevyhnutné opatrenia smerujúce k vyššej ochrane obyvateľov pred šírením koronavírusu.   

Súčasná právna úprava v zákone č. 369/1990 Zb. o obecnom zradení však neumožňuje inú, ako prezenčnú a verejnú formu zasadnutí mestských zastupiteľstiev. Zákon neupravuje nijakú formu dištančného rozhodovania. Prezident UMS preto požiadal ministra vnútra R. Mikuleca o zaujatie stanoviska k riešeniu tejto situácie a k hľadaniu možností, ako odblokovať rokovania mestských, obecných aj župných zastupiteľstiev v súčasnej situácii, ktorá obmedzuje konanie verejných podujatí.

Autor: (Únia miest Slovenska)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.06.2016
Hlavnou prioritou ÚMS je posilňovanie pozície miest ako centier regiónov
V piatok, 3. júna 2016, sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave konal XXVII. snem Únie miest Slovenska. Zúčastnilo sa ho 22 primátorov z členských miest.
viac
14.11.2018
Celkové víťazstvo v súťaži ZlatyErb.sk patrí webom dvoch samosprávnych krajov
Celkové víťazstvo a hlavná cena Grand Prix eSlovensko v súťaži ZlatyErb.sk o najlepšiu internetovú stránku samospráv za rok 2018 patrí internetovým webom Prešovského samosprávneho kraja a Trenčianskeho samosprávneho kraja.
viac
31.05.2019
Richard Rybníček bude kandidovať na prezidenta Únie miest Slovenska
Primátor Trenčína Richard Rybníček sa bude na júnovom sneme v Bratislave uchádzať o post prezidenta Únie miest Slovenska (ÚMS). Podľa vlastných slov má podporu všetkých primátorov krajských miest. Na podporu kandidatúry lobuje aj medzi primátormi ostatných miest.
viac
18.09.2019
ÚMS vyzve prezidentku Z. Čaputovú, aby nepodpísala novelu zákona o dani z príjmu
Únia miest Slovenska požiada prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala novelu zákona o dani z príjmu z dielne poslancov strany Most-Híd vedených Bélom Bugárom, ktorú dnes schválila Národná rada SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %