Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
07.07.2022 09:30

Mestá požiadajú MF o odpustenie splatenia pôžičky prijatej počas pandémie


Ilustračná snímka: (tasr).


Členovia Únie miest Slovenska (ÚMS) požiadajú Ministerstvo financií (MF) SR o odpustenie splatenia finančnej výpomoci, ktorú dostali v roku 2020 v súvislosti s riešením pandémie ochorenia COVID-19.


Zhodli sa na tom primátorky a primátori členských miest Únie miest Slovenska (ÚMS) na stredajšom online zasadnutí republikovej rady.

"ÚMS zároveň vyzýva všetky ostatné samosprávy na Slovensku, ktoré túto finančnú pomoc dostali, aby sa k spoločnej iniciatíve miest pripojili," uviedla hovorkyňa strešnej organizácie mestských samospráv Daniela Piršelová.

Únia si podľa jej slov plne uvedomuje zložitosť a vážnosť ekonomickej a hospodárskej situácie, pripomína však zároveň, že základnou úlohou samosprávy je starostlivosť o všestranný rozvoj jej územia a o potreby jej obyvateľov. "Samospráva má zabezpečiť celkový rozvoj, nielen 'kúriť a svietiť', pričom niektoré samosprávy môžu mať problém aj s týmito základnými službami," upozornila hovorkyňa ÚMS. "Zvolený postup má preto svoje opodstatnenie práve v tomto čase, keďže neodpustenie návratnej finančnej výpomoci by malo priamy vplyv na rozpočty rokov 2024 a 2025," dodala v súvislosti s iniciatívou ÚMS.

Informovala takisto, že členské mestá ÚMS budú pozorne sledovať ďalší vývoj vlastnej ekonomickej situácie, postup zo strany štátu, a v septembri sa rozhodnú, aké ďalšie kroky podniknú. Členovia ÚMS opätovne vyzvali exekutívu k začatiu reálnej diskusie o reforme verejnej správy vrátane zmien vo financovaní, ktoré by zamedzili ďalším, často populistickým politickým riešeniam na úkor miest.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.09.2019
ÚMS vyzve prezidentku Z. Čaputovú, aby nepodpísala novelu zákona o dani z príjmu
Únia miest Slovenska požiada prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala novelu zákona o dani z príjmu z dielne poslancov strany Most-Híd vedených Bélom Bugárom, ktorú dnes schválila Národná rada SR.
viac
24.03.2020
Mestá pomáhajú riešiť dôsledky koronakrízy
Prezident Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček požiadal ministra vnútra, aby zvážil možnosť prizvať zástupcov stavovskej organizácie miest do Ústredného krízového štábu, keďže prijímané opatrenia majú zásadný vplyv na život obyvateľov, ale aj na povinnosti a činnosť samosprávy.
viac
16.12.2020
Mestá sú za prijatie lockdownu čo najskôr
Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada vládu SR o čo najskoršie prijatie lockdownu. Jej členovia sa na tom zhodli po utorkovom online rokovaní. Epidemiologická situácia je v niektorých mestách neudržateľná.
viac
07.05.2021
Vyhlásenie ÚMS k daňovo – odvodovej reforme MF SR
Únia miest Slovenska (ÚMS) nevie a nechce vecne reagovať na útržkovité informácie, ktoré vyvolávajú zbytočné diskusie a polemiky a nechce byť vťahovaná do žiadnych politických hier.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %