Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
28.06.2023 03:20

Mesto bude finančne podporovať kastračný program túlavých mačiek


Ilustračná snímka.


Mesto Lučenec a občianske združenie (OZ) Túlavé labky sa dohodli na spolupráci pri podpore kastračného programu túlavých mačiek. Cieľom spolupráce je poskytnúť pouličným mačkám základné ošetrenie a predísť zvyšovaniu ich počtu na sídliskách. Informovala o tom hovorkyňa mesta Michaela Baboľová.


"Mačky sa môžu rozmnožovať už keď majú päť mesiacov a mať mačiatka dva až trikrát ročne. Populácia mačiek sa tak môže v rekordnom čase veľmi rozrásť. Najlepšie, čo môžeme urobiť, je odchytiť ich, nechať vykastrovať, sterilizovať u veterinára a vrátiť na pôvodné miesto do ich prostredia, pretože to je ich domov," skonštatovala za OZ Michaela Bombová s tým, že kastrácie sú vo svete najosvedčenejším spôsobom regulácie stavov pouličných zvierat.

OZ Túlavé labky združuje dobrovoľníkov, ktorí sa dlhodobo venujú osvete, odchytu a prostredníctvom zmluvného veterinára i sterilizácii ferálnych mačiek. Ide o mačky, ktoré sa narodili na ulici a pre svoju plachosť len málokedy vedia žiť spolu s človekom. "Kastráciami sa predchádza premnoženiu mačiek, ozdraví sa populácia, znižuje sa riziko prenosu vírusových či parazitárnych ochorení," dodala Bombová.

Túlavé mačky sú po kastrácii označené zastrihnutím do ušnice. Zákrok je podľa OZ preventívnym opatrením a zviera nijako neovplyvní, naďalej totiž ostáva lovcom hlodavcov. Činnosť OZ v rámci mesta oceňuje i samospráva. "Majú zmapované okolie a vedia, kde sa túlavé mačky nachádzajú vo väčšom počte. Majú skúsenosti, odborné vedomosti a osvedčenie na odchyt zvierat," uviedla primátorka mesta Alexandra Pivková s tým, že v rámci spolupráce bude mesto kastračný program finančne podporovať.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2016
Zámok dostali do prenájmu dobrovoľníci
Novým "pánom" na zámku v Hlohovci sa stalo občianske združenie (OZ), ktoré sa už dlhšie snaží o oživenie tejto národnej kultúrnej pamiatky.
viac
13.03.2017
Lučenec chce byť členom Združenia historických miest a obcí Slovenska
Návrh na vstup do združenia, ktoré vzniklo na základe iniciatívy primátorov a starostov najvýznamnejších historických miest a obcí Slovenska v roku 1995, podporili na zasadaní mestskí poslanci.
viac
03.04.2017
Ako sa postarať o pouličné mačky
Ferálne alebo pouličné mačky sú bežnou súčasťou koloritu miest a obcí. Spolunažívanie s nimi by sa malo riadiť pravidlami, o ktorých informovala Sloboda zvierat.
viac
17.10.2017
Občianske združenie Ružomberčan pomáha dolnému Liptovu
Doposiaľ sa združeniu podarilo zabezpečiť bezplatnú mestskú hromadnú dopravu pre členov nad 65 rokov či opravu dlhodobo zničenej dlažby pred športovou halou Koniareň. Informovala o tom členka výboru OZ Ružomberčan Jana Streitová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %