Streda 20.11.2019
Dnes má meniny 
Félix
°C
23.08.2019 05:10

Mesto chce do roku 2020 zvýšiť podiel triedeného zberu na 60 percent


Ilustračná snímka (tasr)


Mesto Martin chce do roku 2020 zvýšiť podiel triedeného zberu komunálnych odpadov na 60 percent. Vyplýva to z Programu odpadového hospodárstva mesta Martin na roky 2016 – 2020, ktorý na štvrtkovom zasadnutí schválili poslanci martinského mestského zastupiteľstva.


Primátor Martina Ján Danko pripomenul, že mesto sa musí držať európskej a slovenskej legislatívy. "Meškáme v triedení odpadu, jeho separácii, využívaní hlavne na druhotné spracovanie. Toto nielen na Slovensku, ale určite ani v Martine nie je silná stránka. Naozaj mnoho odpadu, ktorý sa dá ešte sekundárne využiť, ide jednoducho na skládky. V tomto vidím veľké rezervy," povedal Danko.       

"Budeme musieť naozaj separovať takmer všetko. Nikdy to nebude sto percent, lebo nedonútime všetkých občanov, aby sa k tomu postavili seriózne. Ale bude treba začať už od malých detí, od škôlok, základných škôl. A vychovať ľudí, aby si vážili životné prostredie a prírodu. Aby sa to, čo sa dá ešte spracovať, dostalo tam, kde sa to spracovať dá," podotkol martinský primátor.       

Cieľom Programu odpadového hospodárstva mesta Martin na roky 2016 – 2020 je znížiť množstvo vzniku komunálnych odpadov, osobitne zmesového komunálneho odpadu. "Ďalej zvýšiť podiel triedeného zberu komunálnych odpadov na 60 percent v roku 2020. Do roku 2020 zvýšiť prípravu na opätovné použitie a recykláciu odpadu z domácností ako papier, kov, plasty a sklo. Podľa možnosti z iných zdrojov, pokiaľ tieto zdroje obsahujú podobný odpad ako odpad z domácností, najmenej na 50 percent podľa hmotnosti takéhoto odpadu, vzniknutého v predchádzajúcom kalendárnom roku. A tiež znížiť množstvo biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov, ukladaných na skládky odpadov," uvádza sa v schválenom materiáli.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.11.2019
Pražský výběr a „plastici“ budú koncertovať v Trnave
Trnavský samosprávny kraj, v rámci programu pripomínania si 30. výročia udalostí Novembra ´89 pripravil koncert legendárnych českých hudobných skupín Pražský výběr a The Plastic People of the Universe, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou revolučného diania v roku 1989.
viac
15.11.2019
Európske fórum pre čistejšie ovzdušie
Čistý vzduch je pre zdravý život nevyhnutný. Napriek tomu, že za posledné desaťročia sa kvalita ovzdušia v EÚ zlepšila, znečistené ovzdušie naďalej spôsobuje respiračné a kardiovaskulárne ochorenia a patrí medzi najčastejšie príčiny predčasných úmrtí v Európe.
viac
13.11.2019
Za parkovanie v Turčianskych Tepliciach sa bude od budúceho roka platiť
V Turčianskych Tepliciach budú po novom za parkovanie v centre od budúceho roka platiť. Návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na vymedzených úsekoch miestnych komunikácií počíta s tým, že parkovanie budú mať na starosti miestne technické služby.
viac
13.11.2019
Bez inventúry sa nepohneme
Združenie miest a obcí Slovenska organizuje podujatie zamerané na predstavenie výsledkov auditu prenesených kompetencií a aktivity súvisiace s inventúrou kľúčových originálnych kompetencií samospráv. Dvojdňový workshop sa uskutoční 19. – 20. novembra 2019 v hoteli DIXON v Banskej Bystrici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.32 %