Piatok 19.07.2024
Dnes má meniny 
Dušana
°C
27.10.2021 11:50

Mesto chce kúpiť dom kultúry, rekonštrukcia si vyžiada milióny eur


Snímka zdroj: Otvorene.sk


Považskobystrická radnica chce od Odborového zväzu KOVO kúpiť budovu chátrajúceho domu kultúry aj s priľahlými pozemkami.


Takmer 60-ročná budova bola svojho času jedným z najmodernejších stánkov kultúry v bývalom Československu, po krachu Považských strojární sa dostala do majetku odborárov a odvtedy chátra.    

   Podľa primátora Považskej Bystrice Karola Janasa malo mesto záujem o dom kultúry už v minulosti, nebolo však možné sa k nemu dostať. Až v posledných týždňoch prejavilo OZ KOVO záujem budovu mestu predať.       

„Rokovania sú veľmi korektné, vyzerá to tak, že sa blížime do finále a kultúrny dom mesto kúpi. Je to asi posledná možnosť, ako pre Považskobystričanov túto stavbu zachrániť. Možno už ďalšia zima by mohla spôsobiť nezvratné škody. Zateká strecha, priestory sú v nevyhovujúcom stave, ohrozené sú aj vzácne tapisérie v interiéri,“ skonštatoval Janas.       

Mesto podľa neho neuvažuje so žiadnym iným využitím ako na kultúrne a spoločenské účely. „Dom kultúry bol postavený naozaj nadčasovo, je tam najväčšia estrádna sála v Považskej Bystrici, kinosála, bábková sála a zázemie pre divadelné a folklórne súbory. Získaním domu kultúry by sme mohli po jeho rekonštrukcii kultúru v meste scentralizovať na jedno miesto,“ doplnil primátor.       

Ako dodal, nákupná cena by mala byť 550.000 eur, rekonštrukcia budovy si vyžiada ďalšie milióny eur. Chcú ju naplánovať na niekoľko rokov tak, aby nezaťažovali mestský rozpočet. V prvej etape chce radnica opraviť strechu, fasádu a priestor pred budovou, v ďalšej etape bude prioritou rekonštrukcia estrádnej sály. Na rekonštrukciu si chce radnica zobrať úver, využiť chce aj grantové schémy z Ministerstva kultúry SR.            

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.06.2017
Šaľa rozbieha výstavbu troch bytových domov so 150 bytmi
Mesto Šaľa pripravuje výstavbu troch bytových domov. Súkromná spoločnosť, ktorá byty postaví, začala s prípravou a vyrovnávaním terénu a jeho čistením od náletových drevín.
viac
22.06.2022
Mesto a kraj založia spoločnú obchodnú spoločnosť Dom kultúry BB
Mesto Banská Bystrica a Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) pokračujú v snahe nadobudnúť do vlastníctva dom kultúry.
viac
08.08.2023
Dom kultúry je po júnovej dražbe už oficiálne v rukách mesta a kraja
Chátrajúci Dom kultúry v Banskej Bystrici je už oficiálne v rukách Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a mesta. Predseda BBSK Ondrej Lunter a primátor Ján Nosko v pondelok symbolicky prevzali kľúče od kultúrno-spoločenského stánku, ktorému chcú po rokoch vdýchnuť nový život.
viac
26.02.2024
Humenné sa pripravuje na projekt Mesto kultúry 2024
Mesto Humenné pracuje na prípravách projektu Humenné - mesto kultúry 2024. Počítajú s celkovými investičnými výdavkami vo výške 47.000 eur. TASR o tom informoval Marián Škuba z tlačového referátu s tým, že financie budú rozdelené medzi viaceré aktivity.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %