Pondelok 27.05.2024
Dnes má meniny 
Iveta
°C
16.01.2023 07:45

Mesto chce stavať nájomné byty a zrekonštruovať dom kultúry


Ilustračná snímka: (tasr).


Výstavba nájomných bytov a rekonštrukcia domu kultúry sú jedny z priorít mesta Giraltovce v aktuálnom volebnom období. Ako uviedol primátor Pavol Tchurík, mesto má problém s tým, že nemá pozemky na individuálnu bytovú výstavbu a na výstavbu bytových domov.


"Podarilo sa ešte predchádzajúcemu vedeniu postaviť prvý bytový dom v lokalite pri mestskom úrade s kapacitou 19 bytových jednotiek. V tejto lokalite je plánované vybudovanie ešte ďalších dvoch bytových domov," povedal primátor.

V meste sa podľa jeho slov etablovala firma, ktorá sa snaží zamestnať stále viac ľudí a rozšíriť svoje aktivity. "Myslím si, že sa im to celkom darí, ale v nadväznosti na to chceme ponúknuť ľuďom aj možnosť bývania. Po vysporiadaní pozemkov, ktoré nie sú vo vlastníctve mesta, chceme postaviť minimálne ďalšie dva spomenuté bytové domy. Chceli by sme ich financovať cez Štátny fond rozvoja bývania," vysvetlil Tchurik.

Medzi ďalšie investičné akcie radnice patrí vybudovanie vodovodu a kanalizácie v prímestskej časti Francovce. V aktuálnom volebnom období by chcela zrekonštruovať i dom kultúry.

"Máme schválený projekt Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) v hodnote približne 150 000 eur. Dom kultúry je starou budovou. Sídli tam základná umelecká škola. Celková rekonštrukcia bude v hodnote asi 800.000 eur. Práce rozdelíme na niekoľko častí. Budeme sa snažiť tiež uchádzať sa o finančné zdroje v rámci cezhraničnej spolupráce s Poľskom," doplnil primátor.

Prvá fáza, na ktorú mesto získalo spomenutú sumu, musí byť podľa Tchurika dokončená do konca tohto roka a pôjde o rekonštrukciu interiéru.

Samospráva ráta na rok 2023 s rozpočtom vo výške takmer 8 000 000 eur. Jeho návrhom sa budú poslanci ešte len zaoberať. Podľa primátora je predpoklad, že dôjde k zmene kapitálových príjmov aj výdavkov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.01.2017
Hlavné mesto začína stavať prvé náhradné nájomné byty
Hlavné mesto SR Bratislava už v najbližších dňoch začne s výstavbou náhradných nájomných bytov pre nájomcov z reštituovaných bytov. Prvých 68 bytových náhrad sa bude stavať v lokalite Pri kríži v mestskej časti Dúbravka.
viac
12.04.2017
Stanovisko hlavného mesta k výstavbe bytových náhrad Pri kríži
Primátor berie na vedomie hlasovanie poslancov, pri svojom rozhodovaní však musí postupovať tak, aby konal v záujme všetkých obyvateľov Bratislavy a zároveň tak, aby prijaté uznesenia neboli v rozpore so zákonom  či v rozpore s efektívnym a hospodárnym nakladaním s majetkom mesta.
viac
01.05.2017
V Dúbravke sa musí stavať, apeluje ministerstvo dopravy
Ministerstvo dopravy a výstavby SR opätovne verejne apeluje na to, aby výstavba náhradných nájomných bytov v Dúbravke pokračovala.
viac
17.08.2019
Mesto neplánuje výstavbu nájomných bytov na Severnej ulici
Mesto Banská Bystrica neplánuje výstavbu nových nájomných bytov na Severnej ulici, reagovala v stredu hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Mojžišová na informácie, ktoré sa v posledných dňoch objavili v médiách a šíria na sociálnych sieťach.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %