Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
23.01.2024 04:05

Mesto chce v roku 2024 rekonštruovať osvetlenie, počíta i s fotovoltikou


Ilustračná snímka Rimava.sk


Mesto Lučenec plánuje v roku 2024 začať s rekonštrukciou verejného osvetlenia. Z projektu, na ktorý samospráva získala z Environmentálneho fondu úver vo výške viac ako štyri milióny eur, chce na mestské budovy inštalovať aj fotovoltické panely s batériovými úložiskami.


Informovala o tom hovorkyňa mesta Michaela Baboľová. "Plánujeme umiestniť fotovoltiku aj s batériovými úložiskami napríklad na kino Apollo, Divadlo B. S. Timravy, futbalový štadión, zimný štadión a štyri materské školy, čím by sme znížili energetickú náročnosť týchto budov. Nespotrebovaná energia z batériových úložísk by bola nasmerovaná do osvetlenia," priblížila primátorka Lučenca Alexandra Pivková.         

Zámer rekonštrukcie verejného osvetlenia v Lučenci odobrili poslanci mesta ešte v decembri 2022, samospráva pôvodne uvažovala aj o obnove všetkých stĺpov a zemného vedenia. Rozsah projektu postupom času zmenila z dôvodu zníženia úverového zaťaženie mesta, investičných a prevádzkových nákladov či zvýšenia návratnosti investície.       

Okrem fotovoltiky na mestských budovách tak bude projekt financovaný z Environmentálneho fondu zahŕňať obnovu vyše 3000 kusov smart LED svietidiel, 56 betónových stĺpov verejného osvetlenia a 86 rozvodných skríň. Súčasťou projektu bude aj zavedenie smart systému, vďaka ktorému bude verejné osvetlenie v meste kontrolované a riadené elektronicky.         

"Zmeny boli navrhnuté tak, aby nemali negatívny vplyv na úsporu spotreby elektrickej energie. Projekt bude realizovaný tak, aby sa dosiahlo splnenie technických noriem na osvetlenie komunikácií, bezpečnosti, krytia a iných požiadaviek týkajúcich sa elektrických častí sústavy," dodala hovorkyňa mesta.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.02.2020
Lučenec plánuje rozširovať smart prvky v doprave a ďalších oblastiach
Rozširovanie takzvaných smart prvkov je jedným z aktuálnych zámerov samosprávy Lučenca pre najbližšie obdobie. Podľa slov primátorky Alexandry Pivkovej sa mienia zamerať napríklad na oblasť dopravy či služieb obyvateľom.
viac
27.08.2020
Ľadová plocha na zimnom štadióne v Prievidzi má nové úsporné osvetlenie
Ľadová plocha na zimnom štadióne v Prievidzi má nové úsporné osvetlenie. Rekonštrukciu svetidiel za viac ako 46 000 eur sčasti zabezpečili Technické služby mesta Prievidza (TSMPD) a financovali ju zo svojho rozpočtu. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.
viac
08.02.2022
Lučenec chce rekonštruovať verejné osvetlenie za vyše šesť miliónov eur
Samospráva Lučenca plánuje komplexnú rekonštrukciu verejného osvetlenia, ktoré by chcela obohatiť i o moderné smart prvky. V rámci projektu už mesto vyhlásilo verejné obstarávanie na zhotoviteľa, predpokladaná hodnota zákazky prevyšuje sumu šesť miliónov eur.
viac
30.12.2022
Rekonštrukciu verejného osvetlenia chce mesto financovať z úveru
Mesto Lučenec plánuje komplexnú rekonštrukciu verejného osvetlenia, projekt chce financovať z úveru od Environmentálneho fondu vo výške viac ako 4,1 milióna eur. Zámer na decembrovom zasadnutí odobrilo mestské zastupiteľstvo. Uviedol to hovorca mesta Andrej Barančok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %