Piatok 18.04.2025
Dnes má meniny 
Valér
°C
26.09.2024 04:10

Mesto Michalovce realizuje projekt na zadržanie vody a skrášlenie prostredia


Snímka zdroj: Košice Online


Zadržiavanie dažďovej vody, skrášlenie prostredia aj vzdelávanie o klimatických zmenách je cieľom projektu Green to Water, ktorý realizuje mesto Michalovce. Na troch základných školách (ZŠ) vzniknú dažďové záhrady.


Dažďová voda zo striech a chodníkov nebude odvádzaná do kanalizácie, ale zostane priamo na mieste, kde sa využije.         

Ako pre TASR uviedla vedúca odboru investícií a udržateľného mestského rozvoja Jana Machová, súčasťou aktivít je aj výsadba stromov, stromových alejí a zelene na území mesta.         

Dodala, že o umiestnení 80 stromov z celkových 600 bude môcť verejnosť rozhodovať prostredníctvom online hlasovania. "Vytvorili sme portál zelene.michalovce.sk, cez ktorý ľudia môžu čítať o našich plánoch a aktivitách. Zároveň nám môžu posielať svoje podnety a nápady. Chceme sa inšpirovať názormi obyvateľov, ako aj riešeniami z iných miest a krajín," uviedla Machová.         

Výsledkom realizácie projektu budú vodozádržné opatrenia v areáloch troch základných škôl na sídliskách Západ, Juh a Východ, konkrétne v ZŠ Komenského 1, ZŠ Krymská 5 a ZŠ J. Švermu 6. Projekt zahŕňa odstránenie časti spevnených nepriepustných plôch v areáloch budov, ich nahradenie zeleňou a priepustnými mlatovými chodníkmi. Dažďová voda bude presmerovaná z existujúcich zvodov z verejnej kanalizácie do okolitej zelene a dažďových záhrad. Bude sa zachytávať do nádob a využívať na polievanie zelene. Z nepriepustných plôch bude voda zachytávaná do vsakovacích nádrží, ktoré ju postupne uvoľnia do okolitej zelene.         

Riaditeľka ZŠ Krymská 5 Katarína Novotná, uviedla, že zmeny, ktoré sa vytvoria v prostredí, sa pokúsia zahrnúť do vyučovacieho procesu. "Najviac nás teší, že odstránime veľkú, nevyužitú betónovú plochu. Nahradíme ju výsadbou trvaliek, stromov a kríkov. Vnímam to veľmi pozitívne, keďže sme obkolesení bytovkami," dodala.         

Realizáciou projektu očakávajú zadržať celkovo 4.638.035 litrov zrážok ročne, vytvoriť 18 dažďových záhrad s plochou 558 štvorcových metrov, okrem stromov aj vysadia 2968 trvaliek a nainštalujú 17 zádržných nádob, vsakovacích šácht či vrtov. Tieto opatrenia prispejú k zníženiu emisií oxidu uhličitého, zadržia vodu v krajine, čím znížia teplotu v letných mesiacoch a spomalia vysušovanie krajiny. Z ekonomického hľadiska očakávajú zníženie poplatkov za odvádzanie dažďovej vody. Opatrenia podporia výpar vody, čo zvýši vlhkosť vzduchu a zníži prašnosť v ovzduší.         

Projekt Green to Water, podporený príspevkom z fondov Európskej únie vo výške takmer 1,2 milióna eur, sa realizuje v rámci programu Interreg Maďarsko - Slovensko. Vodozádržné a zelené opatrenia realizuje mesto Michalovce spolu s maďarským partnerským mestom Nyírbátor. Jeho primátor Antal Máté na tlačovej konferencii k projektu v pondelok v Michalovciach uviedol, že opatrenia u nich budú zrealizované v troch hlavných oblastiach, a to zalesňovanie, zadržanie dažďovej vody a revitalizácia zelene.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.04.2016
Projekt na udržanie vody v krajine pomôže severovýchodnému regiónu
V obci Nižná Polianka v okrese Bardejov dnes verejne prezentovali dvojročný projekt Obnova ekosystémových funkcií krajiny horného povodia rieky Ondava – Ondava pre život, ktorý sa dostal do záverečnej fázy.
viac
04.06.2016
Pri budovaní kanalizácie pomohli obci aj financie zo Švajčiarska
Novú čistiareň odpadových vôd (ČOV) a kanalizáciu dnes slávnostne odovzdali v obci Dvorníky pri Hlohovci.
viac
02.09.2019
Mesto opäť podporí udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou
Mesto Bratislava aj tento rok podporí formou finančného príspevku malé projekty udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou. Cieľom je zlepšiť mikroklímu mestského prostredia a zmenšiť negatívne vplyvy zmeny klímy na území Bratislavy.
viac
02.02.2021
Pri obci Klížská Nemá uskutočňujú úpravy pre obnovu mokradí
Pri obci Klížská Nemá v okrese Komárno sa momentálne uskutočňujú terénne úpravy pre rozsiahlu obnovu mokradí. Ochranári a vodohospodári pracujú na napojení mokradí naspäť na Dunaj formou prepojovacieho ramena v dĺžke približne 170 metrov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa