Streda 29.11.2023
Dnes má meniny 
Vratko
°C
01.12.2016 11:34

Mesto nesúhlasí s hodnotením Transparency International Slovensko


Košice v zime. Ilustračná snímka: (int).


Mesto Košice má vážne pochybnosti o objektívnosti hodnotenia zo strany Transparency International Slovensko (TIS). Požiada preto listom túto organizáciu, aby vysvetlila, ako postupuje vo svojom hodnotení transparentnosti. Informovala o tom hovorkyňa Košíc Linda Šnajdárová.


Ako tvrdí Šnajdárová, mesto dodržiava všetky zákonné ustanovenia vo zverejňovaní informácií, nerobí veci menej správne ako pred rokom, komunikuje otvorene s verejnosťou, aktívne a denne informuje širokú verejnosť o aktivitách mesta a riešených problémoch.      

Napriek tomu kleslo mesto Košice v rebríčku transparentnosti. "Bude nás preto detailne zaujímať, akú metodiku využíva TIS, akú váhu dáva jednotlivým kritériám a z akých zdrojov získava informácie, na základe ktorých zostavuje rebríček stovky najväčších samospráv na Slovensku," uviedla Šnajdárová.      

"Ako príklad pochybností o objektívnosti hodnotenia TIS uvádzame výhrady k hodnoteniu jednej z oblastí:  Oblasť VII – Byty a sociálne zariadenia. TIS mestu Košice preukázateľne v tejto oblasti svojím neobjektívnym hodnotením poškodila. V tejto súvislosti možno len úsmevne pôsobí výhrada k používaniu odborných pojmov zo strany TIS, pretože asi nechcela v tejto oblasti hodnotiť sociálne zariadenia, čiže toalety, ale zariadenia sociálnych služieb," doplnila hovorkyňa Košíc.      

Mesto nesúhlasí s hodnotením okrem iných i pri otázke, že či Poskytuje samospráva na internetovej stránke možnosť požiadať o pridelenie miest v jej sociálnych zariadeniach (vrátane zaslania príslušnej dokumentácie on-line)? "Za to je možné získať 0,25 bodu. Mesto Košice má v hodnotení 0 bodov. K hodnoteniu máme námietky, pretože mesto Košice v rámci projektu OPIS – Elektronizácia služieb mesta Košice takúto možnosť má," povedala Šnajdárová.      

Mesto Košice sa tento rok v rebríčku hodnotení transparentnosti zo strany TIS ocitlo na 36. mieste, kým v roku 2014 obsadilo 17. priečku.      

"Postup, ktorý sme v TIS volili pri hodnotení miery transparentnosti samospráv bol pre všetky samosprávy jednotný, preto nie je pravdou, že by bol neobjektívny a že by vybraným samosprávam škodil," uviedla Anna Dráľová z TIS.      

"Košice uvádzajú, že dodržiavajú všetky zákonné ustanovenia vo zverejňovaní informácií. V tomto bude je nutné dodať, že sledovanie miery transparentnosti samospráv sa vo väčšine sledovaných ukazovateľov netýka toho, čo sú tieto povinné robiť v zmysle zákona, ale najmä toho, čo a ako robia pre občanov nad rámec zákonom prikazovaného," tvrdí Dráľová.      

Mesto v aktuálnom ročníku rebríčka získalo v celkovom skóre podľa jej slov iba o 1,5 percenta menej ako v roku 2014, čiže ide len o nepatrné zhoršenie. "Pointou je, že sa našlo viacero miest, ktoré sa dokázali výraznejšie zlepšiť a Košice tak predbehli. Pokiaľ ide o podrobnosti košického skóre, celkovo sme u nich zhoršenie zaznamenali v polovici oblastí. V oblasti Prístup k informáciám Košice strácali body napríklad za to, že na internete nezverejňujú pracovný program primátora a odmietli ho sprístupniť aj podľa infozákona. Takisto správy z činnosti hlavného kontrolóra zverejňuje oproti minulosti magistrát len neaktuálne," vysvetlila Dráľová a uviedla ďalšie oblasti, v ktorých mesto stratilo body.      

"Postup hodnotenia TIS pre oblasť týkajúcu sa sociálnych vecí a bytovej politiky, ktorú mesto Košice v tlačovej správe uviedlo ako príklad, sme ochotní otázku po otázke vysvetliť aj pri ďalšej komunikácii," dodala Dráľová.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.11.2016
Primátor mesta Ján Ragan si cení prvenstvo v rebríčku transparentnosti
Primátor Vranova nad Topľou si cení, že samospráva bola vyhodnotená ako najtransparentnejšia. Vyplýva to z tohtoročného rebríčka transparentnosti 100 najväčších miest na Slovensku, ktorý vo štvrtok (24. 11.) predstavila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS).
viac
30.06.2017
Mesto Košice rozšíri ponuku elektronických služieb pre občanov
Mesto Košice ponúka pre občanov celkovo 80 elektronicky poskytovaných služieb, najvyužívanejšou je zverejňovanie zmlúv.
viac
01.08.2017
Verejné osvetlenie v Košiciach bude dočasne spravovať Dopravný podnik
Dopravný podnik mesta Košice, a. s. (DPMK) bude zabezpečovať od 1. augusta 2017 správu a údržbu verejného osvetlenia v Košiciach do skončenia verejnej súťaže na koncesiu na poskytovanie služieb verejného osvetlenia.
viac
24.07.2020
Odkaz pre starostu – ktoré samosprávy boli úspešné?
Medzi ocenenými miestnymi samosprávami iniciatívy Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť „Odkaz pre starostu“ sú aj naši členovia. Ocenenia za riešene podnetov a komunikáciu s občanmi získala Žilina, Púchov, Prievidza, Dubnica nad Váhom, Bratislava-Vajnory, Ivanka pri Dunaji a Vajnory.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %