Nedeľa 05.04.2020
Dnes má meniny 
Miroslava
°C
31.05.2018 06:00

Mesto obnoví vyplácanie príspevku pri narodení dieťaťa


Mestský úrad Bojnice. (Zdroj: Marián Kucman )


Mesto Bojnice obnoví vyplácanie príspevku pri narodení dieťaťa. Rodičia, ktorí budú spĺňať podmienky, dostanú pre svoje bábätko od radnice 100 eur. Jednomyseľne o tom rozhodli mestskí poslanci na svojom rokovaní v stredu (30. 5.)


"Pri narodení dieťaťa bude mesto poskytovať jednorazový príspevok rodičom dieťaťa za podmienky, že dieťa bude mať trvalý pobyt v Bojniciach alebo minimálne jeden z rodičov alebo osoba, ktorej bolo dieťa zverené do starostlivosti, bude mať taktiež trvalý pobyt v meste Bojnice," načrtol mestský poslanec Maroš Greschner, ktorý bol predkladateľom návrhu.       

Dieťa sa tiež podľa neho musí dožiť minimálne 28 dní a ďalšou z podmienok je to, že osoba, teda poberateľ príspevku, nesmie mať žiadne dlžoby voči mestu. "Na každé dieťa ide o príspevok vo výške 100 eur," vyčíslil.       

Obnovením vyplácania príspevku pri narodení dieťaťa mestskí poslanci z klubu nezávislých, ktorí opatrenie navrhli, sledujú viacero vecí. "Jednak je to moment pozornosti mesta voči svojim obyvateľom a účelom tohto príspevku bolo aj to, že v súčasnosti sa počet obyvateľov mesta hýbe na úrovni 4960 osôb. Máme v Bojniciach ľudí, ktorým sa tu dieťa narodí a nie je obyvateľom mesta, a takisto tieto osoby nie sú prihlásené ako obyvatelia mesta," ozrejmil Greschner. Podľa neho je dosť možné, že aj toto u ľudí vzbudí záujem a prihlásia sa na trvalý pobyt v Bojniciach. "V konečnom dôsledku by sme mohli pokoriť hranicu 5000 obyvateľov a následne získať väčší finančný príspevok od štátu na podielových daniach," dodal.       

"Príspevok pri narodení dieťaťa nie je novotou, kedysi tu už bol, ale zrušil sa. Teraz ho navrhujeme znovu, verím, že sa nám ho podarí dostať do rozpočtu a obyvateľov a hlavne mladé rodiny aspoň trochu podporíme a pomôžeme im pri zabezpečení narodeného dieťaťa," skonštatovala mestská poslankyňa Mária Pipíšková.       

V Bojniciach sa podľa jej odhadu narodí asi 40 detí ročne. "Nebude to teda taká suma, ktorá by zruinovala mesto," uzavrela.         

Vyplácanie príspevku chce samospráva zapracovať do všeobecne záväzného nariadenia. Účinné by malo byť od 1. januára budúceho roka.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.03.2018
Mesto po rokoch obnovilo príspevok pri narodení dieťaťa
Handlová po ôsmich rokoch obnovila vyplácanie príspevku pri narodení dieťaťa. Každý malý Handlovčan dostane od mesta 70 eur. Samospráva tak chce podporiť zvýšenie pôrodnosti a mladé rodiny.
viac
10.09.2019
Od nového roka mesto poskytne príspevok pri narodení prvého dieťaťa
Mesto Poprad bude od nového roka poskytovať príspevok pri narodení prvého dieťaťa pre svojich obyvateľov vo výške 200 eur. Na štvrtkovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva o tom rozhodli tamojší poslanci, ktorí zároveň schválili Všeobecne záväzné nariadenie.
viac
21.09.2019
BSK: Slovensko a Rakúsko spojí ďalší cyklomost
Poslanci Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja dnes schválili Dohodu o výstavbe a údržbe cyklolávky VYSOMARCH. Ide o nové cyklo prepojenie slovenskej obce Vysoká pri Morave a rakúskej obce Marchegg.
viac
13.12.2019
BBSK poskytne Prešovu 50-tisíc eur na odstraňovanie následkov výbuchu plynu
Banskobystrický samosprávny kraj sa rozhodol pripojiť k ďalším slovenským samosprávam a poskytnúť Prešovu dotáciu na odstraňovanie následkov výbuchu plynu. Vo výške 50-tisíc eur ju schválilo zastupiteľstvo BBSK.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.17 %