Štvrtok 08.12.2022
Dnes má meniny 
Marína
°C
28.09.2022 07:45

Mesto očakáva kompenzácie cien energií pre ZŠ


Ilustračná snímka: (tasr).


Ak mestu Košice štát vyplatí kompenzácie v požadovanej výške, mohlo by to pre základné školy (ZŠ) stačiť. V súvislosti s nárastom cien energií to uviedla vedúca oddelenia školstva Magistrátu mesta Košice Beáta Lopušniaková.


Ministerstvo financií (MF) SR pred týždňom uvoľnilo rozpočtovým opatrením 30 miliónov eur pre regionálne školy. Peniaze sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií. "Doposiaľ sme nedostali finančné prostriedky, o ktoré sme žiadali. Na základe vyjadrenia MF predpokladáme, že by sa tak malo stať v dohľadnej dobe," uviedla Lopušniaková s tým, že už vo februári požiadali Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR o zvýšenie finančných prostriedkov určených na kompenzáciu zvýšených cien energií pre svoje ZŠ. V lete zvýšenie aktualizovali na sumu 678 102 eur.

Magistrát pripomína, že ceny energií opäť začali stúpať, čo môže spôsobiť ďalšie zvýšenie výdavkov pre tie školy, ktorým sa skončila, respektíve sa končí zmluva u ich dodávateľa energií. ZŠ majú totiž uzavreté vlastné zmluvy s dodávateľmi energií, ktoré majú rôznu dĺžku trvania, a teda aj fixácie cien. "Mesto Košice má na tento rok podpísanú výhodnú zmluvu s dodávateľom elektrickej energie, kde za jej dodávku pre naše budovy platíme sumu 189,74 eura/MWh a na verejné osvetlenie 159,70 eura/MWh," uviedlo mesto.

Podľa Lopušniakovej vzhľadom na neustály nárast cien energií aktualizujú spolu so školami ich databázu dodávateľov. "Mesto Košice zároveň zvýšilo intenzitu odpočtov spotreby energií tak, že školy nám vždy na konci mesiaca budú hlásiť stavy na meračoch médií. Tým sa urýchli diagnostika únikov studenej vody, teplej úžitkovej vody a ústredného kúrenia," vysvetlila.

Magistrát dodal, že Košice v uplynulých rokoch investovali veľké finančné prostriedky do modernizácie škôl a školských zariadení, pričom významná časť išla na zvýšenie energetickej efektívnosti budov.

Mesto Košice má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 34 ZŠ a 56 materských škôl (MŠ). Ako pripomenulo, o dodatočné financie môže žiadať len na ZŠ. Základné umelecké školy, MŠ či centrá voľného času musí financovať z vlastných príjmov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.11.2016
Mesto pripravuje najväčšiu komplexnú modernizáciu verejného osvetlenia
Košice pripravujú výrazné zlepšenie sústavy mestského verejného osvetlenia. Navyše tak, že pri obrovskej investícii, nebude v nasledujúcich 15 rokoch mestský rozpočet zaťažený nad rámec doterajších nákladov na osvetlenie. 
viac
17.07.2017
Online monitoring energií v Petržalke šetrí ich spotrebu i náklady
Projekt tzv. online monitoringu energií a ich spotrieb v základných školách (ZŠ), ktorý bratislavská Petržalka spustila na jeseň minulého roka pilotne na ZŠ Pankúchova, šetrí náklady na kúrenie aj teplú vodu.
viac
13.10.2020
Mesto by malo na kompenzáciu výpadkov dane získať pôžičku 5,35 mil. eur
Mesto Košice by malo získať návratnú finančnú výpomoc vo výške 5,35 milióna eur. Má ísť o kompenzáciu výpadkov dane z príjmov fyzických osôb, ktoré vznikli počas pandémie nového koronavírusu.
viac
20.07.2022
Cez prázdniny opravujú a vynovujú školy zhruba za dva milióny eur
Opravy a rekonštrukčné práce približne za dva milióny eur realizujú počas letných prázdniny vo viacerých školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice. Magistrát o tom informuje na svojej webovej stránke.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.30 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.12 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %