Sobota 09.12.2023
Dnes má meniny 
Izabela
°C
06.07.2019 05:35

Mesto pod Urpínom ponúka lepšie možnosti pre turistov i milovníkov cyklistiky


Ilustračná snímka (MsÚ Banská Bystrica)


V Turistickom informačnom centra (TIC) je počas letnej turistickej sezóny návštevníkom k dispozícii Inovatívne návštevnícke centrum „Brána do regiónu“, v ktorom je aj požičovňa odpružených horských elektrobicyklov.


Banská Bystrica a jej okolie ponúka nadšencom turistiky či histórie veľa tipov na zaujímavé výlety. V Turistickom informačnom centra (TIC), ktoré je priamo na autobusovej stanici, je počas letnej turistickej sezóny návštevníkom k dispozícii Inovatívne návštevnícke centrum „Brána do regiónu“ s virtuálnou prehliadkou Banskej Bystrice a jej okolia. V týchto priestoroch je aj požičovňa odpružených horských elektrobicyklov (e-bike), ktoré sú čoraz obľúbenejšie.

Na veľkej dotykovej obrazovke si môžu záujemcovia pozrieť pozoruhodné miesta či navštíviť múzeá a ich priestory v 360° zobrazení. Obrazovka zároveň ukazuje viac ako 300 km cyklotrás v okolí Banskej Bystrice a pri nasnímaní QR kódu môžu cyklisti získať trasu priamo do mobilného telefónu a orientovať sa pomocou bezplatnej navigácie bikemap. V spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Stredné Slovensko sú k dispozícii aj 3D okuliare s 360° videami zaujímavých miest nášho regiónu, ako napríklad zjazdy v zimných strediskách či adrenalínová jazda Laskomerskými singletrailami. V prípade záujmu na takýto výlet návštevníci nemusia ísť len peši, ale využiť môžu aj e-bike z Turistického informačného centra (TIC).

„Ak máte radi šport a chcete si urobiť výlet s rodinou či priateľmi, nemusíte mať za sebou veľký tréning. Postupne zlepšujeme podmienky na pohyb v meste a okolí. Pri dlhšej trase môžete vyskúšať odpružené horské elektrobicykle, ktoré nájdete v Turistickom informačnom centre,“ hovorí vedúci TIC Peter Cibuľa.

K dispozícii sú každý deň v týždni od 8. do 18.30 h a zapožičať si ich môžete za 30 eur na deň, maximálne však na 8 hodín. Bicykel je potrebné vopred si rezervovať na telefónnom čísle 048/43 30 626 alebo prostredníctvom e-mailu: tic@banskabystrica.sk, alebo osobne v TIC. Okrem ceny požičovného je potrebné zložiť v hotovosti vratnú kauciu v sume 100 eur a preukázať sa dvomi dokladmi totožnosti (občiansky preukaz, pas, vodičský preukaz a pod.). Bicykle sú k dispozícii v štyroch veľkostiach a je možné požičať si aj zámku, cyklistickú prilbu, lekárničku, držiak na mobil či iné príslušenstvo.

Banská Bystrica ako súčasť e-bike regiónu ponúka pre turistov s vlastným e-bikom možnosť svoj bicykel bezplatne nabiť, dofúkať kolesá, prípadne urobiť si drobné opravy. Dve nabíjacie stanice, každá pre dva elektrobicykle, sú priamo v požičovni. Jedna stanica je prístupná 24 hodín denne a cyklisti ju nájdu pred vstupom do obchodného centra Terminal.

Projekt Brána do regiónu - inovatívne návštevnícke centrum sa uskutočnil s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Podpora regionálneho rozvoja v sume takmer 25 000 eur. Spoluúčasť mesta Banská bystrica je 10 000 eur.

Autor: Dominika MOJŽIŠOVÁ, hovorkyňa primátora


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.05.2016
Nové informačné centrum má podporiť cestovný ruch v regióne
Nové informačné centrum otvorili aktivisti počas uplynulého víkendu v rámci projektu Dukla destination vo Svidníku. Súčasťou projektu je i webový portál www.dukladestination.com, ktorý slúži ako aktívny internetový sprievodca.
viac
04.11.2016
Viete o niekom, kto má srdce na dlani?
Už desať rokov oceňujeme cenou Srdce na dlani dobrovoľníkov a dobrovoľníčky z celého banskobystrického kraja, ktorí nezištne pomáhajú vo svojom okolí a robia množstvo skvelej práce dobrovoľne a zadarmo.
viac
10.11.2020
Terasy v historickom centre B. Bystrice môžu byť otvorené
Terasy reštaurácií a kaviarní v historickom centre Banskej Bystrice môžu byť otvorené počas celého zimného obdobia, a to pri zachovaní zníženého nájmu o 80 percent. Odsúhlasili to v utorok banskobystrickí mestskí poslanci.
viac
14.09.2022
V Galante otvorili nové Turistické informačné centrum v neogotickom kaštieli
V Galante otvorili v priestoroch neogotického kaštieľa nové Turistické informačné centrum (TIC), ktoré bude slúžiť návštevníkom celého regiónu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %