Piatok 30.09.2022
Dnes má meniny 
Jarolím
°C
22.09.2022 08:25

Mesto pokračuje v obnove Námestia slobody vrátane fontány Družba


Na archívnej snímke výhľad na Bratislavu - Námestie Slobody, fontána Družba a Úrad vlády SR. Snímka zdroj: (tasr).


Hlavné mesto pokračuje v komplexnej rekonštrukcii Námestia slobody v Bratislave vrátane fontány Družba, ktorá je od roku 2007 nefunkčná. Cieľom je oživiť tento priestor a zároveň zachovať jeho charakter.


Napríklad nový mobiliár dostane pôvodnú farbu z roku 1984, teda žltú. Na sociálnej sieti o tom informuje primátor Bratislavy Matúš Vallo.

"Na tomto ikonickom mieste, ktorého dominantou je fontána Družba, prebieha po 40 rokoch komplexná rekonštrukcia. Cieľom je oživiť príťažlivý verejný priestor vrátane fontány a pritom zachovať jedinečný charakter tohto námestia," konštatuje Vallo.

V rámci prác pod povrchom bola napríklad zrekonštruovaná strojovňa, ktorá bola v havarijnom stave. Inštalovať sa budú čerpadlá a nová technológia fontány, ako spomienka na minulosť bolo v strojovni ponechané modro-žlto-červené torzo pôvodných čerpadiel. Spolu s pamiatkarmi a reštaurátormi bola vybratá aj metóda čistenia plastiky Lipový kvet uprostred fontány. Pracuje sa aj na obnove osvetlenia.

Popraskanú žulovú dlažbu nahradia tzv. terazzom, kvalitnejším a trvácnejší materiálom, ktorý tvorí zmes kamenných drvín. "Zrecyklujeme popraskanú svetlú žulu z námestia a tmavšie dlaždice z taveného čadiča, ktorými bola pôvodne vydláždená fontána. Prebrúsením vznikne atraktívny povrch nadväzujúci na pôvodný materiál," približuje Vallo.

Viaceré vyvýšené záhony námestia sú postupne "ponárané" na okolitú úroveň, čím sa priestor stane otvorenejším a bezbariérovejším. Podobne upravená bude aj samotná fontána, kde bola odstránená obruba a múriky medzi jednotlivými bazénmi. V suchších režimoch sa tak bude dať prejsť po "schodisku" jej bazénov. Počas jesennej výsadby by mali pribudnúť aj nové stromy.

Fontána Družba bola postavená v rokoch 1979 až 1980. Má priemer 45 metrov. Centrálna plastika váži 12 ton, je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele a v minulosti bolo v bazénoch až 2000 kubických metrov vody.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.05.2017
V Bratislave začínajú s revitalizáciou Námestia slobody
Hlavné mesto začína s revitalizáciou Námestia slobody. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal podpísal zmluvu o spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto a občianskym združením Dobré m(i)esto, založeným Nadáciou HB Reavis, ktoré v spolupráci s mestom zabezpečí potrebné práce pri revitalizácii územia.
viac
24.07.2017
Bratislava pokračuje v obnove historických pamiatok a objektov
Hlavné mesto prostredníctvom svojej mestskej organizácie GIB ako správcu mestských kultúrno-historických pamiatok zabezpečilo pamiatkovú obnovu troch historických objektov v rámci postupnej obnovy dôležitých mestských kultúrnych pamiatok.
viac
24.08.2017
Námestie slobody ožíva
Hlavné mesto pokračuje v revitalizácii Námestia slobody, ktoré bolo dlhodobo v dezolátnom stave. Po ukončení prvej etapy revitalizácie chceme na námestie vrátiť život. V piatok 25. augusta pozývame všetkých na podujatie Námestie slobody ožíva, ktoré sa uskutoční od 18. hodiny.
viac
16.03.2021
Spustenie rekonštrukcie fontány Družba očakáva mesto ešte tento rok
Mesto Bratislava predpokladá spustenie rekonštrukcie fontány Družba na bratislavskom Námestí slobody ešte v tomto roku. Uviedla to hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %