Sobota 09.12.2023
Dnes má meniny 
Izabela
°C
12.11.2019 04:10

Mesto ponúka adopciu zelene, chce eliminovať samovoľné vysádzanie


Ilustračná snímka, zdroj: cloudia.banoviny.sk


Mesto Bratislava ponúka obyvateľom, neziskovým organizáciám, firmám či podnikateľom možnosť "adoptovať" si zeleň. Chce tak umožniť dobrovoľníkom aktívne sa zapojiť do starostlivosti o plochy zelene v meste.


Zároveň chce eliminovať samovoľné vysádzanie do verejnej zelene, vysádzanie alergénnych a inváznych druhov rastlín, narúšanie ochranných pásiem podzemných inžinierskych sietí či vysádzanie drevín v tesnej blízkosti obytných domov.       

Do programu adopcie zelene sa môžu zapojiť aktívni občania, neziskové organizácie, vzdelávacie inštitúcie, právnické osoby a  podnikateľské subjekty. "Podmienky na zapojenie sa do programu sú, že plochy zelene musia byť vo vlastníctve a v správe hlavného mesta, musia byť verejne prístupné, žiadateľ sa musí zaviazať, že sa o plochy zelene bude starať minimálne tri roky a zabezpečí starostlivosť o plochy zelene bez nároku na finančnú odmenu," spresňuje bratislavská samospráva na svojom webe.       

V prípade adopcie zelene občanmi či neziskovými organizáciami chce mesto podporiť obyvateľov, ktorí chcú legalizovať svoju starostlivosť o zeleň vo vlastníctve mesta, prípadne sa plánujú starať o zeleň vo vlastníctve mesta v budúcnosti (prídomová zeleň, malé plochy zelene v okolí obytných budov). Bratislavčania, ktorí majú o takúto spoluprácu záujem, môžu vyplniť žiadosť a zaslať ju magistrátu. Oddelenie životného prostredia a mestskej zelene prehodnotí žiadosti po odbornej stránke, napríklad či bol zvolený vhodný typ či umiestnenie výsadby. Keď je žiadosť vyhovujúca, uzavrie so žiadateľom zmluvu o spolupráci. Obsahom kontraktu bude presná špecifikácia podmienok, ktoré musí žiadateľ plniť.

Pri adopcii zelene právnickými osobami či podnikateľskými subjektmi chce samospráva využiť ponuky firiem a podnikateľov, ktorí majú záujem v rámci svojich kapacít a finančných možností skrášliť hlavné mesto. "Na území hlavného mesta sa nachádzajú plochy, ktoré nie sú efektívne využiteľné na parkové plochy. Práve na takýchto plochách je možné vytvoriť zaujímavé sadovnícke diela," tvrdí na webe mesto. V tomto prípade ponúka žiadateľom viaceré možnosti. Buď žiadateľ vypracuje projekt, ktorý mesto posúdi, odsúhlasí a firma či podnikateľ dielo zrealizujú, alebo projekt vypracuje mesto a žiadateľ zrealizuje sadovnícke dielo, prípadne projekt vypracuje mesto a žiadateľ magistrátu poskytne finančné prostriedky na realizáciu sadovníckeho diela.       

Záujemcovia o takúto adopciu zo strany firiem a podnikateľov musia vyplniť žiadosť, ktorú zašlú na magistrát a ten ju posúdi. Následne môže mesto so žiadateľom uzavrieť zmluvu o spolupráci, ktorá bude obsahovať aj sankcie v prípade jej porušenia, alebo zmluvu o sponzorskom dare, ak mestu firma či podnikateľ poskytne financie na realizáciu projektu.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.10.2016
Magistrát hľadá dobrovoľníkov na sčítanie bezdomovcov
Historicky prvé sčítanie ľudí bez domova v Bratislave sa uskutoční 9. novembra, cieľom je zreálniť ich počet v hlavnom meste.
viac
02.03.2017
Hlavné mesto sa prezentuje na veľtrhu práce Profesia days v Bratislave
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v stredu 1. marca otvoril dvojdňový veľtrh práce Profesia days, na ktorom je hlavné mesto tento rok prvýkrát vystavovateľom.
viac
30.06.2021
Bratislava odstráni vyše 300 inváznych drevín, v týchto dňoch prebieha injektáž
Mesto Bratislava tento rok odstráni 116 dospelých a 210 mladých inváznych drevín. V týchto dňoch prebieha injektáž stromov, ktorá má zabezpečiť, že invázna drevina odumrie a na jej mieste nevyrastie nová.
viac
09.10.2021
Mesto i Staré Mesto plánujú vianočné trhy, prispôsobené budú pandémii
Mesto Bratislava i bratislavská mestská časť Staré Mesto plánujú tento rok organizovať vianočné trhy. Tie mestské by sa mali konať od 26. novembra do 22. decembra na Hlavnom a Františkánskom námestí a ich režim sa prispôsobí v tom čase aktuálnej pandemickej situácii.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %