Piatok 14.05.2021
Dnes má meniny 
Bonifác
°C
17.04.2021 02:00

Mesto Prešov zníži poplatok za pobyt detí v materskej škole


Ilustračná snímka, MŠ Sabinovská, Prešov


Mesto Prešov upraví výšku príspevkov na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole (MŠ). V prípade detí do troch rokov budú rodičia od 1. mája platiť menej.


 Nižší poplatok sa týka aj časti detí starších ako tri roky. Nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o výške príspevkov radnica pripravila vzhľadom na prijaté legislatívne zmeny v súvislosti s povinným predprimárnym vzdelávaním, ako aj pre pretrvávajúcu mimoriadnu situáciu a núdzový stav.       

"Pre rodičov to v praxi znamená, že poplatok za umiestnenie dieťaťa v prešovských MŠ sa zníži a zároveň zjednotí pre všetky vekové kategórie detí. V novom VZN, ktoré už schválilo mestské zastupiteľstvo, sú zároveň stanovené presné pravidlá, ako sa budú vyberať tieto poplatky v čase mimoriadnej situácie," uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.       

Doteraz bola výška príspevku za pobyt dieťaťa v MŠ diferencovaná. Rodičia detí starších ako tri roky s trvalým pobytom v meste Prešov platili 20 eur mesačne a v prípade rodičov detí starších ako tri roky s trvalým pobytom mimo Prešova to bolo 40 eur mesačne.       

"Ak rodičia umiestnili do škôlky dieťa vo veku do troch rokov, poplatok bol 60 eur mesačne bez ohľadu na miesto trvalého pobytu dieťaťa. Od 1. mája však dôjde k zmene a všetci rodičia detí už budú platiť jednotný poplatok za ich umiestnenie v materskej škole bez ohľadu na vek alebo miesto trvalého pobytu dieťaťa," vysvetlil Tomek.       

Výška príspevku bude po novom na úrovni 21 percent sumy životného minima pre jedno nezaopatrené dieťa. Od mája to bude v prepočte 20 eur mesačne na jedno dieťa, pričom táto suma sa automaticky prepočíta vždy pri zmene životného minima.       

"Pri ostatných typoch školských zariadení sa výška poplatku meniť nebude," dodal Tomek.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.09.2017
Košice majú prvú mestskú športovú materskú školu
V Košiciach otvorili v tomto školskom roku novú materskú školu (MŠ). Ide o prvú mestskú škôlku so zameraním na športové aktivity a zdravý životný štýl. Kapacita je 80 detí, aktuálne sú otvorené 3 triedy.
viac
08.01.2019
Malacky: náklady na stravu škôlkarov dorovná mesto
V zmysle nového zákona majú od 1. januára 2019 deti posledného ročníka materských škôl nárok na dotáciu od štátu na stravovanie. Tá predstavuje 1,20 eura na každé dieťa za každý deň, v ktorom sa zúčastnilo na výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole a odobralo stravu.
viac
04.12.2020
B. Bystrica obnoví ďalšiu MŠ z nórskych fondov
Obnovy sa už čoskoro dočká i Materská škola (MŠ) na Šalgotarjánskej ulici na banskobystrickom sídlisku Fončorda.
viac
16.04.2021
Prešov zníži poplatok za pobyt detí v materskej škole
Mesto Prešov upraví výšku príspevkov na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole. V prípade detí do troch rokov tak budú rodičia od 1. 5. 2021 platiť menej. Nižší poplatok sa týka aj časti detí starších ako tri roky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.76 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.63 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %