Mesto pripravuje projekt Zelených okruhov

Myšlienka Zeleného okruhu, cyklistických trás a verejných priestorov, ktoré vedú nábrežiami riek Torysa a Sekčov, vznikla v roku 2021 v rámci projektu kandidatúry mesta Prešov na Európske hlavné mesto kultúry 2026 (EHMK 2026). Je dielom neziskovej organizácie urbanika, ktorá v tíme EHMK Prešov 2026 zabezpečovala urbanistickú a architektonickú časť projektu kandidatúry. Do užšieho výberu na EHMK 2026 sa Prešov nedostal, avšak vízia Zeleného okruhu zaujala a šanca na jej realizáciu je reálna, aj vďaka podpore zelenej infraštruktúry.
V súčasnosti je zámer v štádiu spracovania urbanistickej štúdie s názvom Zelené okruhy mesta Prešov. Schválená štúdia bude podkladom pre obstaranie a spracovanie podrobnejších a nasledujúcich stupňov projektových dokumentácií investičného zámeru obstarávateľa, ktorým je Mesto Prešov. Taktiež bude podkladom pre zapracovanie do zmien a doplnkov Územného plánu, resp. nového Územného plánu mesta Prešov.
Projekt Zelených okruhov je predovšetkým o spájaní jestvujúcich prvkov a priestorov v meste, ich oživení a revitalizácii, ponúka tiež využitie potenciálnych miest v dosahu okruhu. Revitalizáciou a prepojením existujúcich priestorov sa vytvoria jedinečné územia, ktoré budú prepojené ekologickou formou dopravy, najmä pre peších a cyklistov.
Zámer rieši urbanistickú štruktúru prechádzajúcu územím mesta Prešov v takmer všetkých jej častiach. Projekt počíta s dvomi hlavnými trasami — Zelenými okruhmi:
Sídliskový okruh – vonkajší okruh vedený pozdĺž hlavných sídlisk a riek Torysa a Sekčov
Centrálny okruh – vnútorný okruh situovaný okolo historického centra mesta, v priestore bývalého hradobného opevnenia.
Vonkajší Sídliskový okruh prechádza okrajovými časťami mesta, prevažne v povodí riek Torysa a Sekčov, s prepojením na severe a juhu mesta. Sídliskový okruh bude vzhľadom na jeho rozsah rozčlenený na menšie segmenty (úseky) – významovo ucelené časti s vlastným charakterom a „geniom loci“. Výsledkom má byť ucelený okruh tvorený systémom líniových verejných priestranstiev a krajinných prvkov, vedených najmä pozdĺž brehov riek Torysa a Sekčov. Tento systém sa napojí na hlavnú sieť peších a cyklistických trás (napr. Eurovelo 11 na Sídlisku II. a III.), ktoré prepájajú významné a navštevované lokality (kultúrne inštitúcie, školy, univerzitný kampus, nákupné centrá, športové a rekreačné areály). V úseku rieky Sekčova bude zásadným prvkom návrhu revitalizácia povodia.
Centrálny okruh v historickom jadre mesta Prešov sa zameriava na obnovu a revitalizáciu priestorov, ktoré v minulosti tvorili súčasť hradobného pásma mesta. Zeleň a historická štruktúra, ako napr. Kmeťovo stromoradie, Záhrada umenia, Kumšt či Židovské suburbium, tu zohrávajú kľúčovú úlohu v tvorbe identity Centrálneho okruhu.
Jedným zo základných pilierov návrhu je riešenie zeleno-modrej infraštruktúry mesta (parky, sídlisková a krajinná zeleň, aleje, uličné pásy zelene, vodné plochy a toky). Zámer je postavený na princípe ekologickej a ekonomickej udržateľnosti a adaptácii prostredia na klimatické zmeny.