Utorok 25.06.2024
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
22.03.2024 09:55

Mesto sa pripravuje na rekonštrukciu budovy MsÚ, úrad presťahovali


Na snímke radnica vo Fiľakove v okrese Lučenec, ktorá má na streche pozorovateľnu, v ktorej v minulosti dobrovoľní hasiči slúžili služby a sledovali okolie pre vznik prípadných požiarov. Foto: TASR


Fiľakovský mestský úrad (MsÚ) sa v uplynulých dňoch presťahoval do náhradných priestorov. Mesto sa pripravuje na projekt komplexnej rekonštrukcie historickej budovy, v ktorej úrad samosprávy sídli, v dočasných priestoroch bude fungovať pravdepodobne dlhšie ako rok.


 TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová. Fiľakovská samospráva sa v uplynulých dňoch z budovy úradu sťahovala na štyri rôzne adresy. Oddelenia, ktoré klienti využívajú najviac, boli presťahované do mestského kultúrneho strediska na Námestí slobody. Na prízemí fungujú klientske centrum a matrika, na poschodí oddelenie školstva, kultúry a športu spolu so mzdovým centrom, oddelenie ekonomiky a majetku mesta vrátane referátov ekonomiky a referátu miestnych daní a majetku mesta.         

Takmer všetci ostatní zamestnanci MsÚ sa usídlili v podnikateľskom inkubátore na Biskupskej ulici. Nachádzajú sa tam podateľňa, oddelenie vnútornej správy, všetky referáty oddelenia výstavby, životného prostredia a stratégie rozvoja či kancelária primátora. Viceprimátor má pracovisko v administratívnej budove futbalového štadióna a hlavná kontrolórka v sídle mestskej polície.         

Dočasné presťahovanie MsÚ vo Fiľakove súvisí s pripravovanou rekonštrukciou historickej budovy v centre mesta, v ktorej úrad samosprávy sídli. Mesto sa v rámci obnovy objektu uchádza o dotáciu z plánu obnovy vo výške približne 2,5 milióna eur, podaný projekt je v súčasnosti vo finálnej fáze posudzovania.

"Ak nenastanú žiadne nečakané komplikácie, počítame s tým, že bude schválený. V tom prípade však budeme musieť odovzdať stavbu zhotoviteľovi už v apríli, preto sme sa začali pripravovať v predstihu. Zatiaľ nevieme presne povedať, dokedy tento stav potrvá. Predpokladáme však, že ak projekt prejde podľa plánu, ukončenie rekonštrukcie a následné povoľovacie procesy potrvajú minimálne rok a pol. Počas tejto doby bude radnica staveniskom," vysvetlil primátor Fiľakova Attila Agócs.         

Budova MsÚ vo Fiľakove sa začala stavať v roku 1911, dokončená bola o rok neskôr. Autormi objektu postaveného v secesnom štýle sú lučeneckí stavitelia Pál Schmidt a Pál Jakab. Projekt komplexnej rekonštrukcie radnice má byť zameraný najmä na energetickú hospodárnosť budovy. Objekt bol posledné roky v nevyhovujúcom stave, problémom bolo najmä vlhnutie múrov, zlý stav strechy, neefektívnosť vykurovania a tiež celková energetická nehospodárnosť objektu.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.09.2016
Rekonštrukcia ušetrí mestu vyše stotisíc eur ročne
Liptovskomikulášska radnica získala maximálnu výšku príspevku na projekt zníženia energetickej náročnosti objektu mestského úradu, takmer dva milióny eur. V súčasnosti už v plnom nasadení pracujú stavbári na rekonštrukcii.
viac
05.01.2018
V Krupine chcú odovzdať obnovený Dom služieb aj mestský úrad
Prioritou vedenia mesta Krupina v tomto roku je obnova budov, miestnych komunikácii a tiež revitalizácia športovísk. K najväčším investíciám patrí rekonštrukcia Domu služieb, s ktorou sa začalo už vlani v lete.
viac
19.06.2020
Budovu radnice v Zlatých Moravciach čaká rekonštrukcia
Mesto Zlaté Moravce začína s rekonštrukciou budovy mestského úradu. Počas rekonštrukčných prác presťahujú jednotlivé oddelenia úradu na päť rôznych pracovísk v meste, fungovať však budú v riadnom režime.
viac
03.04.2023
Obecný úrad prechádza rekonštrukciou, cieľom je úspora energií
V obci Janova Lehota v okrese Žiar nad Hronom sa v marci začala rekonštrukcia budovy obecného úradu za vyše 300 000 eur. Cieľom projektu je zníženie energetickej náročnosti objektu a úspora nákladov na energie. Uviedla to starostka obce Božena Kováčová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.21 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %