Sobota 07.12.2019
Dnes má meniny 
Ambróz
°C
14.06.2017 12:52

Mesto sa vráti do čias Liptovskej stolice


Pozvánka.


Slávni župani, obyvateľstvo v dobových kostýmoch a dianie v Liptovskej župe spred 340. rokov zaplaví ulice Liptovského Mikuláša počas blížiacich sa Stoličných dní.


Tohtoročné oslavy sa budú niesť v duchu výročia Liptovskej stolice, pretože presne pred 340. rokmi 14. júna 1677 navrhol župan Juraj Ilešházi, aby sa miestom stoličných zhromaždení stalo práve mestečko Liptovský Svätý Mikuláš.

Tradičné mikulášske podujatie s príznačným názvom Stoličné dni potrvá od 15. do 17. júna. Jedným z lákadiel bude komentovaný sprievod mestom, ktorý opantá starobylou atmosférou a vtiahne okoloidúcich do obdobia spred tristo rokov. Historický sprievod bude v duchu deja, ako Liptovská stolica záležitosti liptovské múdro viedla a spravovala, odchádzať spred budovy mestského úradu v piatok 16. júna o 15:30 hod. „Program bude bohatý na históriu, kultúru, zábavu a dokonca aj šport, verím, že do centra nášho mesta opäť priláka Mikulášanov aj návštevníkov zo Slovenska aj zahraničia. Nebude chýbať jarmočný predaj, rozmanitá ponuka vôní, chutí a skvelej nálady, pozývam preto všetkých ľudí dobrej vôle zabaviť sa, ochutnať a potešiť sa tak, ako sa tešili zo života naši predkovia pri oslavách hojnosti,“ pozval do Liptovského Mikuláša primátor Ján Blcháč.

Plochu Námestia osloboditeľov bude už od štvrtka 15. júna lemovať množstvo stánkov. Na Námestí osloboditeľov stánkový predaj spestrí Ulička remesiel, na ktorej odprezentujú svoju tvorbu majstri z Liptova. Slávnostné chvíle po otvorení (16. júna o 16:30 hod. na námestí) podčiarkne vystúpenie Detského folklórneho súboru Ďumbier a následne Orchestra Základnej umeleckej školy J. L. Bellu. Ako sa bude slnko schyľovať k obzoru, v programe nastúpi divadelný večerníček Janko Hraško. Hlavnými hviezdami podujatia bude Kristína (16. júna o 19:30 hod. na námestí), po ktorej sa na pódiu predstaví kapela Smola a Hrušky (o 21:00 hod.).

Ako býva zvykom, v sobotu (17. júna) sa predstaví domáca hudobná scéna. Od 17:00 hod. vystúpia Mince vo fontáne, po nich Gailard (18:15 hod.), Edgar (19:00 hod.) a Barbarossa (20:30 hod.). Program v tento deň moderuje vedátor Karol známy z televíznych obrazoviek.

Sprievodným programom Stoličných dní bude vernisáž a pripomenutie si historických faktov spojených s etablovaním sa Liptovského Mikuláša ako stáleho sídla Liptovskej stolice. Pozývame preto aj do výstavnej siene mestského Múzea Janka Kráľa. V Múzeu Čierny orol je na piatok 16. júna pripravený program zábavných a vzdelávacích aktivít pre deti, ktorý je zameraný na spoznávanie histórie regiónu. Posledný deň Stoličných dní uzavrie o 14. hodine streetbalový turnaj spojený s vyhodnotením Mini ligy v basketbale základných škôl pred Obchodným centrom Central na Námestí mieru.

 

Počas stoličných dní slávnostne odovzdajú do užívania energeticky efektívnu budovu mestského úradu

Tento rok prinesú Stoličné dni v Liptovskom Mikuláši ešte jednu vzácnosť. Po tridsiatich rokoch od začiatku existencie sa opäť odovzdá obyvateľom do užívania zrekonštruovaný mestský úrad.

„V piatok 16. júna o 14:15 hod. pozývame všetkých pred budovu nášho úradu, slávnostne na ňom prestrihneme pásku po jeho rozsiahlej rekonštrukcii. Ide o jeden z prvých dokončených projektov na zníženie energetickej náročnosti verejných budov v takomto rozsahu na Slovensku,“ priblížil šéf radnice. Cieľom realizácie projektu je zvýšenie energetickej efektívnosti mestského úradu, ktoré ušetrí mestskej kase viac ako stotisíc eur ročne. „Tento cieľ sme dosiahli realizáciou stavebných úprav ako zateplenie obvodového a strešného plášťa či výmenou okien a dverí. Dodávateľ zabezpečil zateplenie stropu nad suterénom, izoláciu základov, vyregulovanie vykurovania. Významnými merateľnými ukazovateľmi projektu je dosiahnutie zníženia spotreby energie o 52 percent. Na streche sa osadili fotovoltaické panely a modernizovali sme aj osvetlenie,“ zhrnul primátor Ján Blcháč a upozornil, že tým radnica zároveň dosiahne zníženie emisií skleníkových plynov.

Navrhované stavebné úpravy zvyšujú tepelnú pohodu a stabilitu interiéru. Nová tepelnoizolačná vrstva vytvorí ochranný pancier všetkých nosných konštrukcií, ktoré sú už tridsať rokov nepriaznivo namáhané teplotnými rozdielmi a poveternostnými vplyvmi. Celkové oprávnené výdavky projektu predstavujú dva milióny eur, z toho nenávratné finančné prostriedky tvoria 95 percent investície.

 

Autor: (Viktória ČAPČÍKOVÁ, MsÚ Liptovský Mikuláš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.06.2017
Snina pri príležitosti výročia predstaví vlastnú mincu i pieseň
Sninská samospráva sa pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky o meste rozhodla pripraviť pre svojich obyvateľov možnosť vyraziť si vlastnú mincu. Mesto bude zároveň reprezentovať aj nová pieseň. Obe zaujímavosti predstaví verejnosti už tento piatok (9. 6.).
viac
16.06.2017
Medzinárodný folklórny festival v Myjave
Už po 58. krát sa v Myjave koná jeden z najväčších folklórnych festivalov.
viac
11.10.2017
Trnavský rínek ponúkne pestrú paletu slovenských výrobkov
Po krásnom horúcom lete sa môžeme tešiť na farebný jesenný Trnavský rínek. Uskutoční sa v sobotu 14. októbra od 9. do 17. hodiny v najkrajšej časti Trnavy – na Kapitulskej ulici a Námestí sv. Mikuláša.
viac
08.11.2017
V piatok začnú v Bratislave obľúbené Svätomartinské dni
Svätomartinské dni, ktoré spájajú staromestské Martinské hody so Sviatkom mladého vína, sa budú konať od piatka 10. novembra do nedele 12. novembra na Rudnayovom námestí, Primaciálnom námestí a v Zichyho paláci. Súčasťou trojdňového programu bude aj viacero aktivít a predstavení pre deti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.08 %