Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
15.05.2024 09:55

Mesto Stropkov zabezpečuje dodanie obytných kontajnerov pre ľudí po požiari


Snímka zdroj: Teraz.sk


Mesto Stropkov uzavrelo verejné obstarávanie na dodanie deviatich obytných kontajnerov pre ľudí, ktorí prišli po aprílovom požiari o bývanie. Náklady na ich zabezpečenie budú podľa hovorcu mesta Stropkov Petra Nováka predstavovať zhruba 100-tis. eur.


"Rómovia, ktorí prišli o príbytky, sú stále umiestnení v stanovom mestečku v areáli Základnej školy Hrnčiarska. Mimoriadna situácia súvisiaca s aprílovým požiarom teda v meste stále trvá. V súčasnosti sme uzavreli verejné obstarávanie na dodávku deviatich obytných kontajnerov, ktoré plánujeme umiestniť na Orgovánovú ulicu, neďaleko komunitného centra. Termín dodania je do desiatich dní od podpisu zmluvy. Predpokladáme, že v krátkom čase by mali byť v Stropkove," uviedol Novák.         

Ako pokračoval, ešte predtým potrebujú pripraviť územie, kde budú kontajnery stáť, na čom aktuálne pracujú. Pripravujú aj žiadosť o dotáciu v rámci aktuálne vyhlásenej výzvy na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenia mimoriadne nepriaznivých situácií rómskej komunity na rok 2024.         

Čo sa týka finančnej pomoci, doteraz mesto podľa primátora Ondreja Brendzu získalo 5000 eur od prezidentky SR Zuzany Čaputovej a rovnakou sumou na zabezpečenie náhradného bývania a nákladov spojených s riešením mimoriadnej situácie prispela Nadácia Prešovského samosprávneho kraja.         

"Príspevok sme dostali aj z úradu práce a materiálne nám pomohli občianske združenie Podaj ďalej a Potravinová banka. O pomoc sme požiadali aj Úrad vlády SR, ktorý našu žiadosť postúpil na Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity, a s nimi prebieha intenzívna komunikácia. Oceniť musím aj spoluprácu so svidníckym územným spolkom Slovenského Červeného kríža," priblížil Brendza.         

Požiar, ku ktorému došlo 17. apríla, zničil v lokalite Za jarkom v Stropkove deväť obydlí. Bez strechy nad hlavou ostalo vtedy 49 tamojších obyvateľov, z nich 29 detí. Pre 42 ľudí mesto zabezpečilo ubytovanie vo vykurovaných stanoch, zvyšných siedmich prichýlili príbuzní. Polícia následne začala v súvislosti s požiarom trestné stíhanie.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.04.2016
V Prievidzi sa mení systém umiestňovania veľkokapacitných kontajnerov
Nový spôsob umiestňovania veľkokapacitných kontajnerov čaká od jari obyvateľov prievidzského sídliska Píly. Kým v minulosti bol na sídlisku zavedený spôsob umiestňovania podľa stanoveného termínu a miesta umiestnenia, už čoskoro si budú môcť obyvatelia objednať kontajner priamo k bytovému domu.
viac
13.01.2017
Je investovanie do podzemných kontajnerov správnym rozhodnutím?
V Liptovskom Mikuláši, ale i v Moldave nad Bodvou či v ďalších slovenských mestách inštalovali prvé podzemné kontajnery na zber odpadu z domácností a šéfovia ich radníc sa optimisticky vyjadrujú, že postupným zavedením na celom „svojom“ území prispejú ku zvýšeniu odpadovej kultúry.
viac
20.11.2017
Na sídlisku Mostná spustili projekt vertikálneho zberu odpadu
V Handlovej dnes (20. 11.) dali do užívania polopodzemné kontajnery. Pilotný projekt realizuje samospráva na sídlisku Mostná, kde v rámci projektu vertikálneho zberu odpadu pribudlo 19 takýchto nových nádob. Pilotný projekt vyšiel samosprávu na približne 74 000 eur.
viac
22.12.2023
Na vianočných remeselných trhoch v Stropkove pomôžu ľuďom v núdzi
Stropkovčania sa aj v tomto roku môžu tešiť na obľúbené Vianočné remeselné trhy. Uskutočnia sa vo štvrtok a piatok na Námestí SNP a organizátori očakávajú účasť takmer päťdesiatich predajcov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %