Štvrtok 29.02.2024
Dnes má meniny 
Radomír
°C
07.12.2022 01:30

Mesto vybudovalo na Mlynskej ulici výdajníky pitnej vody


Ilustračná snímka.


Štyri verejne prístupné výdajníky pitnej vody vybudovalo mesto Michalovce na Mlynskej ulici. Na projekt získalo nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 53 000 eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci operačného programu Ľudské zdroje.


Na projekte sa podieľalo sumou 22 500 eur z vlastných zdrojov.

Podľa vedúcej odboru informatizácie a grantov Mestského úradu v Michalovciach Jany Machovej žije v spomenutej lokalite marginalizovaná rómska komunita (MRK). "Obyvatelia tu užívajú obecné byty nízkeho štandardu. Ide o nové bytové domy s vybudovanou infraštruktúrou, v ktorých mesto zaviedlo od začiatku systém osobitného príjemcu, aby nedochádzalo k neplatičstvu za vodu a energie. V starších bytových domoch v lokalite však dochádzalo k neplatičstvu a následnému odpojeniu bytových jednotiek od vodovodnej siete," uviedla Machová.

V deviatich bytovkách je spolu viac ako 100 bytov. "Aj napriek tomu, že obyvatelia majú v obecných bytoch prístup k pitnej vode a príslušnej infraštruktúre, niekedy vlastným pričinením, devastáciou a neplatičstvom prichádzajú o tento životný štandard," vysvetlila Machová.

V rámci projektu boli na pozemkoch vo vlastníctve mesta postavené štyri certifikované výdajné stojany pitnej vody s vodomermi. "Vytvorené odberné miesta pitnej vody sú prístupné pre celú miestnu MRK Mlynskej ulice. Samotný odber vody bude prebiehať na základe použitia dobíjacích čipov. Majitelia čipov si ich budú za poplatok dobíjať v komunitnom centre priamo v danej lokalite," priblížila Machová.

Po ukončení projektu plánuje mesto v spolupráci s materskou a základnou školou na Mlynskej ulici, so zdravotníckymi pracovníkmi a komunitnými pracovníkmi mesta, ktorí pôsobia priamo v komunite MRK, realizovať osvetové aktivity. K ochrane nových výdajných miest pitnej vody prispejú aj nainštalované kamerové systémy na budove základnej a materskej školy. Stavbu realizoval v októbri a novembri víťaz verejného obstarávania, firma Piatko.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.12.2016
Rómske domácnosti majú šancu získať prístup k pitnej vode
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) ako sprostredkovateľský orgán pre časť Operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ) vyhlásilo dňa 7. decembra 2016 výzvu zameranú na podporu prístupu k pitnej vode.
viac
27.06.2017
Za dodatočne upravovanú pitnú vodu vodárne neručia
Mnohí ľudia sa ocitnú v situácii, keď ich osloví zástupca niektorej zo spoločností predávajúcich filtre na pitnú vodu. Filtračné zariadenia sú drahé a pre bežných odberateľov zbytočné.
viac
21.06.2019
Medzinárodná konferencia - Ochrana vodných zdrojov 2O19
Voda je jedinečný a nenahraditeľný prírodný zdroj, ktorý vyžaduje našu ochranu aj v súvislosti s náročnými výzvami súvisiacimi s dopadmi zmeny klímy. Táto myšlienka dominovala v prezentáciách a diskusiách počas medzinárodnej konferencie Ochrana vodných zdrojov 2019
viac
09.06.2021
Chorvátsky Grob vyzýva na rozumné využívanie pitnej vody
Obec Chorvátsky Grob v okrese Senec eviduje v období polievania trávnikov a napúšťania bazénov problém s nízkym tlakom pitnej vody. Samospráva preto vyzýva svojich obyvateľov, aby vodu využívali rozumne.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %