Streda 31.05.2023
Dnes má meniny 
Petrana, Petronela
°C
20.03.2023 02:25

Mesto vybuduje kanalizáciu aj vodovod k novej obytnej štvrti


Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Spišské Podhradie vybuduje novú kanalizáciu aj vodovod k obytnej lokalite Sv. Martin. Primátor Michal Kapusta potvrdil, že náklady na výstavbu dosiahnu takmer 650 000 eur s DPH.


Finančne sa bude na investícii spolupodieľať aj investor, ktorý v tejto časti stavia rodinné aj bytové domy.

"Podpísali sme zmluvu o spolupráci, že pomôžeme developerovi dobudovať túto infraštruktúru. Nový vodovod a kanalizácia v dĺžke zhruba 1,2 kilometra pôjdu popod diaľnicu. Kanalizácia bude pretlaková, bude tam teda väčšia žumpa s čerpadlom, ktorá bude tlačiť splašky proti gravitácii. Práce by sa mali začať v priebehu marca a trvať budú približne päť mesiacov," priblížil Kapusta. Novú infraštruktúru vybudujú po dohode s Podtatranskou vodárenskou spoločnosťou, vodný zdroj na Branisku by mal byť podľa primátora dostačujúci. Kapacitne postačovať by mala aj čistiareň odpadových vôd, ktorú prevádzkuje samospráva.

Mesto pôvodne žiadalo na projekt dotáciu zo štátnych zdrojov a hoci bola samospráva úspešná, finančné prostriedky napokon nedostali. Nakoniec tak budú investíciu financovať prostredníctvom úveru z Envirofondu, ktorý budú splácať 20 rokov. "Tento úver sa nezarátava do úverového zaťaženia mesta, je garantovaný štátom, výška úroku je 0,1 percenta," upozornil Kapusta. Okrem vodovodu a kanalizácie tam tento rok vybuduje mesto aj prístupovú komunikáciu, na čo získali dotáciu vo výške 320 000 eur z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Projekt podľa primátora síce nie je ziskový, na druhej strane mesto predpokladá, že sa podarí vďaka novej individuálnej bytovej výstavbe zvýšiť počet obyvateľov. Ten rastie každým rokom a v tomto trende chcú pokračovať. Výhodou sú v tomto prípade podľa samosprávy aj vyššie podielové dane. Developer sa tiež zaviazal, že v lokalite vzniknú nové predškolské zariadenia s kapacitou 40 až 60 detí, domov sociálnych služieb pred 40 ľudí, ihriská, skejtpark i obchodné prevádzky. Malo by tam po dostavbe troch etáp bývať približne 1000 ľudí, prvá s rodinnými a radovými domami bude hotová v tomto roku. Nasledovať budú bytové domy, ďalšie zázemie a občianska vybavenosť. Ide o územie vo veľkosti 14 hektárov, investor pritom podľa primátora plánuje v budúcnosti aj ďalšiu výstavbu zameranú na cestovný ruch na ploche ďalších 12 hektárov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.11.2020
Vo Vajnoroch pribudol nový vodovod, začína sa opravovať aj kanalizácia
V bratislavských Vajnoroch pustila v piatok Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) vodu do nového vodovodu na ulici Za humnami. Generálny riaditeľ BVS Peter Olajoš zároveň ohlásil začiatok opravy vákuovej kanalizácie v tejto mestskej časti za viac ako milión eur.
viac
10.09.2021
Najpálčivejší problém po legislatívnej stránke je pre obce stavebný zákon
Najpálčivejším problémom pre samosprávy na Slovensku je po legislatívnej stránke stavebný zákon. Riešenie vidia v rýchlej novele zákona, zhoda so štátom zatiaľ nie je ani v prípade výkonu stavebných úradov.
viac
02.05.2022
J. Viskupič: Výstavba kanalizácií a vodovodov nie je v kompetencii TTSK
Výstavba kanalizácií a vodovodov nie je v kompetencii samosprávnych krajov, ale obcí a miest. Trnavský samosprávny kraj (TTSK) aktuálne vstupuje do rokovaní o nastavení nových eurofondov tak, aby na tieto účely boli k dispozícií obciam a vodárenským spoločnostiam dostatočne veľké alokácie.
viac
16.07.2022
Fiľakovo podáva projekty za jeden a pol milióna eur
Poslanci mestského zastupiteľstva vo Fiľakove na svojich ostatných dvoch zasadnutiach schválili tri žiadosti o dotácie v hodnote bezmála jeden a pol milióna eur. Projekty sú výsledkom iniciatívy Catching up regions 2, v ktorej samospráva spolupracuje so župou a Svetovou bankou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.96 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %