Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
02.12.2023 11:00

Mesto zvyšuje dane aj poplatok za komunálny odpad


Mestský úrad Liptovský Mikuláš


Mesto Liptovský Mikuláš od budúceho roka zvyšuje dane aj poplatok za komunálny odpad. Potvrdila to hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková. Odôvodňujú to nárastom nákladov - vysokou infláciou, valorizáciou miezd i rastom cien energií.


K rozhodnutiu mestských ekonómov navrhnúť úpravu sadzieb smerom nahor prispel podľa primátora Jána Blcháča vo veľkej miere aj štát. "Na mestá a obce preniesla minulá vláda ďalšie nové úlohy a povinnosti bez toho, aby na ne dal štát peniaze. Hľadať prostriedky preto musí vo vlastných radoch aj naše mesto," vysvetlil.         

Návrhy radnice na zvýšenie daní a poplatkov prerokovala finančná komisia a odporučila poslancom ich schválenie. Tí na štvrtkovom (30. 11.) rokovaní rozhodli v prospech zvyšovania. To sa najviac dotkne poplatku za tuhý komunálny odpad a dane z nehnuteľností.         

Hlavným argumentom ekonómov pre zvýšenie poplatku za komunálny odpad je zníženie straty, ktorá vzniká z nízkych príjmov a vysokých nákladov za nakladanie s odpadom. Na komunálny odpad doplácalo mesto v minulom roku 520.000 eur, tento rok predpokladá stratu 514.000 eur. Vlani vytvoril jeden Liptovskomikulášan približne 660 kilogramov odpadu, za naloženie s ním zaplatil ročný poplatok 35 eur. Po zvýšení zaplatí pôvodca odpadu o desať eur viac. "Pri prepočítaní ročného poplatku na deň nám vychádza, že za všetok odpad, ktorý každý deň zahodíme do koša, zaplatíme od budúceho roka 12 centov denne," vysvetlil Martin Kögel z Verejnoprospešných služieb.         

Nový rok prinesie aj zvýšenie daní z nehnuteľností, jedným z dôvodov na túto úpravu je podľa Čapčíkovej zákonná povinnosť. Ročná sadzba dane z bytov za štvorcový meter bola dosiaľ podľa mestskej časti od 0,147 do 0,248 eura za štvorcový meter, po novom to bude od 0,30 do 0,50 eura. Daň za ubytovanie sa zvýši z pôvodného eura na 1,50 eura.         

"Zvýšenie poplatkov by malo nášmu mestu priniesť peniaze, o ktoré prichádza mestská kasa aj v dôsledku rozdeľovania daňového bonusu. Peniaze na jeho vyplatenie vtedy totiž štát zobral samosprávam. Tieto dosahy sme avizovali už dávno, štát vtedy nereagoval," pripomenul Blcháč.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.11.2019
Poslanci budú hlasovať o zvyšovaní poplatkov za komunálny odpad
Na poslednom tohtoročnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Senici budú poslanci hlasovať aj o zmene všeobecného záväzného nariadenia, v ktorom sa upravia poplatky za odvoz komunálneho odpadu. Informovala hovorkyňa mesta Viera Barošková.
viac
30.12.2019
Na miestne dane si od nového roka priplatia aj Horehronci
Obedy zadarmo, chodníkový zákon, zníženie základu dane pre fyzické osoby či zvyšovanie miezd vo verejnej správe, to všetko spôsobí horehronskej metropole od budúceho roka výpadok z rozpočtu okolo 1,5 milióna eur.
viac
08.10.2020
Mesto zverejnilo návrh VZN, plánuje zvýšiť poplatok za odpad
Mesto Skalica zverejnilo na úradnej tabuli návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, z ktorého vyplýva, že poplatok by sa mal zvýšiť o viac ako päť percent.
viac
15.10.2022
Schválili novelu o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálny odpad
Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %