Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
27.02.2024 03:10

Mestskí poslanci schválili kandidatúru Prešova na Európske mesto športu 2025


Ilustračná snímka mesto Prešov


Poslanci Mestského zastupiteľstva v Prešove schválili návrh kandidatúry mesta na titul Európskeho mesta športu pre rok 2025. Tento prestížny titul udeľuje nezisková organizácia ACES Europe, založená v roku 1999 sídliaca v Bruseli a uznaná Európskou komisiou.


Na 12. zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Prešove poslanci odhlasovali návrh kandidatúry na čestný titul medzinárodného významu Európske mesto športu (EMŠ) pre rok 2025. Práve tento rok považuje radnica za ideálny, pretože počas neho bude mesto Prešov hostiť Majstrovstvá Európy vo futbale hráčov do 21 rokov. Zápasy by sa mali odohrávať na novom štadióne Futbal Tatran Aréna, ktorý predstavuje najväčšiu investíciu do športoviska v histórii Prešova.

ACES Europe každoročne udeľuje ocenenia Európske hlavné mesto športu, Európske mesto športu, Európske mestečko športu a Európsky región športu.

„Kandidatúra na tento titul nám umožní poukázať na výsledky, ktoré naše mesto v oblasti športu za posledné roky dosiahlo a pomôže nám ich odprezentovať nielen domácej, ale aj európskej verejnosti. Zároveň to bude hnacím motorom príprav ďalšej stratégie rozvoja športu. Budeme analyzovať  doterajší vývoj športovej oblasti v meste, ale najmä stanovíme nové vízie a smer, akým sa chceme v tejto sfére posúvať. Tak, ako zaznelo aj na rokovaní mestského zastupiteľstva, sme nesmierne hrdí na to, ako sa v posledných rokoch rozvíja športová infraštruktúra v našom meste.  Verím, že v tejto kandidatúre budeme úspešní, pretože mesto Prešov má všetky predpoklady na to, aby takýto titul získalo,“ povedal primátor mesta Prešov, František Oľha.

Titul EMŠ sa udeľuje mestám vo viacerých kategóriách rozdelených podľa počtu obyvateľov. Mesto Prešov je v kategórii miest s počtom od 50 000 do 499 999 obyvateľov. O tom, či samospráva takýto titul získa rozhoduje organizácia ACES Europe na základe bodovacieho systému, v ktorom zohľadňuje viaceré aspekty. Dôležité je napríklad aj to, ako dané mesto šport financuje, akú má športovú infraštruktúru a aký je jeho celkový prístup v tejto oblasti. S titulom EMŠ mesto získava okrem medzinárodného uznania a zapojenia do najväčšej európskej siete miest, ktoré sa venujú športu aj určitú výhodu pri získavaní dotácií a grantov na projekty v meste od národných aj európskych inštitúcií.

Autor: (ts-mesto Prešov, Michal Hudák)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.04.2018
Kraj podporí projekty v regióne sumou 663-tisíc eur
Prešovský samosprávny kraj prerozdelí z vlastných príjmov v rámci dotácií 663-tisíc eur. Podporené budú projekty v oblasti kultúry, športu a sociálnych služieb. O grantové peniaze môžu požiadať mestá, obce, občianske združenia i neziskové organizácie. Žiadosť je potrebné predložiť do 13. apríla.
viac
29.12.2018
Krajskí poslanci schválili výzvy na dotácie na rok 2019
Na šport, kultúru a sociálnu oblasť rozdelí Prešovský samosprávny kraj (PSK) celkovo jeden milión eur. Žiadatelia sa môžu uchádzať o finančné prostriedky v dvoch výzvach.
viac
28.01.2019
Poslanci odobrili financovanie cyklotrasy z N. Mesta nad Váhom do Trenčína
Vážska cyklomagistrála spájajúca Žilinský a Trnavský samosprávny kraj naprieč Trenčianskym samosprávnym krajom sa predĺži o 21 kilometrov v úseku Nové Mesto nad Váhom – Trenčín. Návrh na predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok schválilo v pondelok na svojom zasadnutí Zastupiteľstvo TSK.
viac
08.04.2020
Zastupiteľstvá obcí i krajov budú môcť rokovať aj cez videokonferencie
Obecné i krajské zastupiteľstvá budú môcť zasadať počas krízovej situácie aj prostredníctvom videokonferencie. Vo výnimočných prípadoch budú môcť zastupiteľstvá obcí hlasovať formou per rollam.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %