Streda 31.05.2023
Dnes má meniny 
Petrana, Petronela
°C
20.03.2023 11:40

Mestský úrad v Žiline bude mať vegetačnú zelenú strechu


Snímka zdroj: (Mesto Žilina).


Na budove Mestského úradu v Žiline začínajú s výstavbou vegetačnej zelenej strechy.


Informovala o tom hovorkyňa mesta Barbora Zigová s tým, že takáto strecha má mnoho pozitív - pomáha zadržiavať vlhkosť, reguluje teplotu, v zime udržuje teplo a v lete chladí.

"Budova úradu bola postavená takmer pred 40 rokmi a preto je dôležité, aby dnes spĺňala nielen technologické či úsporné, ale tiež ekologické parametre. Zelené strechy patria k jedným z adaptačných opatrení, ktoré prinášajú do miest príjemnejšiu klímu a robia ich odolnejšími. Ich benefity sa prejavia aj na redukcii nákladov na vykurovanie a chladenie," vysvetlil žilinský primátor Peter Fiabáne.

Dodal, že vegetačná strecha bude mať estetickejší vzhľad. "Zároveň bude mať výrazný vplyv na zadržiavanie vody na území mesta, ochladzovanie klímy a tlmenie hluku okolitého prostredia," zdôraznil Fiabáne. Okrem ochrany pred teplotnými výkyvmi budú vegetačné vrstvy zadržiavať zrážkovú vodu, čím sa zníži množstvo odvádzanej vody do kanalizácie. Práce budú robiť od apríla do júna tohto roku, v závislosti od poveternostných a klimatických podmienok.

Vybudovanie novej vegetačnej zelenej strechy robí žilinská samospráva cez projekt Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy v meste Žilina. Celková cena projektu je 215 339 eur a je finančne podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.11.2017
Nové pracovisko IOMO uľahčí občanom vybavenie niektorých úradných záležitostí
Mestský úrad v Žiline rozšíril od 8. novembra 2017 služby poskytované vo svojom klientskom centre o novú službu na pracovisku IOMO (Integrované obslužné miesto občana), kde si občania môžu vybaviť výpis, resp. odpis z registra trestov, výpis z obchodného registra či výpis z listu vlastníctva.
viac
04.12.2020
B. Bystrica obnoví ďalšiu MŠ z nórskych fondov
Obnovy sa už čoskoro dočká i Materská škola (MŠ) na Šalgotarjánskej ulici na banskobystrickom sídlisku Fončorda.
viac
23.02.2021
Petržalka odštartuje architektonickú súťaž na nové zariadenie pre seniorov
Petržalka starne a pribúda tu čoraz viac seniorov, ktorí sú odkázaní na pomoc mestskej časti. Aj preto už v apríli 2021 chystá mestská časť architektonickú súťaž na nové zariadenie opatrovateľskej služby pre seniorov.
viac
11.11.2022
Mesto zasadí na jeseň a na jar budúceho roka 638 nových stromov
Žilinská samospráva zasadí počas tohtoročnej jesene a na jar budúceho roka 638 nových stromov. Výsadba v celkovej hodnote viac ako 320 000 eur je súčasťou projektu Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy v meste Žilina.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.96 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %