Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
10.03.2017 11:06

Michal Sýkora: Učiteľom zvýšiť mzdy chceme, ale nemôžeme


Zľava Michal Sýkora, predseda ZMOS, Zdenko Krajčír, riaditeľ sekcie rezortných činností Kancelárie ZMOS


Nie je to otázka nezáujmu, ale možností. A možnosti mestám a obciam nedovoľujú navýšiť platy pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od septembra 2017.


Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora a riaditeľ sekcie rezortných činností Kancelárie ZMOS Zdenko Krajčír to na tlačovej besede s novinármi, ktorá sa konala 7. marca v Bratislave, uviedli ako rozhodnutie Rady ZMOS. Predseda ZMOS sa ohradil voči pochybovačnému názoru školských odborárov, že nesúhlas samospráv so septembrovým šesťpercentným navýšením platov spochybňuje ich záujem o školstvo. Starostlivosť o školstvo najlepšie dokumentujú čísla, ktoré mestá a obce na túto oblasť každoročne vynakladajú. "Zo 70 percent, ktoré dostávame z podielových daní, sme povinní dávať na školstvo 40 percent, dávame však oveľa viac,“ upozornil. O školstve sa na stretnutiach Rady ZMOS hovorilo posledný rok veľa. Združenie hľadá argumenty, aby sa mohlo pohnúť ďalej. V poslednom čase to navonok  vyzerá akoby ZMOS deklaroval svoj nesúhlas so zvyšovaním platov učiteľov bez toho, aby mal na to poriadne dôvody. Niektorí politici tvrdia, že samosprávy majú dostatok finančných prostriedkov a pýtajú sa prečo nechcú dať na platy učiteľov v originálnom školstve viac peňazí. Stanovisko ZMOS je podložené dobrými argumentmi.

Fakty sú na strane miest a obcí

Na financovanie originálnych kompetencií v oblasti školstva je určených 40 percent výnosu dane fyzických osôb. Snahu miest a obcí dokazuje objem financií, ktoré vynakladajú na originálne školstvo.

Aj v čase ťažkej finančnej krízy investovali samosprávy do tejto oblasti viac peňazí ako spomínaných 40 percent. To znamená, že peniaze, ktoré mohli použiť na chodníky, cesty, sociálne zariadenia atď. dali školám – pre žiakov a učiteľov. 

ZMOS zvýšenie miezd od septembra nesľúbilo

Samospráva žije v rozpočtovom hospodárení, na konci roka sa schvaľuje v každej obci a v každom meste rozpočet, my sme tie rozpočty schválili, finančné prostriedky sme rozdelili, my sme nikomu nesľúbili, že ideme ešte niečo robiť. Na to je kolektívne vyjednávanie, vtedy, keď to niekomu vyhovovalo, tak sa odvolával na kolektívne vyjednávanie. Čo sa v kolektívnom vyjednávaní dohodne, to platí.

Presunúť kompetencie pod ministerstvo nie je riešenie

Otázku presunu kompetencií predseda ZMOS kategoricky odmietol, tvrdí, že do školstva samosprávy investovali nemalé finančné prostriedky. V tejto oblasti mestá a obce, podľa neho, preukázali manažérske zručnosti a schopnosť zaplatiť dlhy, ktoré v minulosti urobil štát. „Ukázali sme úprimnú snahu rozvíjať školstvo ako základný pilier vedomostnej spoločnosti.“

 Viac v pripravovanom čísle Obecných novín (11-12/2017)

Autor: (ig)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.04.2016
Snem ZMO Spiša pracovne aj slávnostne
V Rudňanoch stretli členovia ZMOS Spiša na svojom regionálnom sneme. Delegáti a hostia blahoželali starostovi obce Rudňany Miroslavovi Blišťanovi, ktorý oslávil nádherné 80. narodeniny.
viac
20.05.2016
Soška Oskara bez bariér zdobí mesto Liptovský Mikuláš a obec Rohožník
Vyvrcholením prvého dňa 27. snemu Združenia miest a obcí Slovenska bol galaprogram, počas ktorého sa predstavili finalisti celoročnej súťaže Oskar bez bariér za rok 2015.
viac
11.01.2017
Andrej Kiska: Primátori a starostovia sú zdrojom inšpirácie pre moju prácu
Primátori a starostovia sú pre prezidenta SR Andreja Kisku inšpiráciou pre jeho vlastnú prácu a poslanie, pretože vďaka stretnutiam s nimi a ľuďmi v mestách i obciach môže lepšie rozumieť, čo trápi Slovensko. Prezident to uviedol pri dnešnom prijatí 81 zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska.
viac
29.06.2018
Vyhlásenie predsedu ZMOS k podpisu memoranda sociálnych partnerov
Združenie miest a obcí Slovenska vníma Memorandum ako deklaráciu dobej vôle a ďalší krok k naplneniu našej snahy o zvýšenie platov v celej verejnej správe. Podľa nás je to nástroj na hodnotenie kvality práce a tiež odbornosti našich zamestnancov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %