Sobota 02.03.2024
Dnes má meniny 
Anežka
°C
06.11.2023 10:50

Miestne dane a poplatky sa v budúcom roku zvyšovať nebudú


Ilustračná snímka, zdroj: Bystricoviny


Miestne dane a poplatky sa v budúcom roku v Banskej Bystrici zvyšovať nebudú. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková s tým, že mestské zastupiteľstvo k tomuto kroku pristúpilo už minulý rok v decembri.


Banskobystričania tak od začiatku tohto roka pocítili 20-percentné zvýšenie dane z nehnuteľnosti pri záhradách, zastavaných plochách a nádvoriach, pri lesných pozemkoch, na ktorých sú hospodárske lesy, či pri priemyselných stavbách alebo stavbách na podnikanie, čo predstavovalo vo finančnom vyjadrení šesť eur za štvorcový meter plochy oproti vlaňajším piatim. Pri stavebných pozemkoch išlo o 60-percentné zvýšenie, o 100-percentné pri bytoch, z 50 centov za štvorcový meter podlahovej plochy na jedno euro. V tomto roku sa zvýšila aj sadzba dane za ubytovanie na osobu a prenocovanie z jedného eura na dve. Daň za predajné automaty stúpla z 54 eur za jeden na 100. Správca dane zvýšil aj sadzbu paušálneho poplatku za komunálny odpad z desiatich centov na osobu a deň na 13 centov.         

Banská Bystrica išla do tohto roka s vyrovnaným rozpočtom vo výške takmer 120 miliónov eur. Zvýšenie daní a poplatkov samospráva vlani okrem iného zdôvodňovala ustanoveniami kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre rok 2023, daňovým bonusom, zvýšením cien plynu, tepla a tiež cenami za tovary a služby v rámci zmluvných dodávateľských vzťahov. Pre mesto to znamenalo zvýšenie celkových výdavkov bežného rozpočtu zhruba o 13,4 milióna eur.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.05.2018
Považskobystrická radnica očakáva tento rok z daní a poplatkov 4,2 milióna eur
Miestne dane a poplatky v Považskej Bystrici zostávajú na úrovni minulého roka. Rozhodnutia doručujú obyvateľom zamestnanci mestského úradu do vlastných rúk.
viac
10.12.2019
Poslanci rozhodnú, či sa od budúceho roka zdvihnú dane najmä za nehnuteľnosť
Pod petíciu proti ich neprimeranému zvýšeniu sa za necelé dva týždne podarilo zástupcom petičného výboru vyzbierať viac než 5200 podpisov. V pondelok ju odovzdali banskobystrickému primátorovi Jánovi Noskovi.
viac
29.12.2022
Mesto zostavilo prebytkový rozpočet, miestne dane zatiaľ meniť nebude
Samospráva Kremnice zostavila na budúci rok prebytkový rozpočet vo výške takmer šiestich miliónov eur. Miestne dane či poplatky sa v meste zatiaľ meniť nebudú, k ich úprave dôjde pravdepodobne až v roku 2024. Uviedol to primátor mesta Martin Novodomec.
viac
02.01.2024
V novom roku sa Brezňania nemusia obávať zvyšovania daní a poplatkov
Mesto Brezno vstúpi do nového roka s vyrovnaným rozpočtom bez toho, aby muselo zvyšovať dane a poplatky. Urobilo tak už v minulom roku. Rozpočet na rok 2024 je reálny, vyrovnaný a podľa primátora Tomáša Abela, hoci zostaviť ho bolo veľmi náročné, mestu sa to podarilo.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %