Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
12.07.2018 10:00

Ministerstvá určili vyše 52 miliónov eur stovkám základných škôl


Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Snímka TASR.


Spolu viac ako 52 miliónov eur poputuje stovkám základných škôl (ZŠ) na Slovensku. Peniaze sú určené na zlepšenie vybavenia jazykových a odborných učební, knižníc a na podporu čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti.


Na spoločnej tlačovej konferencii v Bratislave o tom informovali ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) Gabriela Matečná (SNS) a ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ) Martina Lubyová (nominantka SNS).       

„V prvom kole eurofondovej výzvy z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) určenej pre ZŠ bolo predložených 645 projektov v hodnote 56,7 milióna eur, z toho bolo schválených 352 projektov v hodnote 33 miliónov eur, ktoré preplatí Európska únia (EÚ). Tým, že už boli vydané rozhodnutia, prichádzajú nám žiadosti  o platbu a tie následne realizujeme,“ povedala Matečná.       

Ako spresnila, celkovo bude podporených 131 knižníc, 256 IKT učební, 199 jazykových učební, 241 polytechnických učební a 357 prírodovedných učební. „Schválené peniaze poputujú do všetkých regiónov Slovenska,“ dodala s tým, že v histórii Slovenska ide o jednu z najväčších investícií do odborných učební ZŠ. „Spolu sme takto podporili 133.267 žiakov na ZŠ,“ spresnila. Agrorezort vyčlenil na vybavenie základných škôl celkovo 37,1 milióna eur.       

Do zvýšenia kvality ZŠ poputujú aj prostriedky z MŠVVaŠ, ktoré začiatkom júna vyhlásilo výzvu pod názvom Zvýšenie kvality vzdelávania na základných školách - čitateľská, matematická a prírodovedná gramotnosť. „Výška alokácie je 15 miliónov eur. O finančné prostriedky môžu žiadať ZŠ z celého Slovenska, vrátane Bratislavského samosprávneho kraja,“ uviedla Lubyová a avizovala, že rezort školstva výhľadovo plánuje výzvu rozšíriť aj o SOŠ a gymnáziá. „Je tu veľká flexibilita, aktivity sa môžu realizovať v rámci vyučovania aj mimo neho,“ uviedla. Podľa jej slov tak môžu byť projekty zamerané na mimoškolskú činnosť, na zaradenie extra hodín či na vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov, vrátane pedagogických klubov. V rámci výzvy je možné sa uchádzať aj o príspevok na pomôcky previazané s predmetom výzvy.       

MŠVVaŠ uzavrelo prvé hodnotiace kolo. Doteraz sa do neho zapojilo 37 škôl, z toho ani jedna nebola z Bratislavského kraja. Lubyová pripomenula, že oproti minulosti sa výrazne znížila administratívna náročnosť podávania žiadostí.       

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.04.2018
Kraje odmietajú, aby o ich školách rozhodovalo ministerstvo
Predseda združenia samosprávnych krajov SK8 a Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič rokoval vo štvrtok (19. 4.) s ministerkou školstva Martinou Lubyovou. Témou bolo posilnenie rozhodovania ministerských úradníkov v novom zákone o odbornom vzdelávaní, o ktorom aktuálne rokuje vláda.
viac
31.08.2018
M. Lubyová: Nedostatok učiteľov na školách je fenoménom Bratislavy
Pri počte učiteľov, ktorých je okolo 90.000, hľadajú školy viac ako 200 nových pedagógov. Nedostatok učiteľov je najmä fenomén Bratislavy, uviedla to v rozhovore pre TASR ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová).
viac
16.09.2018
Školy budú nahlasovať údaje o žiakoch už len elektronicky
Zníženie byrokracie a adresnejšie financovanie škôl a školských zariadení. To je cieľom zberu štatistických údajov zo škôl prostredníctvom Rezortného informačného systému (RIS). Podľa zákona totiž budú školy údaje o počte žiakov či zamestnancov zasielať od septembra 2018 elektronicky.
viac
15.10.2020
(1.) ZMOS adresoval rezortu školstva zásadné pripomienky k aktuálnej NZ
Združenie miest a obcí Slovenska v rámci medzirezortného pripomienkového konania adresovalo ministerstvu školstva zásadné pripomienky k novele zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Kľúčové sa týkajú povinných materských škôl a rozhodovania o sieti škôl.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %