Štvrtok 09.04.2020
Dnes má meniny 
Milena
°C
13.05.2019 02:30

MK SR: Rezort avizuje spustenie výziev na dotácie pre kultúrny priemysel


Ilustračná snímka - MK SR


Samosprávy a ich príspevkové organizácie, inštitúcie zriadené ministerstvom, ale i vysoké školy sa budú môcť v júni prihlásiť o príspevok na vytvorenie kreatívnych centier a podporu dopytu po kreatívnej tvorbe.


Vyhlásenie tzv. centralizovanej výzvy na podporu kreatívneho a kultúrneho priemyslu avizuje Ministerstvo kultúry (MK) SR v nadväznosti na aktualizovaný indikatívny harmonogram výziev v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).       

Vo výzve, ktorej cieľom je stimulovanie podpory udržateľnej zamestnanosti a tvorby pracovných miest v kultúrnom a kreatívnom priemysle prostredníctvom vytvorenia priaznivého prostredia pre rozvoj kreatívneho talentu a netechnologických inovácií, je alokovaných 141.009.924 eur.       

"V rámci Prioritnej osi 3 (PO3) Mobilizácia kreatívneho potenciálu v regiónoch, ktorej sprostredkovateľským orgánom (SO) je rezort kultúry, sa pripravuje v lete aj vyhlásenie druhej decentralizovanej výzvy – teda výzvy určenej subjektom zameraným svojou činnosťou na oblasť kreatívneho priemyslu," potvrdil Tibor Bohó z ministerstva kultúry, generálny riaditeľ sekcie SO pre IROP PO 3. Ide o malé a stredné podniky, občianske združenie, neziskové organizácie, ale aj jednotlivcov – umelcov či remeselníkov. V tejto výzve bude možné pre úspešné žiadosti prerozdeliť 31 200 000 eur.       

Prvá decentralizovanú výzva, ktorú vyhlásil rezort ešte pod vedením predchádzajúceho ministra Mareka Maďariča, sa borila s problémami. Dôvodom boli zistenia riadiaceho orgánu o nedostatkoch a nezrovnalostiach vo vyhlásenej výzve. Rezort musel vytvoriť nový tím hodnotiteľov, ktorý opätovne posudzoval 476 projektov, prijatých v rámci výzvy. "V priebehu najbližších dní má rezort dostať výsledky kontroly z riadiaceho orgánu pre IROP, ktoré rozhodnú o ďalšom postupe v rámci uvedenej výzvy," informoval Bohó.

Celková suma alokácie v rámci prioritnej osi - Mobilizácia kreatívneho potenciálu v regiónoch je aj s prostriedkami štátneho rozpočtu približne 260 miliónov eur. Na konci roka 2018 priznal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD), že čerpanie eurofondov na podporu kreatívneho priemyslu v SR je vôbec najproblematickejšou oblasťou z hľadiska využitia finančných prostriedkov Európskej únie (EÚ). Rezort pod vedením ministerky Ľubici Laššákovej (Smer-SD) prijal viacero opatrení na odstránenie nevyhovujúceho stavu, vrátane personálnych konzekvencií i zvýšenia počtu a odborného potenciálu hodnotiteľov jednotlivých žiadostí.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.07.2017
Schvaľovanie žiadostí o podporu kreatívneho priemyslu sprevádza spor
Formalizmus a sporný výklad zákona mali zabrániť desiatkam subjektov uchádzať sa o nenávratný finančný príspevok v dotačnej výzve na podporu kreatívneho priemyslu.
viac
23.10.2017
Regionálna samospráva pripravuje unikátne Kreatívne centrum
Košický samosprávny kraj intenzívne pripravuje vybudovanie Kreatívneho centra v centre Košíc, v areáli bývalej tabakovej továrne na Strojárenskej ulici č. 3, ktorý je v jeho vlastníctve.
viac
15.11.2018
Slovensko môže opäť využiť granty EHP a Nórska vo výške okolo 113 miliónov eur
Slovenská republika môže znovu využiť granty Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórska. Ide v poradí už o tretie obdobie týchto grantov, v ktorom je alokovaných okolo 113 miliónov eur, čo je zhruba o 30 miliónov eur viac ako v predchádzajúcom období (2009 - 2014).
viac
22.02.2019
Obec Dolné Saliby získala dotácie na vzájomnú prezentáciu miestnej kultúry
Obec Dolné Saliby (okres Galanta) ako hlavný žiadateľ získala dotácie z programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika na vzájomnú prezentáciu miestnej kultúry v družobných obciach Dolné Saliby a Řícmanice.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %