Nedeľa 29.03.2020
Dnes má meniny 
Miroslav
°C
17.02.2020 09:05

Modely legislatívnej ochrany menšinových práv predstaví medzinárodná konferencia


Ilustrační snímka: (zborovna.sk).


Vytvoriť platformu na diskusiu o filozofii novej legislatívy v oblasti práv národnostných menšín a prezentovať inšpiratívne modely ochrany týchto práv sú základné ciele medzinárodnej konferencie s názvom Legislatívne modely ochrany práv národnostných menšín.


Konferenciu  organizuje v utorok (18. 2.) Úrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny.      

V panelových diskusiách sa rečníci budú venovať otázke, či má mať Slovensko samostatný zákon upravujúci práva národnostných menšín, i tomu, aké sú základné potreby a očakávania národnostných menšín v meniacej sa slovenskej spoločnosti. Prax a modely legislatívy v oblasti národnostných menšín budú prezentovať zástupcovia slovenských samospráv v Maďarsku a Srbsku i zástupcovia úradov pre menšiny v srbskej Vojvodine, celoeurópsky rámec postavenia a práv menšín predstaví člen Rady vlády ČR pre národnostné menšiny René Petráš.      

Konferencia je pokračovaním aktivít úradu vládneho splnomocnenca Lászlóa Bukovszkého, ktorý vypracoval návrh legislatívneho zámeru samostatného menšinového zákona. Návrh schválil aj Výbor pre národnostné menšiny a etnické skupiny (VNMES) a zároveň odporučil Rade vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť predložiť ho vláde SR. Samostatný zákon má podľa iniciátorov pomôcť zjednotiť v súčasnosti rozdrobenú právnu úpravu menšinových práv a túto oblasť komplexne zastrešiť. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR je presvedčené, že rozsah práv a osôb patriacich k národnostným menšinám je v SR nadštandardný a vzhľadom na existujúcu legislatívu v tejto oblasti, ktorá plne korešponduje s medzinárodnými záväzkami SR, nie je osobitný zákon o národnostných menšinách potrebný.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.08.2016
Fond na podporu kultúry národnostných menšín chcú zriadiť v júli 2017
Fond na podporu kultúry národnostných menšín by mohol začať fungovať v lete 2017. Odhaduje to splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky.
viac
06.12.2016
Lokálna mena živec po 2,5 roku končí
Na konci tohto roku končí po zhruba dva a pol roku od zavedenia lokálna mena živec. Obchodníci si živce budú môcť spätne zameniť za eurá do konca januára 2017.
viac
09.11.2017
13 miliónov eur bude budúci rok chýbať v triedenom zbere
To je predpokladaný účet za novelu zákona o odpadoch prijatú v posledný októbrový týždeň. Novela zákona o odpadoch priniesla so sebou povinnosť pre organizácie zodpovednosti výrobcov vypovedať zmluvy obciam, pretože im prikázala vyrovnať počet zazmluvnených obcí s množstvom zazmluvnených výrobcov.
viac
02.09.2019
Škôl s menšinovým vyučovacím jazykom by malo pribudnúť
Počet škôl, v ktorých sa deti môžu vzdelávať v jazyku národnostnej menšiny, by mal v novom školskom roku stúpnuť. Pre TASR to naznačilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %